HLOH ( Crataegus )

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod nene » 03 úno 2017, 19:24

Dostali jsme při shánění mišpulí jako dárek hloh břekolistý
(Crataegus pedicellata) s dovětkem, že ho musíme mít :D4 , protože dotyčnému dárci chutná ze všech jeho hlohů nejvíc....Máte s ním někdo nějaké zkušenosti?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod robo » 04 úno 2017, 12:01

Mrkni na odkaz od sasmana, tato stránka se mi líbí. Přitom sem na tropiku po hlozích pátral a zrovna tuto stránku jsem tam nenašel, asi neumím hledat.
http://tropik.cz/cms.php?id_cms=365
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod nene » 04 úno 2017, 12:12

Díky za odkaz, tropik je u nás asi jediný, kdo má vůbec nějakou informaci....mimo jiné píšou, že Crataegus pedicellata je plně mrazuvzdorný, ale na zahraničních stránkách mluví o mrazuvzdornosti do -20.
Protože se rozhodujeme, kam ho vysadit, jestli na jihu nebo v mrazové kotlině (to by nám vyhovovalo víc), tak zkouším, jestli má někdo nějaké dobré nebo špatné zkušenosti.
I když po letošní zimě, kdy na jihu bez sněhu bylo mnohem hůř než u nás na horách je to asi zbytečná starost ......
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Radim K » 04 úno 2017, 12:33

sasman píše:měl jsem obavu že to tak dopadne (nikdo nic neví) a budu se muset spolehnout na vás :D17 :D Samozřejmě je lepší si ověřit informace aspoň u 1 dalšího zdroje, ale nejde o život, takže to přežiju :D vy tady ty svoje věci propagujete aspoň "nenásilně" a spousta věcí se jinde sehnat nedá, nebo spíš těžko, to je fakt :)

Teď k věci: Na Tropiku jste psali: "spolu s hlohem vratičolistým a měkkým je to nejchutnější hloh, jaký jsme kdy ochutnali a vůbec snad nejchutnější malvice." Zajímalo by mě, jestli berete v potaz jen "netradiční" malvice (=je to chutnější než aronie :D ), nebo to berete obecně, třeba i ve srovnání s jablky?


Nějak jsem to přehlédl :oops: . Tak odpovídám teď. Jasně, že je lepší, pokud Ti to potvrdí ještě někdo, to chápu :).
Ano, beru to i ve srovnání s jablky. Než jsem objevil hlohy, byla moje nejchutnější malvice muchovník Lamarkův. Ale některé hlohy jsou prostě lepší, než on a to právě vratičolistý, východní, arnoldův a asi i azarol. A to jsem jich mnoho ještě neochutnal. S hlohem peřenoklanným se to absolutně nedá srovnávat, to je jiná liga. Peřenoklanný je skvělý pro svoji velikost plodu, plodnost a tím i pro zpracování, léčivé účinky (ale ty jsou podobné u všech), ale dužnina je prostě suchá a na přímý konzum žádná sláva.

Ovšem jablko je ovoce, které se prostě dá jíst dennodenně, neomrzí se, jestli by tak v praxi šly i hlohy, jestli se jich dá nebo nedá přejíst, nebo i kvůli jejich posilujícím účinkům na srdce, že by se neměly jíst denně, se stejně nedozvíme, protože je to velice sezónní ovoce. Ovšem se správnou skladbou druhů lze sklizeň protáhnout až na 3 - 4 měsíce. Loni jsme sehnali i hloh letní, který by měl zrát už v první pol. léta. Na ten jsem opravdu zvědav :D .


Jirko (nene), C. pedicellata považuji za mrazuvzdorný v našich podmínkách, jelikož je pěstován ve sbírce několika dendrologických zahrad v ČR a to tuším i v Olomouci nebo v Novém Dvoře u Opavy, kde občas mrazy stojí za to (viz zima 2006, kdy v OL bylo tuším -28°C, 2010, 2012, 2017 a nebo loni bylo v Opavě -22°C).
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod nene » 04 úno 2017, 12:53

Radime - díky, nasadíme,vyzkoušíme, hlohy mě po ochutnávce v Polsku fakt začaly zajímat - vlastně nebýt tebe, ani bychom neochutnali a připravili se o další radosti :D10 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod sipánio » 05 dub 2017, 22:46

hlohy preckali tuto zimu poho .. bolo -26 u nás.... crataegus mollis, pinatifida, mexiacana, schraderiana, azarolus, pedicellata, enwalgeriana, tanacetifolia, prunifolia, arnoldiana..a asi secko... pohodicka... aestivalis namrzol....chutovo je topka schraderiana .. ked je zrelý je sladký s prichutou čeresni.. skoda ze kvostka je velka jak fras...
sipánio
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován: 11 bře 2013, 17:21
Bydliště: Nová Dedina, 200 m.n.m

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod paloo » 06 dub 2017, 07:19

Tých -26°C si mal leda v mrazáku :lol:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod sipánio » 06 dub 2017, 19:06

neviem co sa hechces , ci meral si u mna teplotu ty ????........ a bolo aj menej na par hodín....kadeco mi vymrzlo uplne... hlohy to zvladli pomerne dobre.. su to uz statnejsie kry.....
sipánio
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován: 11 bře 2013, 17:21
Bydliště: Nová Dedina, 200 m.n.m

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod nene » 06 dub 2017, 20:30

Že to přežila schraderiana mi dělá radost, pár stromečků na hlohu jsem se pokusil teď vyrobit.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod sipánio » 06 dub 2017, 22:23

chraderiana fakt pekne rodí.. kopec plodov....... mam ho zasadeny pri mexickom :)
sipánio
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován: 11 bře 2013, 17:21
Bydliště: Nová Dedina, 200 m.n.m

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Hana » 10 kvě 2017, 23:42

Sipánio, kde jste sehnal schraderianu? :shock:
Hana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 05 lis 2016, 13:13

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod sipánio » 22 kvě 2017, 23:44

www.dmkert.hu ..... posielaju aj na slovensko a maju kvalitny tovar :)
sipánio
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován: 11 bře 2013, 17:21
Bydliště: Nová Dedina, 200 m.n.m

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod MikeDundee » 29 črc 2017, 17:04

Mám druhou sezónu hloh vratičolistý (dovezený z Británie), který je bez trnů. Existuje ještě nějaká beztrnná varieta z těch chutnějších ? Nebo jak to pak obíráte ?
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Pete » 16 úno 2018, 11:31

C. pinnatifida - stočené kůže z Číny, velmi chutné
Obrázek

Obrázek
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod robo » 16 úno 2018, 21:49

U nás to asi neseženu viď?
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků