Meruňky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruňky

Příspěvekod longr » 10 bře 2024, 21:04

Taky je mám +- takhle. Na Leskoře možná o chlup větší.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 14 bře 2024, 13:45

U mě v Praze kvete naplno akorát kanadská odrůda Veecot, ta je vždy na jaře nějaká zrychlená. Celkově s ní nejsem spokojen, ani s brzkým kvetením, odolnost proti mrazu veškerá žádná, úrody jsem se na ní za ta léta pořádné dočkal jen jednou. A plody jsou navíc relativně tuhé a suché i při plném dozrání. Postupně ji tedy přeroubovávám jednou z pozdějších odrůd, buď Farhial nebo Farbaly, ani Radim z Tropiku mi to nebyl schopen říct, protože se ztratila cedulka. Ale určitě je to nějaká z těchto pozdnějších. Roub z před dvou let už bude letos celkem slušně kvést, tak jsem na to zvědavý. Zajímavé je, že je to oproti Veecot, na které je to naroubované, minimálně o 2 týdny dozadu. Zatímco Veecot už pomalu pelichá (což je vidět i na zemi), tak u této pozdní odrůdy se teprve začínají bělat první poupata. Možná je to tím, že je to níže a postupem času se to srovná, ale myslím, že tam určitě nějaký skluz v kvetení bude, viz foto, roub uprostřed:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 14.03.24

Velkopavlovická je také pozdnější, teprve začíná plně nakvétat, ale tam si nejsem úplně jist, jestli nehraje určitou roli to stanoviště u zdi, kdy ta zeď zmírňuje extrémy na obě strany, takže v předjaří ze začátku spíše chladí, viz následující foto:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 14.03.24
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod EvaOstrava » 14 bře 2024, 17:16

Sousedům opět krásně kvetou meruňky. Držím palce, ať zase po x letech sklidí nějaké plody. Já jsem vlastně na tom byla poslední roky líp než oni, a to žádnou meruňku nepěstuji. Ale druzí sousedi mají starý strom, a ten má každý rok aspoň něco, a většinou mi jich několik spadne do zahrady. :D
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Meruňky

Příspěvekod svazenka » 15 bře 2024, 18:25

Naše Leskora už je v plném květu. Zatim jsme z ní sklidili kolem 30 meruněk za poslední 4 roky co zacala plodit.
Obrázek
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod pavell » 17 bře 2024, 11:15

Tak vyzkoušíme Cropaid a pokud to nepomůže tak meruňky půjdou k zemi.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Meruňky

Příspěvekod longr » 17 bře 2024, 15:35

Četl jsem nějakou diplomku ze zemědělky, kde Cropaid použili na ochranu révy před mrazy. Přišly -4°C a nic. To už nepomůže ani svěcená. Možná by to bylo schopné ochránit kolem nuly, ale pod -1°C to podle mě nemůže fungovat.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Argout » 17 bře 2024, 16:48

Meruňku mám jedinou a naděje v ni vložené ohledně doby kvetení zklamala, tak jsem se rozhodla investovat do ochrany. Koupila jsem jen tak pro jistotu kryt z takové silnější netkanky se zipem na jedné straně za 10 €. Prý určeno pro olivovníky. Má to být na cca 3 m vysoký strom. Stromek je zatím úplně malý, tak je to jako když tříleťák zdědí tepláky po sedmákovi.
Partner slíbil nainstalovat do stromku žárovku. Zdá se, že v pondělí (tedy v úterý ráno) bude zkouška…
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Meruňky

Příspěvekod Bebbana » 19 bře 2024, 15:35

Zdravím, já mám patnáctiletou odrůdu Kráska na zahradě v 280 m (Lounsko) a jsem zvyknutá každoročně v březnu/dubnu nadávat, jak mi zase pomrzly květy, tak teď po přečtení několika příspěvků ve vlákně si říkám, že mám vlastně skvělou odrůdu, protože plodí kazdoročně, i když dost často jen třeba 50 ks ovoce. Dnes v noci tady bylo -3 a rozvinuté květy to v pohodě přežily, a jelikož nakvétá postupně po etapách směrem od kmene po konce větví, tak polovina větví má zatím jen poupata, která vydrží i mrazí kolem těch -7°C, možná i víc. Loni v tuhle dobu mi všechny již rozkvetlé květy pomrzly (ale to byly mrazy kolem -5 -7), ale nakonec zaplodila pravě na těch později otevřených na koncích větví, takže i když většinou lidé hlásili úrodu blížící nule, my jsme v polovině letních prázdnin posbírali několik desítek velkých sladkých a šťavnatých plodů (má plody velké a dočervena, asi jako broskev, i chuťově se přibližuje sladkým, vyzrálým broskvím) tuším kolem 60. Asi je škoda, že tato odrůda už se prakticky nikde nedá sehnat, alespoň co jsem hledala po e-shopech, tak je všude vyprodaná už několik let.
Obrázek


Obrázek
Bebbana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 13 bře 2024, 15:35

Re: Meruňky

Příspěvekod EvaOstrava » 19 bře 2024, 20:51

Tak to mi trochu připomíná tu starou sousedovu meruňku, která taky vždycky nějaké plody má a jsou taky načervenalé (to je ale asi dost běžné). Loni zvládla -6 v plném květu, sice moc toho nebylo, asi 40ks. Přemýšlela jsem, jestli na tom má zásluhu vyloženě odrůda nebo přizpůsobení se podmínkám - za těch 20 let.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Meruňky

Příspěvekod Stanley_51 » 19 bře 2024, 22:29

Bebbana píše:Zdravím,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 20 bře 2024, 22:23

U mě naprosto nejhůř dopadla při úterním minimu -3°C meruňka Veecot, která je hnědá prakticky celá. Ještě o víkendu to na ní hučelo, dnes zcela mrtvý strom. Možná na konečcích větví něco málo zůstalo, ale rozhodně ne více než tak 5-10%.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 20.03.24

Podobně i dopadla zakrslá meruňka Aprigold, i když ta je pořád v takovém trochu testovacím režimu. Letos má poprvé více než 10 květů, tak uvidíme, jak to celé dopadne, některé ještě nestihly vykvést. Tu jsem právě pořizoval proto, abych ji mohl případně při jarních mrazících zakrývat. Po různých příkořích a nehodách měla namále, ale letos celkem pěkně napučela, takže příští rok už ji třeba i zakryju, pokud se to vyplatí.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 20.03.24

Zajímavý je dvouletý roub nějaké pozdní odrůdy Farhial nebo Farbaly, který nakvétá teprve teď. Díky tomu je zatím poškození tak maximálně třetinové.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 20.03.24

No a nejlépe dopadla klasicky Velkopavlovická u jihozápadní zdi. Ať už v kombinaci s její již výše zmiňovanou celkem slušnou odolností mrazu v květu a dobrým stanovištěm, ta z toho vyšla prakticky bez poškození a dnes to na ní opravdu jen hučelo. :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 20.03.24

Tak hlavně žádné další mrazy a snad to i nakonec dopadne tak nějak uspokojivě. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod paloo » 27 bře 2024, 08:34

Jedna z neskôr kvitnúcich,no name milas :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Meruňky

Příspěvekod jardos » 04 dub 2024, 07:02

Mozno si spominate, ako som po vlanajsich mrazoch daval fotku odrody Early orange plnu plodov. Bol som ju pozriet teraz po likvidacnych mrazoch v nasej oblasti okolo -3st. U mna ani v okoli samozrejme ani plod. Tam som ich naratal na tom malom stromku cez 20ks. Avsak poriadne ju chytila monilioza. Inak ako u mna, tak aj vsetky v okoli su zas mega chytene touto pliagou. Tak, ako si povedalo viacero ludi, rovnako aj ja. Marhula tento rok bude vypilena a nahradena niecim perspektivnejsim, napr. Fejchoou :-D
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Meruňky

Příspěvekod Josef » 04 dub 2024, 10:09

Pokud se opět oteplí, tak meruňky i nektarinky by zde u nás na Vysočině mohly také začít pomalu kvést možná už koncem tohoto týdne. Zatím to vypadá velice nadějně, nesmíme zakřiknout. Už proběhl i postřik proti monile. Děláme jej jednou před květem a jednou po odkvětu. Žádné jiné postřiky se nedělají, jen lepové pásy na kmeny proti mravencům a lepové desky do koruny, bílení kmenů hašeným vápnem. Úplně u nás zatím jejich ochrana postačující.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Meruňky

Příspěvekod BXL » 05 dub 2024, 12:58

Zdravim,viete mi poradiť opelovača k marhule Congat a Pincot?Dakujem
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 57 návštevníků