Meruňky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruňky

Příspěvekod ivan » 26 čer 2017, 21:47

Je ich málo- dozrievajú z toho sucha rýchlo-sú bez šťavy, malinké(len "kôstka a šupa")
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod mirek-m180 » 24 led 2018, 22:26

Tak jsem nakonec koupil na podzim švestkomerunku beze jména z Kruhu.Jsem zvědav co z toho bude.Stromek je asi 1.5 m vysoký s hezkou korunkou.Možná i letos bude nějaký plod.
Neznáte někdo tuhle odrůdu?
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Meruňky

Příspěvekod milas » 25 led 2018, 19:24

Ja si myslím,že je to Zmätok²
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Meruňky

Příspěvekod jardos » 13 úno 2018, 12:48

Ahojte. Idem riesit marhulu do zahradky. Chcem sa opytat, ci sa to da, ked mam na nu vyhradeny maly priestor. Da sa taka odroda Madarska ci Velkopavlovicka radikalne kazdy rok strihat, aby jej to nevadilo a aby plodila? Do vysky ju mozem pustat, ale sirka je obmedzena tak na 2-2,5m. Mate niekto skusenost?
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Meruňky

Příspěvekod nene » 13 úno 2018, 13:24

Takže jen a pouze za naše meruňky a z našich JEN pětiletých "zkušeností" - stříhat a hodně se dají, chce to jeden střih v květu a pokud radikálnější, tak po sklizni. Nebo spíš obráceně - po sklizni sestříhat "na prostor" a v květu stříhat jako meruňku, co má rodit - to, co tam (ještě) nemá být, pryč. No a samozřejmě tahle "metoda" chce jih - co nejvíc slunce a času na zahojení. A samozřejmě dojde na klejotok....ale na ten dojde i u nestříhaných stromků.
My to takhle praktikujeme, protože neplánujeme stromy pro příští generaci, máme víc odrůd a jsme prostě jen zvědaví, jak která chutná, na množství nám moc nezáleží. No a nemáme ani Velkopavlovickou, ani Maďarskou. A vybíráme málo vzrůstné podnože. Stříhali (řezali) jsme ale i velmi radikálně semenáč meruňky - asi patnáctiletý, koruna šla dolů o víc než polovinu - a rodí a roste v pohodě dál a čeká ji další pořádný sestřih.. Jinak - my stříháme hlavně proto, aby stromy nebyly moc vysoké, nelámaly se větve...
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruňky

Příspěvekod Stanley_51 » 13 úno 2018, 17:18

jardos píše:Ahojte. Da sa taka odroda Velkopavlovicka radikalne kazdy rok strihat?

Mám Velkopavlovickou více jak 15 let a je to pořádný strom. Řežu jí každý rok, ale čím víc řežeš, tím bujněji roste. Letní přírůstky má až 2m. Takže pokud nemáš místo, doporučuji jinou, méně vzrůstnou odrůdu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Meruňky

Příspěvekod Ivan Hrozný » 15 úno 2018, 16:35

Stanley_51 píše:Mám Velkopavlovickou více jak 15 let a je to pořádný strom. Řežu jí každý rok, ale čím víc řežeš, tím bujněji roste. Letní přírůstky má až 2m. Takže pokud nemáš místo, doporučuji jinou, méně vzrůstnou odrůdu.


V Tachově Velkopavlovickou? To normálně rodí? O té jsem ani neuvažoval, myslel jsem, že je dobrá jen do nejteplejších oblastí. A tak jsem se zatím poohlížel po odolných​ odrůdách že Švýcarska a podobně. Že bych ji risknul také?
Ivan Hrozný
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 bře 2016, 10:38
Bydliště: Domažlice, 430 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Honza123 » 15 úno 2018, 22:09

Máme asi 20 meruněk v Roudnici nad Labem a plodů je jen pár, o pár zahrad dál je opuštěný sad se starými stromy, takže mi nezbývá nic jiného než roubovat :) Každý rok jsou obsypané, staré aspoň 50 let a kvetou hodně pozdě, takže květy nemrznou. Má někdo doporučení na dobu roubování a vhodný způsob? Já jsem rouboval zatím jen tropy a subtropy :D Přikládám fotku z lonského roku kdy nebyl u nás ani plod a to máme více odrůd.
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil Honza123 dne 15 úno 2018, 22:13, celkově upraveno 3
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Meruňky

Příspěvekod Stanley_51 » 15 úno 2018, 22:11

Ivan Hrozný píše: V Tachově Velkopavlovickou?

No minulé dva roky po sobě zmrzla v květu, ale to vlastně půl republiky, včetně Moravy. Ale ty roky předtím jsem z ní sklízel až 4q meruněk. Už jsem je nemohl v ten moment ani vidět. Takže myslím, že pokud plodí u mně, musí plodit i tobě.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Meruňky

Příspěvekod Radim K » 16 úno 2018, 00:19

Ivane, Domažlice jsou o celé klimatické pásmo teplejší, než Tachov. A když to jde i Standovi v Tachově, není nad čím přemýšlet.
My ve stejných podmínkách, jako máš, máme Maďarskou. Bohužel, rovněž jako na 80% území ČR, poslední 2 roky úroda zmrzla, ale v roce 2015 byla úroda slušná. Strom netrpí na žádnou chorobu. Nevýhodou je, že u nás kvete velmi brzy, loni to bylo posledního března :( . Ale to téměř všechny. Jen ultrapozdní Farhial a Farclo a zároveň ultraraná Aurora kvetly o asi 8 dní později, ale to bude spíše jinou orientací pozemku, kde jsou vysazeny oproti Maďarské.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Meruňky

Příspěvekod jardos » 16 úno 2018, 22:49

Nene a Stanley dakujem za reakciu. Celkom sa v tom hrabem a najst informacie, aku odrodu, podpnik ci strih marhule do malej zahrady, je dost tazke. Na nete je toho malo. Zatial najm co som zistil, je odporucanie na odrodu Harcot na podpniku VVA-1. Udajne je to chutovo dobra odroda, slabsie rastuca a hlavne ten podpnik je podla popisu velmi lenivi, co potrebujem. Plodi vsak vraj pravidelne a plodov ma habadej. Takze asi tak zatial. Ale nevzdavam sa, idem este hladat dalej.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Meruňky

Příspěvekod Ivan Hrozný » 17 úno 2018, 21:07

Děkuji, Stanley_51 a Radime K., řekl bych, že jste mi dodali odvahu dovézt si třeba z Fytosu nějakou tradiční oblíbenou odrůdu.
Ivan Hrozný
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 bře 2016, 10:38
Bydliště: Domažlice, 430 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod nene » 17 úno 2018, 22:24

Jardos - hodně informací ( možná až moc :) ) k podnožím pro meruňky a k odrůdám je na zahrada.cz. Z odrůd nám nejvíc vyhovuje Leskora - velmi raná a velmi chutná (sladká, šťavnatá), Radka - dozrává hned po Leskoře, a měli jsme rádi Kioto, protože vždy nějak zarodilo i přes ty mrazy v minulých letech - ale bylo na velmi málo vzrůstné podnoži ( Wa x Wa), což bylo sice skvělé na místo (po třech letech velikost keře rybízu), ale nezvládalo si poradit s klejotokem. Takže minulý čas :D2 .
No a doporučuji kupovat stromky z ověřené a na choroby testované školky.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruňky

Příspěvekod Tibor » 20 úno 2018, 18:57

Honza123 píše:Máme asi 20 meruněk v Roudnici nad Labem a plodů je jen pár, o pár zahrad dál je opuštěný sad se starými stromy, takže...

Je obrovská škoda, že o takýchto odrodách/neodrodách ľudia nevedia, respektíve je pre nich obtiažne dostať to k sebe na záhradu. Mne osobne marhule chutia akože veľmi,veľmi,veľmi... a džem lepší ako marhuľový snáť ani neexistuje(názor čisto môj subjektívny), napriek tomu som marhule zrušil. A to tých stromov veru nebolo málo. Dôvod? Úroda kvôli jarným mrazom raz za tri roky + čoraz agresívnejšia monilióza. Miesto po marhuliach bolo rýchlo zaplnené inými ovocnými druhmi, no keby som v tom čase vedel o podobnej odrode, tak by som druhovú skladbu určite riešil inak...
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Honza123 » 20 úno 2018, 22:55

Já musím přeroubovat asi 5 let starý strom, něco půjde na další podnože. Už se ozval zájemce o rouby, byla by škoda to nezachovat. Uvidím kolik roubů bude, ale kdyby někdo chtěl, tak můžu snad ještě nějaké sehnat. Naštěstí plánovaný obchvat nepovede přes sad, ale kousek od něj. Majitel se ale o stromy nestará a divil bych se kdyby někomu rouby vůbec dovolil... Příští rok se kouknu kdy to kvete.
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: radek.god a 15 návštevníků