Meruňky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruňky

Příspěvekod tomq » 05 dub 2020, 13:50

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Tady jsou 3 meruňky v našem bloku u sousedu, 2 mladé a 1 stará, první mladá kvete nejdříve a je nejdéle oslunená a pomrzla, ta stará je 5 m od ní ale na severni straně našeho domu a kvete teprve teď vypadá ok, další mladá u jiných sousedů je ve stínu prakticky i v létě a kvete také teprve teď, takže určitě má smysl oddálit kvetení stíněním, letos ty 2 co jsou ve stínu zřejmě ovoce mít budou kdežto ta na slunci ne, a vyplatí se zvolit později kvetoucí odrudy
tomq
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 05 bře 2013, 16:15
Bydliště: Litoměřice 160mnm

Re: Meruňky

Příspěvekod laradek » 08 dub 2020, 10:41

Aspon trochu je vyhoda chladnejsiho podnebi severni Moravy,merunky teprve zacinaji kvest. Snad neco bude.
Obrázek

Obrázek
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Lenkalor » 10 dub 2020, 20:07

Jak to vypadá, tak minulé mrazíky přežily obě meruňky celkem dobře, i když u Leskory některé květy opadaly. Harcot vypadá celkově lépe, její výhoda je, že má poměrně dlouhou dobu kvetení. Začala trošku dříve než Leskora, ještě před těmi mrazy a kvete doteď. Takže jsou už vidět malé plůdky a zároveň poslední květy.
Harcot
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod laradek » 15 dub 2020, 14:02

Tak to vypada ze 3 mrazive vlny jsme preckali,ale dnesni noc byla asi konecna pro vsechny dokvetajici stromy...-3,5st :(
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 15 dub 2020, 21:37

Dielo skazy je dokonane. Tie posledne mrazy v plnom kvete nejakym zazrakom prezilo prekvapivo dost kvetov a uz vykukali male zelene plodiky. Mraz to sice poriadne zredukoval, ale napriek tomu ich nebolo malo. Posledna noc vsetko zmenila. Doobeda som ich kontroloval a zial su zmrznute, takze posledne nadeje na aspon nejaku urodu skoncili dnes rano. Zaujimave, ze ziadne ine poskodenia som neobjavil. Odskakali si to najviac marhule. Arguty neposkodene. Mozno zopar plodov prezilo, ale to sa ukaze neskor. Ale ak bude mrznut aj buduci tyzden, tak je to aj tak jedno. Tento rok nam to proste nie je sudene. Snad aspon sliviek bude dost.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Radim K » 15 dub 2020, 23:06

Vymyslel jsem, jak jednou provždy zachránit meruňky před jarními mrazy!
Před:
Obrázek
A po:
Obrázek
:wink:

Ale vážně, dnes padl tento osmiletý strom Maďarské, který za celou dobu plodil jen jedinkrát a to v roce 2015.
Že jsme ji, hlupáci, tehdy vysadili na nejteplejší místo zahrady, kde pravidelně rašila koncem února tak, že už jí pak každý mrazík bolel.
Letos v březnu si prošla -9°C v počátku květu, následně dalšími -8°C a strom to regulérně nevydržel, nejdříve odumřely všechny pupeny a pak začalo trochu kvasit lýko. Tak jsem ji, chuderu, dnes podťal a spalil :( .
Už 3 roky sázíme meruňky jen na co možná nejchladnější místa a je to ta správná cesta. Tam plody zmrzly až včera a dnes v noci S14 .
Ale i tak, některé odrůdy, zejména ty ne moc známé, přečkaly sem tam plod nebo dokvitajici kvítek i dnešní noc. Vůbec nejpozději rašící a až teď kvetoucí (!!) Briol (armeniaca x brigantina), vypadá zcela bez poškození. Je to ale jen proutek s několika květy. Docela obstojně vypadají i Krymsk, Juan Sin a Bronzovyj. Stále by nějaké plůdky mohly být a vydržet aspoň do dalšího mrazu :wink: .
Obalená Leala zmrzla.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Meruňky

Příspěvekod paloo » 16 dub 2020, 08:51

Metóda pestovania ala milas sa ujala :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Meruňky

Příspěvekod moonvil » 16 dub 2020, 15:35

Radime předběhnul jsi mě s podobnou fotkou - chtěl jsem jen počkat, až opadnou všechny hnědé zbytky květů, aby bylo jasné, že tam někde omylem nezůstal nějaký plod, ale to je asi sci-fi.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 16 dub 2020, 16:22

Asi je to sci-fi. Dnes som to skumal a nenasiel som jediny zivy plod. Ak tam par kusov prezilo, budem to povazovat za zazrak. Zacinam chystat motorovku. Bergarouge po tych mrazoch vyzera zle. Listy nejake biedne. Na kmeni mohutny glejotok, ta asi pojde...
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod BXL » 17 dub 2020, 08:43

Ale zase povedzme si rovno,po vlanajšom marhuľovom roku si stromy oddych zaslúžia.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Meruňky

Příspěvekod mates » 17 dub 2020, 10:12

No treba ja jsem mel merunkovy rok naposledy pred ctyrmi roky. Loni mi to mrazy ocesaly v nekolika vlnach, po te posledni na jiz velkych pludcich na stromu dozraly dve kulicky....
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 18 dub 2020, 08:42

Tak k mému obrovskému překvapení to vypadá, že jižní zeď v Praze opět zabrala a přeci jen na VP několik desítek meruněk bude. S6
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 18.04.20

Podotýkám, že všechny květy byly zcela hnědé a naprosto jsem je odepsal. Je úžasné, co ta příroda všechno dokáže. Dokonce jsem našel asi 5 takovýchto malých plůdků na Veecotce, ale tam je to opravdu v řádu jednotek.
I červené mirabelky se zdají být v pohodě. To mě také moc těší jsou výborné. Žluté jsou na prach, ale to mi až zas tolik nevadí.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Radim K » 18 dub 2020, 10:19

moonvil píše:Radime předběhnul jsi mě s podobnou fotkou - chtěl jsem jen počkat, až opadnou všechny hnědé zbytky květů, aby bylo jasné, že tam někde omylem nezůstal nějaký plod, ale to je asi sci-fi.


Na nic nečekat :lol: . Loni nám takhle pár plodů zůstalo a jak bylo všeho málo, tak každý plod poškodil buď hmyz nebo ptáci. Takže to stejně nemělo smysl.

Hofis: mazec, taky čumím, že nám některé plody vydržely. zejména na volném prostranství v sadu, kde je to mírně opožděné, ale zdá se, že nějaký plůdek budou mít i stromky v teplé části zahrady: Bergeron, Farhial a jeden možná dokonce i malá Tsunami. V sadu pak každý strom a dokonce jsem našel plůdek na mrazíky v květu nejcitlivější rostlině vůbec, apriu Cot'n Candy. Čili poškození meruněk se zdá na 80-98%, ale ten zbytek dodělají další vlivy.
Ovšem černé meruňky právě předvedly svoje čaro, kdy poslední mrazy téměř veškeré nasazené plůdky a vykvetlé květy vydržely! Přitom při březnových -9°C přišly o pestíky ve vyvinutých poupatech, zatímco většina meruněk ne. Takže odolnost černých meruněk v poupatech je trochu nižší, zatímco ve květu a plodu je trochu vyšší, než u meruňky.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Meruňky

Příspěvekod pavell » 18 dub 2020, 22:28

Tak u mě má plody už jen Hargrand a nějaká pozdní meruňka pro mě neznámého původu. Před týdnem to vypadalo docela nadějně, ale -2 stupně jsou pro malé plody meruněk likvidační. Hargrand opět zabodoval jak po zdravotní stránce tak i dobrá mrazuvzdornost.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 30 dub 2020, 21:33

Tak konečná bilancia u nás je taká, že Harlayne nič, Bergarouge nič, Tsunami zdochla a na jeseň sadený Farhial má 1 plod. Tak tomu hovorím úroda, 1 plod na 3 stromy. :?
Keďže sa nevzdávam len tak ľahko, dnes som dotiahol z Plantexu ďalšiu Tsunami a rovno som ju zasadil. Na výsadbu voľnokorenného stromu je už síce neskoro, ale ak sa chytí, tak získam 1 rok oproti výsadbe na jeseň. Tak mi držte palce aby to vyšlo. :D Zostrihal som ju poriadne, narašená bola málo, tak šanca je.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: moonvil a 11 návštevníků