Meruňky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruňky

Příspěvekod nene » 20 dub 2021, 23:59

fahrweed píše:nenenepozná :)
Na každém stromku jsou ale cedulky dvě a každý vypadá trochu jinak, každý je v jiné fázi rašení a jsou různě velké/mohutné...
Tak uvidíme, co z nich povyroste.

To zní nadějně. My to máme jak přes kopírák :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruňky

Příspěvekod mates » 21 dub 2021, 10:51

Hofis píše:Na severu ve VDF zdá se všechna květní poupata -18°C přežila. O víkendu zatím takto, pro případné srovnání.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 18.04.21


Ono je to s těma meruněma fakt místo od místa. Při nedávných mrazících jsem měl VP drtivou většinu poupat ještě zavřenou, bez bílých čelíček. Postupně se začaly otvírat a včera tomu silně pomohlo teplo. Večer jsou koukal do květů, tak cca 10% má spálené blizny a dalších cca 10% má popálené okvětní plátky k jedné straně, takže rozvíjející se poupata se rozvíjejí k jedné straně, ta spálená/zaschlá zůstává nerozvitá a vršek blizny s částí pestíků tam zůstávají schované, takže kdo ví, jestli z takových zmetků něco bude. A jó, vlastně nebude vůbec nic, mrazy až do července (chjo) :D.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod caver » 21 dub 2021, 10:55

Dá se roubovat i narašeným roubem, chce to nechat jen jedno očko a na roub navléct rozstřižený sáček, pod roubem zavázat, nalít trochu vody a zavázat i nahoře. Vz
nikne tak komůrka s vysokou vlhkostí, která zabrání vyschnutí narašeného roubu. Loni jsem si omylem ustřihl přiroubovanou větvičku odrůdy Bronzovyj, již s rozvíjejícími se lístky a výše uvedeným postupem se povedlo udělat z ní nové roubovance. Ujaly se tři ze čtyř
Naposledy upravil caver dne 21 dub 2021, 15:16, celkově upraveno 1
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 21 dub 2021, 11:06

nene píše:Hofis - tak to dej prosím potom vědět, jak jsi dopadl. Zkoušeli jsme meruňku do mirabelky (do Zorky), dostala terminální větev, VIP místo, krásně se to přijalo, ALE - neroste to, za tři roky tak pět centimetrů (a to ještě možná přeháním). Možná je to tou Zorkou, roste tak silně, že na nějaký roub není ochotná plýtvat silami, ale je to divné - seřezávali jsme to kolem roubů, snažili se je upřednostnit....marný, vždycky to Zorka přerostla. Už jsme to vzdali.

Ok, dám vědět, sám jsem na to zvědavý. :D5 Takhle do kosterní silné větve (cca 20 cm v průměru) jsem to takto za kůru ještě nezkoušel. Bude to takový pokus, si na žluté mirabelce na té lepší straně případně trochu přilepšit... :)

Caver: Velmi zajímavé, to je dobré vědět. Bude to taková moje záloha na případné záchranné operace. :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod fahrweed » 21 dub 2021, 18:11

Sestřih hotov. Manželka se nechala přesvědčit, tchýně mě bude proklínat S6

Obrázek

Obrázek
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Meruňky

Příspěvekod moonvil » 21 dub 2021, 20:02

Proč jsi tam nechal ty 2 nejslabší výhonky?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Meruňky

Příspěvekod caver » 21 dub 2021, 20:13

Ech, takový pěkný stromek to mohl být.. ten se dal zapěstovat na několik způsobů..proč jsi zvolil tenhle řez?
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Meruňky

Příspěvekod nene » 21 dub 2021, 20:44

Tak my jsme taky jen těžce polkli, ale vzhledem k tomu, že už je teď zbytečné cokoli řešit....ono to zase obroste E3 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruňky

Příspěvekod mates » 21 dub 2021, 20:52

Špičák nebyl skladem, tak si ho udělal :-(. Když se někomu něco nepovede, tak taťka říká "Ty ses tomu teda pomstil, co Tě tak naštvalo?". No co už, tak příští rok bude mít stejné dilema jako letos.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod fahrweed » 21 dub 2021, 21:03

Byl to zákrsek a potřebovali jsme mu zvednout korunu.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Meruňky

Příspěvekod milas » 21 dub 2021, 21:12

Veď účel splnilo:svokru nasral :lol:
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Meruňky

Příspěvekod caver » 22 dub 2021, 20:34

OK, tak to ano.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 23 dub 2021, 06:50

Chcem sa opytat, ci ma niekto z vas skusenosti s ochranou marhul pred mrazom ohnom. Som odhodlany sa aspon pokusit zachranit cast urody. Zalozil by som ohen v starom kybli alebo sude. Ide o to, ze ako daleko dat ten ohen od stromov aby som ich neposkodil dymom a zaroven aby to aj malo efekt. Ci myslite, ze je to strata casu a mam sa radsej vyspat? :)
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod caver » 23 dub 2021, 07:35

Než oheň v kýblu, to se raději běž vyspat. Já takhle chránil meruňky a vůbec celou nakvetlou zahradu cca 4 roky zpět, začal jsem topit o půlnoci, končil jsem kolem sedmé..spálil jsem kolem 600 kg slámy, udělal jsem několik ohnišť po zahradě, slámu jsem nechal jen čadit (poléval jsem ji shora vodou), aby vznikl kouřový "poklop". Úrodu se povedlo z části zachránit, ale bylo to umožněno souběhem několika jevů: mrazová špička byla jen jednu noc, respektive jen několik hodin, byly vhodné tlakové podmínky a bezvětří (dým se držel v oblasti, kterou měl chránit), měl jsem dost paliva a tolerantní sousedy, celá akce večer nahlášena hasičům (tzv. ohlášení k zabránění vyjetí:-). S jedním kýblem to, dle mého názoru, nemá smysl.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Meruňky

Příspěvekod paloo » 23 dub 2021, 07:48

Tak veru,dotácie ti nato nikto ako sedlákom tam dole nikto nedá.A tak si môžeš kúpiť marhule po 5€ S6 U mňa po dnešku zjedené :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mitas a 132 návštevníků