Meruňky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruňky

Příspěvekod dzani696 » 16 zář 2021, 17:20

Farhial to nieje, ja by som mal mať z hľadiska pravdepodobnosti na 99% Bergeron.Tento rok začali dozrievať 3. týždeň augustový. A chuť? Marhuľová :D :D u marhúl to asi neriešim. :)
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 16 zář 2021, 19:14

To vazne? Bergeron som mal a dozrieval okolo 20.7. To mas nejake extremne oneskorene, ci? :D
edit: pardon, nevsimol som si, ze fotka je vyse mesiaca stara. Tak potom ok. Moja nevsimavost.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Mirek » 28 zář 2021, 11:11

Většina plodů meruňky Farhial u nás před dozráním praskne ve špičce a následně hnije. Nevíte někdo, v čem by mohl být problém? Bylo teď delší dobu sucho a stejně k tomu docházelo, za vlhka je to samozřejmě horší. Zatím nám dozrál pouze jeden nepoškozený plod. Jedná se o mladý, zdravý a silně rostoucí stromek, plodí druhým rokem a v loňském roce se to dělo také.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Mirek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 85
Registrován: 10 kvě 2014, 12:16
Bydliště: Brno-venkov, 377 m n.m., USDA 6b

Re: Meruňky

Příspěvekod Stanley_51 » 28 zář 2021, 11:26

Mirek píše:Většina plodů meruňky Farhial u nás před dozráním praskne ve špičce a následně hnije. Nevíte někdo, v čem by mohl být problém?

Moniliová hniloba, chce to před a po odkvětu stříknout prostředkem Horizon nebo něčím podobným. Zároveň to chrání i stromek před moniliovou spálou.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Meruňky

Příspěvekod moonvil » 28 zář 2021, 11:48

Nojo, ale postřik po odkvětu asi těžko bude mít vliv teď v době zrání plodů.
A stříkat si to na zrající ovoce, to asi nikdo nechce.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Meruňky

Příspěvekod dzani696 » 28 zář 2021, 14:23

Michale súhlasím s tebou,ale myslím že pokiaľ nebudú resistentnejšie odrody bude to čoraz horšie. Klíma sa mení a počasie za posledné roky praje hubovým chorobám.Takže za krátky čas bude v niektorých oblastiach postrek pravidlom.Či chceme alebo nie.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Mirek » 28 zář 2021, 14:44

Na jaře to bylo proti monilióze 2x stříkáno... Nyní mně jde ale o to, odhalit příčinu toho praskání, hniloba je až následující problém. Našel jsem jen to, že by to mohlo být způsobeno nerovnoměrnou zálivkou, strom by měl mít půdu ideálně stále mírně vlhkou, tedy až do začátku zrání plodů. No ale stejné podmínky mají všechny stromy meruněk a takhle masivně reaguje aktuálně jen Farhial, v minulosti byl stejný problém s Harcot, které jsme se zbavili.
Mirek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 85
Registrován: 10 kvě 2014, 12:16
Bydliště: Brno-venkov, 377 m n.m., USDA 6b

Re: Meruňky

Příspěvekod pavell » 29 zář 2021, 11:05

Aktuálně jenom Farhial? A které jiné odrůdy ti aktuálně ještě dozrávají? Mě něco podobného dělala meruňka Barbora, měla sice krásné velké plody, ale všechny praskly a Shnily, tak půjde pryč.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Meruňky

Příspěvekod caver » 29 zář 2021, 12:15

U mne v různých fázích dozrávání Farhial, Farclo a Fardao. Pokud vydrží počasí ještě tak týden, viděl bych to na jeden a půl přepravky zralých meruněk..
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 29 zář 2021, 13:42

caver píše:U mne v různých fázích dozrávání Farhial, Farclo a Fardao. Pokud vydrží počasí ještě tak týden, viděl bych to na jeden a půl přepravky zralých meruněk..

Martine, můžu se zeptat, jak bys hodnotil tyto 3 odrůdy s ohledem na ranost zrání, chuť plodů a případně nějaké neduhy, jako je praskání plodů, náchylnost k monilióze atd.?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod caver » 29 zář 2021, 15:14

Chuťově mi přijde nejlepší Farhial, u mne dozrává cca 10 dní před odrůdami Farclo a Fardao, a i chuťově mi přijde nejlepší, sladkost i kyselinka v solidní harmonii..teda, s přihlédnutím k době zrání, s Velkopavlovickou v plné zralosti nejde porovnat nic. Navíc Farhial dozraje do měkka, ty další zůstávají tvrdší, farclo mi přijde o něco chutnější, než fardao. Jinak jsou všechny poměrně odolné, ale na moniliozu plodů pochopitelně trpí, hlavně ve vlhkých letech, třeba loni mi odešly prakticky všechny plody. Ohledně meruněk, letos u mne velké chuťové překvapení, zaplodil mi originál Vanilla Cot, bílá meruňka, chuťově excelentní, ale plody relativně malé a velmi háklivé na poškození.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Meruňky

Příspěvekod caver » 29 zář 2021, 15:16

Mirek: není to spíš nakousnuté od nějakého hmyzu? U mne právě místa požeru fungují jako místa průniku infekce.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Meruňky

Příspěvekod Radim K » 29 zář 2021, 15:56

U nás Farhial nebo Farclo sklizeno. Bohužel nevím která je která, neb cedulky se ztratily. Plody super, sladké a aromatické, trošku tužší než letní odrůdy.
Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 29 zář 2021, 16:19

Děkuju!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Mirek » 29 zář 2021, 20:24

pavell píše:Aktuálně jenom Farhial? A které jiné odrůdy ti aktuálně ještě dozrávají? Mě něco podobného dělala meruňka Barbora, měla sice krásné velké plody, ale všechny praskly a Shnily, tak půjde pryč.

Hned vedle Farhialu je Congat, který začal dozrávat o něco dříve, tam žádný problém s praskáním není, ale Farhial je chuťově lepší, aromatičtější, ovšem když dozraje... Jinak během léta praskaly i nějaké jiné odrůdy, např. Leskora, Adriana, ale nebylo to v takové míře, jak u Farhialu.
Přijde mně, že na praskání plodů více trpí ty chuťově lepší odrůdy :wink:
Mirek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 85
Registrován: 10 kvě 2014, 12:16
Bydliště: Brno-venkov, 377 m n.m., USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: loni a 19 návštevníků