HLOH ( Crataegus )

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Radim K » 07 říj 2020, 00:14

Aha! Ta fotka k mollis nepatří, je to fotka druhu pringlei, nahráli jsme to tam špatně, musím vyfotit plody mollis. Vzhledově to od sebe nejde skoro poznat, ale letos mohu porovnat, že ty druhy ze skupiny hlohu šarlatového (=břekolistého) se skutečně liší a to zejména dobou zrání a maličko i tvarem a barvou malviček. Jako první z těchto zraje pringlei, potom hned coccinea a jako poslední, asi o 3 týdny později než pringlei, zraje arnoldiana.

Pokud nemá někdo v hlozích jasno, ale chtěl by všechny chutné druhy, tak pozor na synonyma v názvech, ať si zbytečně nepořídíte 2 stejné druhy pod jiným názvem. Tedy:
Crataegus coccinea = Crataegus pedicellata
Crataegus arnoldiana = Crataegus submollis
Crataegus mollis se obvykle nezaměňuje za jiné synonymum, jen někdy v USA za C. arkansana nebo C. albicans.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Kuba » 07 říj 2020, 14:30

Děkuji za vysvětlení.

Hlohy mi teprve začínají rodit - minulý rok začal hloh východní Aurea (zralé plody jsem nestihnul vyfotit, protože mi je ozobali děti - asi to bylo příliš dobré)
https://drive.google.com/file/d/1_aLX-nENDxwH16xEShnzI8dVSC1RHESP
a letos hloh peřenoklanný Big Mao Mao. Tento červenoplodý hloh není tak dobrý - plody zůstaly bez povšimnutí i na trávě.
https://drive.google.com/file/d/1XiB1TgOa1WSjoCNfmLdCnUmxabxsfFhP
https://drive.google.com/file/d/1QX3jQoskAAlHIJPO2B2fdurM3yYv-pJx

Který z hlohů Vám přijde nejchutnější? Hloh vratičolistý (Crataegus tanacetifolia) http://www.zelen.cz/detail_galerie_rostlin/Crataegus_tanacetifolia_hloh_vraticolisty?
S díky za info Kuba F.
Uživatelský avatar
Kuba
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2017, 23:24
Bydliště: Nové Město nad Metují, 390 m. n. m.

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Radim K » 07 říj 2020, 17:15

Těžko vybrat nejlepší, pro mě jich je celá řada (za nejchutnější považuji takové, co jsou šťavnaté a sladké). Bohužel se všude jako netradiční druh ovoce rozmohl hloh peřenoklanný, který je na přímý konzum nevhodný, kyselý a suchý. Má sice největší plody, ale chutný je až po úpravě.
Osobně rozlišuju teda hlohy vhodné na přímý konzum a hlohy vhodné k další úpravě. Ty na přímý konzum jsou skvělé:
Crataegus coccinea (= Crataegus pedicellata)
Crataegus arnoldiana (= Crataegus submollis)
Crataegus mollis
Crataegus orientalis
Crataegus tanacetifolia
Crataegus pringlei
A do teplejších oblastí jsou vynikající:
Crataegus azarolus
a Crataegus schraderiana. Tyto dva jsou jihoevropské a chtějí hodně sluníčka.
Ještě by mělo být výborných mnoho dalších druhů, ale ty jsem zatím nechutnal.

Potom ty druhy s velkými plody, vhodné na další zpracování:
Crataegus pinnatifida
Crataegus mexicana
Crataegus punctata
a naše "české" druhy s malými plody.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Radim K » 07 říj 2020, 17:38

Ještě nějaké fotky,

Crataegus pinnatifida:
Obrázek

Obrázek

A nově Crataegus succulenta var. macrantha. Ten má zajímavou dužninu, v podstatě něco mezi oběma výše zmíněnými "konzumními" typy. Je taková mazlavá, sladce nakyslá, spíše příjemné překvapení. Něco mezi datlí, šípkem a zralou mišpulí.
Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod mifin » 26 úno 2021, 19:20

Jaké máte zkušenosti se samosprašností hlohů? Mám roubovaný vratičolistý a mexický sladkoplodý a zvažuji jejich přesazení na finální místo. Kvůli lepšímu opylení by asi bylo vhodnější vysadit je k sobě, ale to je trochu problém. Budu je asi muset dát každý jinam. Nemáte někdo informace, zda když budou u sebe, by se vzájemně opylovaly a mohlo to mít vliv na počet a velikost plodů nebo je to celkem jedno?
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Radim K » 27 úno 2021, 00:51

Všechny hlohy, které mi prošly rukama, jsou samosprašné. A rozhodně, pokud máš opravdu C. mexicana, se nepotká v květu s vratičolistým. Mexicana kvete až jako poslední ze všech druhů, snad až do června.
Zajímalo by mě, co je to zač, protože kombinace "mexický" a "sladkoplodý" nejde dohromady :lol: . Odkud jej máš?
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod mifin » 27 úno 2021, 20:42

Radim K píše:....
Zajímalo by mě, co je to zač, protože kombinace "mexický" a "sladkoplodý" nejde dohromady :lol: . Odkud jej máš?

Díky, tak je zasadím s klidným svědomím od sebe.
Rouby mám od sipánia (ještě jednou díky), roubováno 2019 - zatím neplodil. Tento mexický chválil, tak se nechám překvapit.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Pavuk » 14 dub 2021, 14:29

Ahoj Radim,

Nebudeš mať rastlinky nejakého hlohu vhodného na konzumáciu za čerstva?
Napríklad arnoldov.
U nás majú iba Mao Mao a suché plody mi nechutia.

Dík
M
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod mifin » 26 kvě 2021, 20:24

Tak mexický už bohatě kvete. Rouboval jsem jako pojistku mexický a vratičolistý i na hrušku. Mexický na ní krásně roste a vratičolistý má asi špatnou afinitu. Původně (2019) chytly snad všechny rouby, ale vůbec nepřirůstají a postupně odcházejí. Na semenáčích našeho (nevím jakého) hlohu mi rostou oba dobře.
Naposledy upravil mifin dne 25 zář 2022, 13:54, celkově upraveno 1
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Radim K » 26 kvě 2021, 23:59

Pavuk píše:Ahoj Radim,

Nebudeš mať rastlinky nejakého hlohu vhodného na konzumáciu za čerstva?
Napríklad arnoldov.
U nás majú iba Mao Mao a suché plody mi nechutia.

Dík
M


Jojo, letos něco bude :) . Semenáče i nějaké roubovance.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Pavuk » 03 črc 2021, 05:18

Ahoj Radim,

Dáš mi potom prosím vedieť?

Nastavil som si síce Watchdog na stránke na tie odrody a aj na akebiu trojlistú, no chodí mi upozornenie a keď idem na stránku, tak nič :|

Ďakujem :wink:
M
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Satan » 22 srp 2022, 11:58

Hloh v parku
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod Radim K » 22 srp 2022, 14:06

Výborný druh ze skupiny Crataegus coccinea agg, bohužel letos dozrávají měsíc předčasně kvůli suchu a úpalu a plody jsou poloviční, snad ještě naberou velikost a vodu, pak jsou šťavnatý a výborný.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod michal75 » 12 zář 2022, 13:48

bratislava botanicka zahrada teraz takto
Obrázek

Obrázek

Obrázek
crataegus mollis. Minuly rok tam bolo menej plodov ale zato vacsie.A chut super.
poznate niekto tento?Este nebol zrely tak vyskusam tak za dva tyzdne znova a ochutnam

Obrázek

Obrázek
michal75
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 srp 2022, 19:53
Bydliště: Rajka

Re: HLOH ( Crataegus )

Příspěvekod lipoti » 01 črc 2023, 01:19

Na jaře jsem narouboval několik hlohů arnoldiana, tanacetifolia, elwangeriana a azarolus (díky sipániovi), některé nyní nasadily poupata. Předpokládám, že by bylo nejlepší je vyštípnout?

Obrázek

Obrázek
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků