Meruňky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruňky

Příspěvekod MonikaV » 30 dub 2019, 19:34

Předminulým rokem jsem si Typhlodromus pyri objednala a pásky jsem popřipínala na stromky jabloň, trnku,broskve,meruňky, vinnou révu,něco dědovi a něco sousedúm, je tam cca 25pásků a na malé stromky stačí jen jedna(broskve mají malé koruny, tak jedna stačí)vím, že jsem je aplikovala na konci ledna, kdy je zima a roztoči ještě spí a jakmile se začne oteplovat, tak se probouzí (dívali jsme se pod lupou a taky jsme nic neviděli, ale věřím že tam byly) problémy se sviluškami jsme neměly. Raději aplikuji pomocného roztoče, než postřik.-tak uvidíme tento rok.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 968
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Meruňky

Příspěvekod ivan » 30 dub 2019, 23:15

Jožka píše:Ivan- tak to teda koukám, na merunce jsem se s takovým hmyzem a ještě v takovém množství snad ani nesetkal. Tady by byl dobrý motorový postřikovač, ten zvládne postříkat i pětimetrové stromy.

áno už som o tom v minulosti uvažoval, ale posledné roky stále fúka vietor , pred xx rokmi keď som sadil stromky tak som ich postriekal navečer- to sa vždy vietor utíšil, ale posledné roky fúka aj celé noci ( napr. aj teraz je 23,00 hod a vietor s nárazmi 46 km/h...)...voľakedy tu silno fúkalo, len cez búrku, alebo pri zmene počasia, ale posledné roky aj pri ustálenom slnečnom počasí, pri zamračenom počasí, proste stále...
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Lenkalor » 01 kvě 2019, 08:15

Mám zkušenost jen s Aphidius colemani - parazitickou vosičkou proti mšicím. Poprvé jsme je kupovali asi před 8 lety a pak další 2 roky do skleníku. Potom už ne, ale zjistili jsme, že se přizpůsobily a někde přes zimu přežijí. Na jaře je hledáme nejdříve na stromkových rybízech, těm listy po napadení mšicemi zčervenají, tak je to snadné. Mšice necháváme být, aby se měly vosičky na čem napást a rozmnožit. Jakmile najdeme nafouknutou hnědavou mšici, je jasné, že vosičky zase přežily. Letos jsem je zatím neviděla, ale ještě je čas.
Ne, že by vosičky vyhubily všechny mšice v okolí, na to mají pomalý rozjezd, ale ve skleníku a foliovníku je nemáme už roky a ani jinde s nimi nemáme problém. V létě už tu mšice běžně vidět nejsou, přestože nějaké být musí, aby vosičky přežily.
Třeba by se takhle přizpůsobily i jiné druhy parazitických vosiček a roztočů.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Lenkalor » 18 kvě 2019, 19:36

Abych dokončila, co jsem načala, tak dnes jsem našla nabodané mšice i vosičku. Je to později než loni, asi na ně byla zima. Mají co dohánět.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Honza123 » 18 kvě 2019, 21:44

Tak letos je tolik plodů, že naopak doufám že se samy protřídí a část opadá :) Všech 16 stromů, několik různých odrůd vypadá stejně. Řez nechávám na léto.
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 18 kvě 2019, 22:08

To samé u mě, strom je tak obsypaný, až z toho jde strach, větve musím podpírat. Jestli něco teď při tom dešti v pondělí neopadne, tak budu muset udělat ruční probírku. Jinak bude alternovat a příští rok bude kulový... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Radim K » 18 kvě 2019, 23:00

Tak takový "problém" u nás nemáme, :lol: . Ale na tu mrazohrůzu letošního jara je vůbec zázrak, že je na každém stromu meruňky docela dost plodů. Asi tak akorát. Nechápu.

Lenkalor píše:Abych dokončila, co jsem načala, tak dnes jsem našla nabodané mšice i vosičku. Je to později než loni, asi na ně byla zima. Mají co dohánět.

Obrázek


To je paráda! My používáme Aphidius myslím třetím rokem a spokojenost - během jara a léta se rozmnoží na všechny pozemky a všechny napadené rostliny a se mšicemi pak vůbec není problém. Za to teď je jimi obalené leccos. Musím se podívat, jestli nám vosičky také někde nepřezimovaly, nebo jestli je naopak budeme muset zase koupit.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Meruňky

Příspěvekod nene » 26 čer 2019, 12:01

Dozrála Radka. Což je skvělé .....ale zároveň moc a moc špatně, protože těch deset meruněk na "Leskoře" je zelených a tvrdých jako šutr. Nakupujte u odborníků :( , fakt nám na té Leskoře záleželo, tak jsme koupili tam, kde jsme věřili ve spolehlivost. Koupili jsme ji na rouby, vypěstovali jí mandloňové semenáčky, naroubovali ji, kde se dalo....chtěli jsme mít Leskoru (protože už jsme ji měli a umřela a byla skvělá, jinou meruňku bychom ani nepotřebovali). Takže nic :( .... :evil:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruňky

Příspěvekod Radim K » 26 čer 2019, 13:43

Jojo, Jirko :( . Naše "Tsunami" taky zraje až třeba společně s Lealou a dalšími. A třešeň "Regina" zraje v tyto dny, stejně, jako loni S13 . Žlutý špendlík měl modré plody,... Takže fejk za fejkem. Obvykle zdroj Polsko + český překupník.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Meruňky

Příspěvekod Alena » 26 čer 2019, 16:17

nene píše:ale zároveň moc a moc špatně, protože těch deset meruněk na "Leskoře" je zelených a tvrdých jako šutr. :( .... :evil:

Moje Leskora letos je taky pořád ještě zelená a tvrdá jako šutr. Loni byla v tuhle dobu už dávno zralá a jiné roky dozrávala 30. června...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Lenkalor » 26 čer 2019, 19:29

Plody na Leskoře u stěny stodoly už žloutnou, plody na naroubované větvi na stromě uprostřed sadu jsou také ještě zelené.
Ale o víkendu už plánujeme zkusit nějakou meruňku utrhnout.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod ZdenekCernoch » 26 čer 2019, 19:52

ono je to celkem jasný Polaci to dělaj levně a je jim jedno co tam naflakaji na podnože. Nějaká kontrola u nich fakt není. Českej nebo Slovenskej prekupník tomu dá cedulku takovu o co je zrovná zájem a poptávka tož asi tolik.

Raději nakupit trochu za jiný ceny, ale s jistotu pravosti odrůdy S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Meruňky

Příspěvekod caver » 26 čer 2019, 22:12

To máš těžký, Zdeňku. loni jsme s kolegou pěstitelem řešili meruňku Vanilla Cot, co nebyla Vanilla Cot z jedné prominentní italské školky... S13
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Meruňky

Příspěvekod nene » 26 čer 2019, 23:45

Alena píše:Moje Leskora letos je taky pořád ještě zelená a tvrdá jako šutr. Loni byla v tuhle dobu už dávno zralá a jiné roky dozrávala 30. června...


Aleno, díky za snahu a naději, ale Radka nám vždycky zrála po Leskoře (asi o týden později), dneska jsme Radku kompletně otrhali dokonale přezrálou, plody při dotyku padaly.....myslím,že naděje na Leskoru není, i Bohutická a Bergeron vypadají zralejší....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruňky

Příspěvekod antarian » 27 čer 2019, 00:05

Slysel jste nekdo neco o podnozi GJ Apricor? Udajne to ma byt zakrsle...
TŘEŠNĚ davaji na podnoži Gizela 5, ŠVESTKY na podnoži VVA 2-Krymsk® a MERUŇKY na podnoži GJ Apricor®. U krymsku a Gizely se toho da najit hodne, ale o tom Apricoru jsem nenasel nikde nic, max v te skolce odkud bych to bral. (pisou oslabeni rustu o cca 40 - 50%)

Plus pokud je rekneme merunka na zakrsle podnozi (jakych rozmeru bych se asi tak mohl dockat? Respektive na jakych rozmerech se bude dat eventualne udrzet strihanim). Musim promyslet aby se mi to tam vubec veslo ... proto zakrsla podnoz.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků