Meruňky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruňky

Příspěvekod Pedro » 01 dub 2020, 14:53

U nás na Moravě meruňka taky zmrzlá S13 :x .
Jen poopravím BXL . Člověk míní, příroda mění! :lol:
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Meruňky

Příspěvekod Franz » 01 dub 2020, 20:25

tak nevím jesli budu taky v klubu do rána -7 až -8 meruňka napůl v květu, ale když jsem se díval na blizny tak jen půlka byla v háji
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Meruňky

Příspěvekod Kykouš » 01 dub 2020, 21:16

Moje meruňky dopadly všechny stejně, bohužel za těch pár teplých dní rozkvetly kompletně :?
Obrázek
Kykouš
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 12 črc 2019, 12:51
Bydliště: Kolín, 260m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 01 dub 2020, 22:00

Ach jo, na tu spoušť se fakt nedá dívat... :( S13 E7
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 01 dub 2020, 23:02

Hofis, presne ako hovoris, neda sa na to pozerat, pohlad na takto doriadene stromy je velmi deprimujuci. Liecil som sa tym, ze som sa pozeral na kamcatky, ktore su krasne zelene a v plnom kvete a napriek tejto zime sa tvarili spokojne.
Nasiel som zopar poslednych pukov na marhuliach, ktore su uplne uzavrete. Tych je ale tak mozno 10-15 ks. Vyzeraju neposkodene. Takze mozno mame sancu na malu misku marhul. Nazdavam sa preto, ze ak by sa vegetacia rozbiehala standartne, asi by sme tieto mrazy prezili len so zmrznutim prvych otvorenych kvetov a puky by zostali. Vyzera to teda, ze v teplych polohach moze byt cesta vysadba neskoro kvitnucich odrod na chladnejsie miesto v zahrade, kde rozkvitne o par dni neskor. Niekedy aj 2-3 dni posun moze zachranit urodu.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Kykouš » 02 dub 2020, 06:06

MartinS píše: Vyzera to teda, ze v teplych polohach moze byt cesta vysadba neskoro kvitnucich odrod na chladnejsie miesto v zahrade, kde rozkvitne o par dni neskor. Niekedy aj 2-3 dni posun moze zachranit urodu.


Myslím, že máte naprostou pravdu, já ve své dobré víře zasadila všechny meruňky na ta nejlepší místa, všechno je budovami kryté ze severu a otevřené k jihu. Ta meruňka na fotce je Velita, téměř celá byla rozkvetlá už před těmi prvními mrazy :shock: Velkopavlovická s Maďarskou a falešná Farbaly stačily vykvést v tomto týdnu. Jediná meruňka, která bude mít trochu horší podmínky, ale opravdu jen o trochu je Ananasová, kterou jsem v rámci prostorových úspor šoupla na celkem otevřené místo, kde fouká, ale je zase ze severu kryté. Tak uvidím, jak tam bude prosperovat, mám pozemek prakticky celý orientovaný na jih a ze severu vždy budovy.
Kykouš
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 12 črc 2019, 12:51
Bydliště: Kolín, 260m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 02 dub 2020, 10:05

Ja som spravil presne tu istu chybu. Vsetko som vysadil na najslnecnejsie miesta a to bola chyba. Teraz by som aspon 1 alebo 2 zasadil do polotiena. Perspektivne su do nasich podmienok Bergeron a Harlayne, pretoze neskoro rozkvitaju a navyse maju lepsiu odolnost proti mrazikom. Urcite je tych odrod viac, ale tieto mam osobne odskusane. Totalny prepadak bol Pinkcot, ktory vymrzal aj v rokoch, kedy ine odrody normalne zarodili. Chutovo tiez nestal za nic. Tak som ho zrusil.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod paloo » 02 dub 2020, 12:21

Obrázek
Tsunami
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 02 dub 2020, 12:25

Problém je ale to, že meruňka zase potřebuje hodně slunce. Takže alternativou by byla výsadba na severně orientovaných svazích nebo jiných z povahy chladných, ale v létě plně osluněnných místech. Anebo třeba i u zdí, kde jsou stálejší teplotní podmínky. Už jsem tu o tom psal a mám to ověřeno za poslední 2 roky. Normálně mi Veecot, která je zcela volně, nakvétá tak 4-7 dní po VP. Za poslední dva roky s takto teplým předjařím je tomu ale naopak a Veecot mi nakvétá o týden dříve než VP, která je u jižní zdi. Ta zeď prostě v zimě chladí, takže zpozdí nakvetení, a na jaře už zase hřeje, takže může lecos zachránit. Letos ale bohužel ani toto nepomohlo a zmrzly obě. Ale tento rok se opravdu jedná o naprostý extrém. I ten výše zmiňovaný Šittův řez může pomoci a oddálit kvetení až o týden, ale to lze praktikovat pouze na menších stromcích, u větších stromů si to moc dobře nedokážu představit.

No, alespoň někdo byl uchráněn, super, Paloo! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 02 dub 2020, 20:44

Tu sme na rovine, takže mi zostáva jedine čiastočné pritienenie na jar. V lete je tu nadbytok slnka a tepla, preto verím, že by marhuliam stačilo aj plné slnko pol dňa, aby plody dosiahli potrebnú kvalitu. Máme tu doslova subtrópy v lete. Stromy už presádzať nebudem, ale keby som sadil nejaký nový, tak to vyskúšam.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod kaossik » 02 dub 2020, 22:15

My máme meruňku u severovýchodního rohu domu, z jihu stíní smrk. Má slunce jen dopoledne a trochu po poledni a na kvalitě plodů to není poznat, plody výborné a loni jsme ani nestíhali jíst. Teď má vesměs poupata jen pár květů se otevřelo, ale ty mrazy mi přišly dost i na poupata, uvidíme jestli letos něco bude.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 02 dub 2020, 22:21

No, a nebo to dát třeba za barák na severní, severovýchodní stranu tak, aby to v zimě, na začátku jara a koncem podzimu zůstávalo ve stínu, a slunce na to začalo svítit až v létě, třeba tak od května. Máme tu výhodu, že slunce je v zimě nízko a v létě vysoko, takže mohou být místa, která jsou v zimě permanentně ve stínu a v létě permanentně na slunci.

Jinak mamča dnes rozbalila tu meruňku ve VDF a vypadá to celkem slibně. Sice nějaké květy i v tom zabaleném stavu vykvetly, ale prý vypadají celkem dobře, a dokonce si i máma myslí, že se na pár květech tvoří snad i plůdek. To moc nechápu, ta meruňka je sice samosprašná, ale nemělo jí co opylovat, tedy případně možná kromě větru??? Takže toto beru s rezervou. Ale okvětní lístky jsou vesměs bílé a většina květních pupenů ještě nevykvetla. Tak alespoň nějaké dobré zprávy. Vypadá to, že zábal + jižní zeď zabral. Dokonce poslala i fotku:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 02.04.20

No, co k tomu dodat... :?
Má to být detail toho plůdku... :D
Ale né, mamča je hodná, má nový telefon a ještě s ním moc neumí, a i toto je lepší, než nic. Alespoň jsou tam vidět ty ještě nevykvetlé květní pupeny. Takže to zatím vypadá celkem nadějně a o to více jsem zvědavý a těším se na sever. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod ivan » 02 dub 2020, 23:10

MartinS píše:Tu sme na rovine, takže mi zostáva jedine čiastočné pritienenie na jar. V lete je tu nadbytok slnka a tepla, preto verím, že by marhuliam stačilo aj plné slnko pol dňa, aby plody dosiahli potrebnú kvalitu. Máme tu doslova subtrópy v lete. Stromy už presádzať nebudem, ale keby som sadil nejaký nový, tak to vyskúšam.

Presne tak, voľakedy platilo, že marhule, broskyne, mandle sa aj u nás sadili na najslnečnejšie a najteplejšie miesto , dnes to už neplatí, prosperujú lepšie na zatienených miestach (je to aj kvôli málo zrážkam počas roka, je tu stále teplejšie a zrážok je menej, je tu porovnateľné množstvo slnečného svitu za rok ako na Istrii, len zrážok oveľa menej), mne napr. aj 30 ročná broskyňa lepšie prosperuje na zatienenom mieste, kde má slnko iba poobede ( 2 ks broskýň a 2 ks nektariniek - čo boli na plnom slnku mi už dávno "skapali"- skoro na jar pučali a jarné mrazy + sucho v lete ich postupne zlikvidovali)...sused má napr. marhulu zasadenú tak, že z juhu jej tienia dva orechy s výškou 10m- marhula pravidelne rodí, kvitne oveľa neskôr ...a mandlu má zasadenú za severnou fasádou 8 m vysokého domu, kde svieti slnko len poobede pri západe-tiež rodí každý rok a aj dozrieva, a aj u kamaráta som videl obrovskú marhulu (40 ročnú), kde asi pred 20 rokmi si sused postavil 7 m vysoký barák, takže marhula z juhu je už tienená týmto domom a vôbec jej to nevadí- je vitálna a tiež kvitne neskôr- takže rodí pravidelne...
takže nedá sa spraviť šablóna, kde je čo najlepšie zasadiť, v každej klimatickej oblasti je to inak- a hlavne klíma sa zmenila....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod jaro » 03 dub 2020, 21:46

Ivan super postreh S14
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 04 dub 2020, 06:42

Kazdopadne sa to da zhrnut tak, ze pestovanie teplomilnych kostkovin je u nas vyzva a nekonecny boj. :)
Zlate slivky, ktore tu krasne rodia kazdorocne a netreba na ne takmer siahnut.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků