Meruňky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruňky

Příspěvekod fahrweed » 31 bře 2021, 10:51

Odpovídal jsem k meruňkám ve skupině Hledám, sháním, koupím... ale asi by to mělo být pro přehlednost i tady, snad duplicitní příspěvek nebude vadit.

Odrůdu Perla jsem neznal, ale nadchnula mě a chtěl jsem ji. Nakonec jsem psal do Spomyšli, jestli jejich meruňka Perle je česká odrůda Perla a přišla trochu zvláštní odpověď, že je to meruňka z Česka. Včera jsem tam pro jistotu volal a potvrdilo se, že to není Perla, ale je to Perle Cot.
Perlu v Česku ještě na pár místech mají, ale nejčastěji na podnoži semenáče. To je pro mě naprd, jelikož máme těžkou a mokrou hlínu. Už přemýšlím, jestli si ji nenaroubovat sám na podnož např. St.Julien nebo alespoň zelenou ryngli. Jsem ale mičurin teoretik, takže by to nemuselo dopadnout dobře. Nechcete se do toho někdo pustit? To je vysloveně díra na trhu S9
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Meruňky

Příspěvekod Lenkalor » 31 bře 2021, 15:35

Perlu jsem kupovala loni v místním zahradnictví. Původně jsem ji vůbec nepotřebovala, jela jsem tam pro jiné stromky. Ale také mě zaujaly její vlastnosti vhodné pro okrajové oblasti, tak jsem ji vzala. Podnož semenáč.
Letos ji tu nemají.
Příští jaro už určitě budu mít rouby, tak mohu poslat, ale teď není co brát, větvičky, které jsem tam nechtěla jsem řezala ještě zelené. Má 3 květní pupeny, tak uvidím, jestli vydrží.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod zbynda » 31 bře 2021, 21:05

Tak už i u nás v údolí Berounky se začaly otevírat první květy meruněk.
Původně to vypadalo, že si dají ještě alespoň dva týdny na čas, ale poslední dva dny po sobě přes 26 stupňů je tak nastartovaly neskutečným způsobem. Letos prvenství vyhrály `Ledana`a velmi překvapivě pár květů na `Luizet`, která obvykle květe mezi posledními. Zajímavé je, že mandloně kupodivu ještě drží, možná už cítí to ochlazení :). No, každý rok je něčím zajímavý :shock:

Obrázek
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Meruňky

Příspěvekod jarek01 » 31 bře 2021, 22:03

Na meruňce před domem ( jižní strana ), se už taky otevřely první květy. Na poli zatím meruňky spí.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Meruňky

Příspěvekod paloo » 01 dub 2021, 07:06

fahrweed píše:Odpovídal jsem k meruňkám ve skupině Hledám, sháním, koupím... ale asi by to mělo být pro přehlednost i tady, snad duplicitní příspěvek nebude vadit.

Odrůdu Perla jsem neznal, ale nadchnula mě a chtěl jsem ji. Nakonec jsem psal do Spomyšli, jestli jejich meruňka Perle je česká odrůda Perla a přišla trochu zvláštní odpověď, že je to meruňka z Česka. Včera jsem tam pro jistotu volal a potvrdilo se, že to není Perla, ale je to Perle Cot.
Perlu v Česku ještě na pár místech mají, ale nejčastěji na podnoži semenáče. To je pro mě naprd, jelikož máme těžkou a mokrou hlínu. Už přemýšlím, jestli si ji nenaroubovat sám na podnož např. St.Julien nebo alespoň zelenou ryngli. Jsem ale mičurin teoretik, takže by to nemuselo dopadnout dobře. Nechcete se do toho někdo pustit? To je vysloveně díra na trhu S9

Vďaka za informácie.Už som skoro objednal záhradníctve Spomyšl :( Popozerám niekde inde :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Meruňky

Příspěvekod fahrweed » 01 dub 2021, 13:17

Dnes mi poslali fotku a bližší info k Perle ze zahradnictví Flos. Mají ji na myrobalánu a je to zákrsek. Vypadá celkem k světu.
Obrázek
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Meruňky

Příspěvekod jardos » 01 dub 2021, 18:03

Nam tu marhule kvitnu uz niekolko dni. S nimi zacali broskyne, niektore hlavne dive slivky...ale buducotyzdnove ochladenie uz zacina robit vrasky na cele...
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Meruňky

Příspěvekod mitas » 01 dub 2021, 19:36

Tieto teplé dni spôsobili, že marhule u nás sú rozkvitnuté ako svadobná nevesta, ale vrásky na čele mi robí pondelková predpoveď počasia.
Meteorólogovia totiž na pondelok ráno predpovedajú -2°C ! Minulý rok mi moja 3 - oj ročná marhuľka Ceglédi oriás ( Obor z Čeglédu ) nádherne zakvitla, ale všetko zmrzlo na tabak S13 ( a tak som si fandil, že konečne okoštujem plody z tejto odrody ). Staré 40 ročné stromy tiež poriadne omrzli a úroda na nich bola len asi tak 10 - 20 %, oproti minulým rokom. Dúfam, že jarné počasie sa už konečne umúdri a jarným mrazom už bude koniec ! :D
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 01 dub 2021, 21:16

Tak u mě zatím jen sporadické květy, jak na Velkopavlovické, tak na Veecotce. Ale vzalo to za ty poslední 3 dny, co bylo klem 25°C, neskutečný obrat. Od zítra už má být chladněji, tak se to snad trochu přibrzdí... S12
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod dzani696 » 01 dub 2021, 21:27

Já som zatiaľ bez kvetov.Chcel som to napísať už pred 2 dňami.Ale keď som videl tú predpoveď s tými teplotami,nechcel som to zakríknuť.Ale snáď teraz:Ja som v kľude. :) Pupeny sa zatiaľ len nalievajú.
Obrázek
Naposledy upravil dzani696 dne 02 dub 2021, 09:44, celkově upraveno 1
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Radim K » 01 dub 2021, 23:49

Hofis píše:Tak u mě zatím jen sporadické květy, jak na Velkopavlovické, tak na Veecotce. Ale vzalo to za ty poslední 3 dny, co bylo klem 25°C, neskutečný obrat. Od zítra už má být chladněji, tak se to snad trochu přibrzdí... S12


Tak nakonec jste se nám v Praze vyrovnali, nebo nás dokonce o den předběhli. U nás jen bílá poupata těsně před rozpukem na stromu v relativně teplém místě. Na velmi výhřevných místech už meruňky v podstatě nemáme, sázíme je do ventilovaných pozemků, obrácených k severozápadu a od jihu stíněných. Zde jsou poupata na pokraji vypuknutí mezi růžovou a bílou. Řekl bych, že dnešek to zachránil, protože bylo jen do 23°C (strašná kosa :lol: ) a hodně oblačnosti.
Příští (tý)dny budou opět klasický jarní boj.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 01 dub 2021, 23:53

moonvil píše:Kdyby to bylo alespoň každých 5 let, tak si nějakou nechám.
Na jejich místo šly jujuby.

Je pravda, ze keby mi ani raz za 5 rokov nezarodili, tak ich asi vyhodim aj ja.

Takze uz vcera sme boli v plnom kvete.
Bergarouge 31.3.21
Obrázek

Harlayne 31.3.21 zaciatok kvitnutia
Obrázek

Farhial 1.4.21 dnes sa otvorili prve kvety, rozkvitol posledny v poradi
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 05 dub 2021, 20:57

Takze to, co je na poslednom obrazku odo mna, vyzera teraz takto.
Obrázek

Kvety su pekne hnede. Pri pitve som nasiel zopar zelenych semennikov, takze prekvapivo nieco prezilo. Zavisi teda od nasledujucich dni, ci bude aspon za misku alebo nic.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod zbynda » 09 dub 2021, 07:31

Zdá se to jenom mi, nebo jsou letos ty ranní mrazíky nějak moc časté? Téměř ob den je kolem -2 až -4 a jen odhaduji jaké budou škody. Ranné meruňky jsou pro letošek vyřízeny. Ty pozdnější mají díky postupnému kvetení ještě nějakou šanci, uvidíme jak to poskočí zase o teplém víkendu, aby to mohlo příští týden vše pomrznout. Tentokrát by už to vzalo většinu broskvoní, kterým už se u mě pomalu otevírají poupata.

Jestli úroda i letos padne mrazu, jsem odhodlaný změnit přístup, zainvestovat a pro těch pár jarních týdnů udělat nad jednou nejoblíbenější meruňkou provizorní dočasný makrolonový skleník se silným teplometem.

Ledová meruňka
Obrázek
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Meruňky

Příspěvekod moonvil » 09 dub 2021, 09:15

Obrázek
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků