Meruňky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruňky

Příspěvekod Pavel_CZ » 27 čer 2019, 05:43

Tak o teto podnozi jsem v zivote neslysel, a to si myslim, ze se v nich docela orientuju.
To bude zase nejaky prejmenovany Wavit, nebo Waxwa, aby nemuseli platit licencni poplatky :roll:
Jinak u Wavitu ti klidne staci rozestupy 1.5m i min, predstav si to jako obdobu jablonove M9. S nijak velkou urodou ale nepocitej, tak do 5kg/stromek. A chce to zavlahu, tzn. sadit nekde na zahradu k domu. Do sadu, ktery navstivis jednou za 3 tydny, bych to nedaval.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Meruňky

Příspěvekod Kika » 27 čer 2019, 08:08

Nam Leskora dozrava prave teď (pokud to je ona). Ale hodně jsou plody poškozené od krup.

Obrázek
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod antarian » 27 čer 2019, 09:13

Vysazoval bych to kousek od zahradky se zeleninou (az ji udelam). Takze zavlaha by kazdopadne nemel byt problem.

Rozmery 1.5m spon by mi vyhovoval, mam misto tak na cca 1.5 az 2m spon.

Tim padem se musim jeste zeptat na dalsi vec a tou je prosba o radu ohledne odrudy. (to je neco co jsem v pripade merunek vubec nestudoval a nemam tim padem nejmensi potuchy ale skolku mi zavrou v patek tak musim vybrat hodne rychle :-D)

maji tyto: Barbora, Bergeron,Goldrich,Ledana,Leskora,Maďarská,Marlen,Velkopvlovická,Weecot a zrejme i tyto Barbora, Harcot, Harogem, Karola, Leala, Velkopavlovicka, Veselka :-D

Ale klidne jen vypichnete nejake odrudy i jine, nez tu jsou, protoze oni maji kolikrat stejne nakonec neco uplne jineho. Tak abych vedel spis nejake tipy na odrudy a neco z toho bych pak vzal :-) (budu brat dve, ale stejne bych radeji neco co je samosprasne)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 27 čer 2019, 14:21

Mám meruňku na zákrskové podnoži u baráku a roste celkem slušně, po 3 letech od vysazení má výšku tak 2 m a min. 1 m v průměru, musím ji udržovat řezem. Letos bude první úroda, asi tak 20 plodů.
Ohledně odrůd moc nevím, mám Velkopavlovickou, ta je vynikající a pak Veecot, a žádnou meruňku od Kanaďanů už bych nekoupil.
Ale jde taky o stanoviště, aby tam šla.

U té zakrslé odrůdu zatím nevím, uvidíme až podle doby zrání a vzhledu zralých plodů.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Fanda » 27 čer 2019, 14:29

Zdravím.
Našel jsem o Apricor následující:
http://journals.usamvcluj.ro/index.php/ ... /3803/3530

Vegetativně množená podnož z křížení myrobalánu a meruňky.
Fanda
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 01 srp 2010, 21:13
Bydliště: klatovsko

Re: Meruňky

Příspěvekod antarian » 27 čer 2019, 22:25

Fanda píše:Zdravím.
Našel jsem o Apricor následující:
http://journals.usamvcluj.ro/index.php/ ... /3803/3530

Vegetativně množená podnož z křížení myrobalánu a meruňky.


Ty jo díky, hledal jsem na google hodně dlouho ale na tohle jsem vůbec nenarazil.

Jinak z clanku popisují podnož vzrůstem k m106 pro jabloně. Eventuálně v porovnání k Saint Julien A vychází růst o něco menší cca 10% to vypadá.

Horsi je že prý mají vyprodáno, e asi se tam stejně otočím, protože v tom mají vždycky solidní bordel a podle mě sem tam jednu v úterý videl :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Stanley_51 » 28 čer 2019, 10:20

Mám vyhlédnutou meruňku HARGRAND, máte s ní někdo nějakou zkušenost ?
http://www.fytos.cz/hargrand
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Meruňky

Příspěvekod paloo » 28 čer 2019, 15:59

Mal som ju asi pred 10 rokmi od R.Peška.Dala dve zimy a odišla.Takže som ani neochutnal.Ale tak isto išla Leskora,Kioto,Pincoot.Momentálne mám Dar Milasa a dáva už druhú úrodu.Aj keď tento rok po mrazoch len pár plodov S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 08 črc 2019, 22:30

Zajímavost k meruňkám. Právě začíná u mě v Praze dozrávat Velkopavlovická, o týden dříve, než je zde obvyklé. Zajímavé je, že Veecot, který má zrát 5 dnů po VP, je již skoro sklizený, sklízím pátým dnem. Zřejmě je to dáno sušším stanovištěm VP a možná i to květnové ochlazení se jí dotklo více, než odrůdy Veecot. Ale spíš to sucho, kdybych k ní nenalil těch 200 litrů vody za poslední týden, tak by asi ještě pořád stála. Veecot je na o dost chladnějším a vlhčím stanovišti. Jinak jsem poprvé celkem spokojen i s tou Veecotkou, pěkné velké pevné plody poprvé i ve slušném množství, i v tvrdosti sladké a dobré, ale šťavnaté jako VP hold asi nikdy nebudou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Brano70 » 15 črc 2019, 09:53

Veharda dozrieva, celkom je chutná a šťavnatá, ale keby som jej v polovici júna (června) nedoprial cca 1500 l vody, tak by isto takto nevypadala....
Obrázek
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Meruňky

Příspěvekod pavell » 16 črc 2019, 12:07

Stanley_51 píše:Mám vyhlédnutou meruňku HARGRAND, máte s ní někdo nějakou zkušenost ?
http://www.fytos.cz/hargrand

Mám tuhle meruňku třetím rokem, už druhý rok měla plody. Co na ní opravdu oceňuji je a to musim zaklepat na dřevo mrazuvzdornost a odolnost vůči klejotoku i monilióze. Určitě bych ji doporučil tak odolnou meruňku jsem ještě neviděl, uvidíme jak se jí bude dařit dál.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Meruňky

Příspěvekod Stanley_51 » 16 črc 2019, 16:28

Díky za potvrzení, našel jsem to právě napsané na netu u té odrůdy, což mě zaujalo. Jenže co je psáno, není ještě dáno. Takže jsem rád, žes mi to napsal.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Meruňky

Příspěvekod History » 17 črc 2019, 10:27

Minulý týden jsem ochutnal první plody naší Karoly (třetí sezona po výsadbě) a za mně dobrý. Plod pevný, středně velký, sladký a šťavnatý bez ohledu na sucho. Jen ty vosy kdyby nebyly...
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: Meruňky

Příspěvekod Lenkalor » 18 črc 2019, 18:20

Začíná se vybarvovat odrůda Harcot. Máme ji tři roky, loni dozrálo 6 plodů, letos je jich tam asi 30. Loni byla chuťově výborná, ve zralosti šťavnatá, ale nám chutnají všechny. :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Pro porovnání velikosti jsem tam přivàzala tenisák.


Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Alena » 18 črc 2019, 19:59

Letos mi Leskora dozrála asi o týden později než loni, zato Bergeron, který normálně zraje až koncem srpna, se už začíná vybarvovat... Leskora byla opět naprosto vynikající, navzdory suchu, ale bohužel náramně zaujala mravence, kteří snad do každého plodu hned vykousali dírku a vlezli dovnitř. Bestie pažravý.

Hned po odkvětu jsem letos skoro na všech malinkých plůdcích pozorovala jakési mušky, které je nabodávaly, zůstaly tam pak známky po vpiších, z nichž se později vyvinuly ohavné strupy, které pokrývají menší či větší část pokožky plodu. Na Leskoře to nebylo až tak rozšířené, zato Bergeron je strupatý nechutně. Netušíte někdo, co by to mohlo být za mrchu?
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta a 13 návštevníků