Meruňky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 26 srp 2020, 07:39

Na severe uz tiez maju davno po marhuliach a sezona u nas na juhu este len zacne. Jedina marhula tohtorocnej sezony zacina chytat farbu, ale este je poriadne tvrda.
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 26 srp 2020, 08:48

Ale Farhial je opravdu velmi pozdní odrůda, vlastně naprosto unikátní tou pozdní dobou zrání. Ta by na severu ani nemusela stihnout dozrát. Tak ať chutná a příští sezóna snad už zase bude normální. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 26 srp 2020, 22:04

A prave presne kvoli tomu som ho kupil, kvoli extremne neskoremu dozrievaniu. Presne taketo raritky velmi rad sadim. Je pravda, ze to dozrievanie je aj u nas dost na hrane, takze do chladnejsich oblasti by to nemalo vyznam. Bol by som bral aj nieco, co je o 2 tyzdne skorsie, ale tieto superneskore odrody sa tazko zhanaju, tak som bol rad, ze nieco mam. Ta medzera medzi Harlayne a Farhialom je dost velka (6-7 tyzdnov). Ale nevadi, marhule zaciatkom skolskeho roka urcite velmi potesia. Este je otazne, ci to nebude na jar pravidelne vymrzat. Nemate niekto skusenosti?
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Radim K » 26 srp 2020, 23:15

U nás Farhial nebo Farclo (už nevím, který z nich tehdy plodil) zrálo předloni už na přelomu srpna a září, čekal jsem, že bude pozdnější. Loni i letos květy zmrzly tak, že nezůstal ani plod.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 27 srp 2020, 08:02

Z 1. plodu nemozem robit nejake zavery, bolo by to unahlene. Kazdopadne je uz teraz zjavne, ze oproti bezne pestovanym odrodam je podstatne neskorsi. Vlastne sa aj cudujem, ze sa bezne pestuju a predavaju odrody zrejuce od polovice juna do polovice jula (v nasich teplych podmienkach). Neskorsie ako Bergeron predava malokto. Je to skoda, lebo marhulova sezona tak trva priblizne 4-5 tyzdnov. A mohla by 3 mesiace. Na inom fore som cital, ze v Bulharsku bezne pestuju nejaku tamojsiu velmi neskoru odrodu.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 09 zář 2020, 07:38

Po vcerajsej kontrole musim skonstatovat, ze Farhial uz chyta peknu oranzovu farbu, ale je stale tvrdy ako kamen napriek znacne pokrocilemu datumu. Zacinam mat obavu, ci to v nasich podmienkach bude dozrievat v rokoch s mensou sumou teplot.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod pavell » 12 zář 2020, 08:19

Tak nevím v zahradnictví Spomyšl píšou že Farhial dozrává v polovině července. Mají v tom pěkný zmatek.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 12 zář 2020, 16:09

Tak to teda maju. Farhial je jedna z najneskorsich odrod na trhu. Urcite dozrieva koncom leta.
Ja som uzavrel marhulovu sezonu bez ochutnania jedinej marhule. Ten jediny plod, co som daval jeho fotku, zozrala monilioza. Farhial som teda neochutnal. Snad buduci rok.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Mirek » 25 zář 2020, 15:25

U nás Farhial dozrávál cca od poloviny září, ale na mladém stromku zbyly jen dva plody z cca deseti. Plody praskaly a zahnívaly ve špičce, což bylo nejspíš způsobeno přemírou srážek v srpnu.
Jinak na stránkách Zahradnictví Spomyšl je uveden chybný termín zrání u vícero druhů.
Mirek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 84
Registrován: 10 kvě 2014, 12:16
Bydliště: Brno-venkov, 377 m n.m., USDA 6b

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 20 říj 2020, 18:00

Den se krátí a nastávají dlouhé večery, ideální stav pro jeden námět k meruňkám.
Máte někdo zkušenosti s chimérami? Myslím tím chiméry, kdy přímo z místa roubu vyrostou větve, které si zachovávají vlastnosti obou rostlin, tedy podložky i roubu. Dojde vlastně k provázání pletiv obou rostlin a obě tato pletiva jsou pak v jistém poměru zastoupena ve výsledném roubovanci. A proč to píšu? Mám totiž podezření, že přesně to se stalo u mé meruňky, co mám ve Vrnsdorfu. Chtěl bych si to ale ověřit u zkušenějších pěstitelů, abych zbytečně nežil v bludu.
Abych přesně popsal důvody, proč si to myslím, musím se nejprve vrátit do minulosti. V roce 2016 jsem objednal v Holandsku (firmu už si bohužel nepamatuju a nepodařilo se mi to dohledat) zakrslou samosprašnou meruňku. Po měsíci čekání přišla v tak zuboženém stavu, že kdyby nebyla až z Holandska, okamžitě bych to reklamoval. Dokonce jsem našel i fotku, kterou jsem si dělal pro případnou pozdější reklamaci, můžete posoudit sami.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 03.06.2016
Bylo to zcela bez označení odrůdy i podnože, plíseň, roub prakticky vyschlý, kořeny vyrostlé z podnože prakticky po celé jedné straně. Evidentně to někde leželo delší dobu ve vodorovné poloze. Od té doby jsem se zařekl, že z Holandska už nikdy nic nekoupím. Bylo mi jasné, že reklamace nebude úplně jednoduchá, tak jsem to zasadil do květináče s tím, že tomu dám ještě šanci a uvidím, co bude. Asi po měsíci mi začala rašit přímo z rozhraní roubu a podnože, nebyl jsem schopen určit, zda to roste roub nebo podnož. Tady je ještě detail, jak ten roub vypadá dnes, bohužel jsem to tenkrát nenafotil.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 10.10.2020
Až když to nahodilo typicky meruňkové listy, tak jsem se trochu uklidnil a na podzim 2016 jsem to zasadil k jižní zdi ve Varnsdorfu. To na úvod.
A teď ty další důvody, proč si myslím, že by se mohlo jednat o chiméru. Po čtyřech letech se mi zdá, že to moc zakrslé není a vůbec to neroste jako meruňka. Roste to strašně nahoru spíše jako švestka nebo slivoň. Snažím se dělat výchovný řez, ale nepomáhá to, pořád se to táhne strašně nahoru, nechce se to moc větvit a letorosty jsou schopny udělat bez problémů metr, viz foto.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 10.10.2020
Další věcí je, že se na větvích tvoří poměrně časté kolce (zaschlé trnité větévky), které jsou také spíše charakteristické pro slivoně, viz foto.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 10.10.2020
Další věcí je kůra, která získává po vyzrání spíše takový šedavý nádech, nikoliv do červena, jak je u meruněk typické. I ten vzorek té kůry spíše připomíná tu podnož a není zcela charakteristický pro meruňku. Nejlépe je to vidět na fotce s plody níže.
Navíc mají plody ve zralosti netypicky hladkou slupku zcela bez chloupků, zde je foto z minulého roku.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 03.08.2019
I konzistence dužniny je taková trochu jiná, je taková tužší, šťavnatá a né tak moučná, jak jsem zvyklý u jiných meruněk. Je taková trochu „mazlavější“, jako třeba u mirabelek. A i chutí je to trochu jiné, ze začátku velmi sladké, ale poté se dostaví taková zajímavá kyselinka, na jakou jsem spíše zvyklý u mirabelek, hlavně těch žlutých. Ale taťka o nich říká, že jsou báječné, a to má opravdu hodně mlsný jazýček. Mně také moc chutnají. :)
Vlastně jediné, co má ta rostlina typicky meruňkové, jsou listy.
Myslíte, že je možné, že když se vzájemně provážou pletiva těch dvou rostlin, že to může mít i vliv i na plod, tzn., že celá rostlina je potom trochu řízlá tou podnoží i včetně plodů? Bohužel s tímto nemám žádné zkušenosti a také se nevyznám natolik zevrubně v odrůdách meruněk, abych byl schopen posoudit, zda se pouze jedná o odrůdové charakteristiky některé z mnoha odrůd meruněk nebo zda se opravdu může jednat o chiméru.
A to nejlepší nakonec. Kdo to vydržel až do teď, tak vězte, že budu všechny ty dlouhé narostlé letorosty v zimě řezat, takže pokud by měl někdo zájem o rouby, tak se hlaste. Pro nene to neplatí, ty je mají slíbeny už od léta. :wink:
Za případné postřehy nebo názory bych byl moc vděčný!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod caver » 20 říj 2020, 19:26

Ahoj, vypadá to na tzv. pletivovou chimeru, vzniká právě na kalusu po roubování, stresové podmínky mohly hrát roli. Problémem je, že chimerická pletiva nemusejí být rovnoměrně rozprostřena v celé rostlině (problém při případném množení, nutno stabilizovat linii). Jako průkaz se používá nejčastěji stanovení ploidie (počtu chromozomů, popř. podrobněji karyotypování a sekvenování). Každopádně zajímavost do sbírky a chválím Tvé všímavé oko, základ každého experimentátora:-)
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Meruňky

Příspěvekod nene » 20 říj 2020, 20:29

Hofis - už se těšíme :)
Zajímavý příspěvek S9
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 22 říj 2020, 12:03

caver: Děkuju! Mohl bych se prosím ještě zeptat, jak by šlo tu linii stabilizovat? Genetika mě moc zajímá a baví, ale jinak jsem naprostý laik a toto už je trochu vyšší dívčí. Dalo by se to stabilizovat generativně, tzn., zachovává si případné semeno z takovéto chiméry tu příslušnou chimérickou genetickou informaci pro potomstvo? Široko daleko žádná jiná meruňka není, takže by to potomstvo mohlo být do jisté míry uniformní, pokud by to takhle fungovalo. Vím, že třeba u pupenových mutací to takto nefunguje a je nutné to množit pouze vegetativně a z logiky věci mi vychází, že u té chiméry to asi bude stejné, ale nejsem si jistý a obsáhlejší vědomosti chybí... :(

nene: Díky! Mě to také přijde velmi zajímavé. Pokud někdo hodně pěstuje, tak se mu něco takového může sem tam povést, ať už jsou to různé mutace nebo chiméry. Ale je to v drtivé většině dílem náhody, nedá se to naplánovat, pokud tedy není ve hře cílené ovlivňování nějakým mitotickým jedem. To je však v amatérských podmínkách značně obtížné. Ale dá se tomu jít trochu naproti, proto se snažím všemu dát maximální šanci a nic hned nevyhazuji, např. ne úplně povedené rouby nebo třeba blbě a slabě rostoucí semenáčky s pokroucenými nebo nestandardními děložními lístky apod. Nikdo neví, co se z toho nakonec vyvine a dost často to může být znakem nějaké náhodné mutace nebo může vzniknout právě třeba chiméra z ulomeného nebo ne úplně povedeného roubu. Takže je potřeba takovouto šanci rozpoznat a hned jí chytnout za pačesy. Tímto způsobem již vzniklo celkem dost různých a hodně ceněných odrůd, třeba jako pupenové mutace u vína (např. Rulandské šedé, Rulandské bílé, Jakubské, Bílý portugal), citrusů (např. Matsuyama) nebo i tomelů (např. Tone Wase). A hlavně v amatérských podmínkách, u komerčních velkopěstitelů se vše nepovedené většinou hned vyhazuje.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod caver » 22 říj 2020, 12:19

Stabilizovat linii v tomto případě nejlépe znamená meristematické množení in vitro. Tam je největší šance na úspěch. problém u těch pletivových chimer je právě s tím, že nelze předem odhadnout podíl chimerických buněk v pletivu. V ideálním případě (vybavená laborka) byl byl postup následující: izolace meristematického pletiva, jeho namnožení in vitro, test ploidie + cytogenetika, v případě pozitivního chimerismu rozmnožení in vitro a pak už klasika, z agaru do půdy a výsadba. V "polních podmínkách" můžeš zkusit udělat několik roubovanců rouby z různých částí rostliny a pak sledovat, zda všechny vypadají a chovají se stejně. pokud ne, tak vybrat ten, který má nejvíce vyjádřeny vlastnosti chimery (počkat na plody) a ten pak množit.

Semenem se bude chimerismus přenášet jen tehdy, jsou-li jím postižena i zárodečná pletiva. Testy viz výše, jen místou roubování výsev...nadlouho:-)
Jinak tohle je jedna z věcí, kterými se zabýval Mičurin, vřele doporučuji k četbě...u nás v ČR si z něj všichni dělají jen srandu, ale ve skutečnosti hluboce ovlivnil šlechtitelství a z jeho výzkumu hlavně v Rusku těží dodnes.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 22 říj 2020, 12:33

Děkuju!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků