Kaštanovník setý

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod vrana » 26 říj 2016, 14:50

Právě jsem přišel z peny marketu.Koupil jsem si na zasazení tři kaštany, jeden kus má 34 gramů, tak velký jsem ještě neviděl.Možná ale tyhle obří pocházejí hodně z jihu a nejsou dost mrazuodolné? nokal1@seznam.cz sdělte.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod ZdenekCernoch » 26 říj 2016, 15:52

vrana píše:Právě jsem přišel z peny marketu.Koupil jsem si na zasazení tři kaštany, jeden kus má 34 gramů, tak velký jsem ještě neviděl.Možná ale tyhle obří pocházejí hodně z jihu a nejsou dost mrazuodolné? nokal1@seznam.cz sdělte.



tohle je zbytečná práce. Tak dlouho čekat se nevyplatí. Lepší je koupit již roubovanou odrudu nkde ze školky kde to množej Francie, Itálie a Madarsko :wink:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod brano70 » 27 říj 2016, 08:42

V ziadnom pripade by som nekupoval z Francie, Italie. Zavliekli nam sem Hrciarku gastanovu z ich sadenicami. Okrem toho su to chulostivejsie odrody vzhladom na nase klimaticke podmienky. Este tak Madarsko. Alebo zo Slovenska sa Vam nepacia gastany? Z Jelenskej gastanice alebo od Modreho Kamena su dobre a kvalitne gastany a adaptovane na nase podmienky uz stovky rokov.
brano70
 

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod jslama » 28 lis 2016, 09:00

Máte někdo prosím již delší dobu prospívající a plodící zahraniční odrůdy (např. Marigoule, Bouche de Betizac) ve výškách nad 400 mnm? Já zkoušel 2x Bouche de Betizac z Droždína, první mi otloukl zrnec, druhý mi přes zimu zaschl (jen roub, podnož vyrazila). Selektovanému semenáči se daří dobře ale chtěl bych nějaké brzy plodící odrůdy, po zkušenostech asi tentokrát zvolím vzrostlejší stromky sázené na jaře.

Jirka
Táborsko, zahrada 450-470 m.n.m., JZ svah ca 3 - 12°, USDA 6 (a nebo b, zatím příliš málo času na to posoudit...)
ČR: MT4 (Moravec-Votýpka) resp. MT7 (Quitt)
jslama
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 19 lis 2016, 23:42
Bydliště: Táborsko

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Stanley_51 » 28 lis 2016, 10:59

jslama píše: Jirka

Jiří, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod jslama » 28 lis 2016, 11:11

Díky a omlouvám se za předchozí nečinnost, máme toho teď nějak moc. Mimochodem, existují někde podrobnější mapy teplotních zón pro ČR?

Jirka
Táborsko, zahrada 450-470 m.n.m., JZ svah ca 3 - 12°, USDA 6 (a nebo b, zatím příliš málo času na to posoudit...)
ČR: MT4 (Moravec-Votýpka) resp. MT7 (Quitt)
jslama
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 19 lis 2016, 23:42
Bydliště: Táborsko

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Radim K » 28 lis 2016, 12:45

Jsme v podstatě v podobných podmínkách, ale v začátcích s kaštanovníky s asi 5 odrůdami. Co se týče semenáčů, není to zdaleka taková zbytečná práce, pokud mají dobré podmínky k růstu a netrpí na sucho, tak začínají plodit po 8. roku života. Což sice není krátká doba, ale při koupi hotového stromku je zapotřebí stejně čekat aspoň 5 let, než se rozroste k tomu, aby vůbec poskytl aspoň dvojhrst plodů.
Do vyšších poloh by měl být vůbec nejvhodnější čínský kaštanovník Castanea mollissima. Psal jsem si s jedním Polákem ze SV Polska a mívá tam v zimě i pod -30°C a nejen, že mu tam dozrává, ale za skoro 20 let nikdy ani nenamrznul.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod jslama » 28 lis 2016, 12:58

O tomto jsem neslyšel - dají se někde v Evropě sehnat kultivary k. čínského? Vím, že některé odrůdy jsou kříženci s k. japonským (např. právě Bouche de Betizac) ale stále nevím, do jaké výšky prospívají.
Jaké odrůdy a jak staré máte? Daří se jim?
Děkuji
J Sláma
Táborsko, zahrada 450-470 m.n.m., JZ svah ca 3 - 12°, USDA 6 (a nebo b, zatím příliš málo času na to posoudit...)
ČR: MT4 (Moravec-Votýpka) resp. MT7 (Quitt)
jslama
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 19 lis 2016, 23:42
Bydliště: Táborsko

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Stanley_51 » 28 lis 2016, 15:17

Radim K píše:Jsme v podstatě v podobných podmínkách

Radime, letos jsem objevil kousek od nás ( 500m ) kaštanovník. Odhaduji jeho stáří na cca 20 - 25 let. Tutově je to semenáč, sebral jsem z něj pár plodů a byly drobné. Ale jako podnož by možná byl vhodný. Zasadil jsem je do záhonu, takže uvidím na jaře, zda něco vyleze.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod sapmok » 28 lis 2016, 17:41

jslama píše:Díky a omlouvám se za předchozí nečinnost, máme toho teď nějak moc. Mimochodem, existují někde podrobnější mapy teplotních zón pro ČR?

Jirka

U mne na webu nějaký mapy najdeš. :D4
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod jslama » 28 lis 2016, 18:37

sapmok píše:U mne na webu nějaký mapy najdeš. :D4


Díky, dostal jsem se díky tomu na web s mapovou aplikací, kde je spousta dalších detailů. Asi to moc řeším, když přijde stoletý mráz tak to stejně nebude nic platné.
Nemátě tušení, proč mi odešel ten roub kaštanovníku? Když z podnože obráží dobře - může zaschnout jen roub i když na podzim vypadal dobře a zima byla mírná? Je fakt, že jsem to nezalíval.
Táborsko, zahrada 450-470 m.n.m., JZ svah ca 3 - 12°, USDA 6 (a nebo b, zatím příliš málo času na to posoudit...)
ČR: MT4 (Moravec-Votýpka) resp. MT7 (Quitt)
jslama
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 19 lis 2016, 23:42
Bydliště: Táborsko

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Alena » 28 lis 2016, 18:43

Možná je to informace k ničemu, ale tady v Klatovech roste v parku kaštanovník a daří se mu - plodí každoročně, ale asi by potřeboval opylovače, kaštany jsou tzv. hluché, prostě prázdná semena bez jádra. PArk založil hrabě Mercandin v 1. polovině 19. století, takže předpokládám, že tady roste od té doby. A je v údolí u potoka, takže teoreticky v mrazové kotlině.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Radim K » 28 lis 2016, 21:08

Právě že všechny kříženci jsou, pokud vím s Castanea crenata. Chtělo by to něco skřížit s tou mollissimou :wink: .
Máme odrůdy Lyon, Maron de Lyon (předpokládám, že to je jen jiný název pro Lyon), SAV, Maroncino del Pollino, Variegatu a semenáč Marónu a klasického maloplodého, jehož 9 matečnic roste v 500 metrech na Boskovicku, čili v poměrně výrazněji chladnější oblasti, než je zde.

V zemi zatím máme pouze Maron de Lyon a Maroncino del Pollino, sázeny byly loni koncem jara, jenže po loňském žhavém a pouštním létě jedna rostlina i přes zálivku úplně odešla, nahradili jsme ji novou rostlinou téže odrůdy. Letos vyrostly jen asi 10 centimetrů, do konce května bylo sucho jako loni, začaly růst až po deštích v červnu- Předpokládám, že jen zakořeňovaly. Letos na podzim jsme koupili SAV, Lyon a Variegatu v Litomyšli, jsou to už teď mohutnější rostliny, než ty loni zasazené. Ty do země půjdou během konce zimy až jara.

Pokud jsi na JZ svahu, ve Tvé nadmořské výšce mráz rozhodně nebude problémem no.1, ale bude to sucho, popř. horko. Na klimatické zóny se příliš nemá smysl koukat, většinu stejně dělá mikroklima, orografie, blízkost pohoří a umístění v ČR = náchylnost na určitý směr proudění.

Jinak Stando, Aleno, v Domažlicích v arboretu prý také rostou plodící kaštanovníky, byť na vlastní oči jsem je zatím neviděl.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod petrlcr » 28 lis 2016, 22:30

Krásný sad je v lesoparku v Chomutově, prastarý, plody klíčivé. Po Sokolově také několik plodících stromů. Na velkoplodé bych v našich podmínkách moc nesázel. Spíš na semeneč kaštanovníku, buku, nebo dubu naroubovat z plodícího stromu. Je z čeho vybírat.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod jslama » 07 pro 2016, 23:23

Náhodou jsem narazil na publikaci se seznamem výskytu kaštanovníku v ČR, třeba se někomu bude hodit:

http://www.agriculturejournals.cz/publicFiles/55743.pdf

Rád bych napěstoval nějaké semenáčky do biokoridorů, nevíte, kde se dají nasbírat nějaké větší kaštany tj. aby případné semenáčky měly jedlé plody alespoň nějaké slušné velikosti a nebyly to úplné broky? Nevíte někdo jak velké jsou kaštany od Lovosic?

Jirka
Táborsko, zahrada 450-470 m.n.m., JZ svah ca 3 - 12°, USDA 6 (a nebo b, zatím příliš málo času na to posoudit...)
ČR: MT4 (Moravec-Votýpka) resp. MT7 (Quitt)
jslama
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 19 lis 2016, 23:42
Bydliště: Táborsko

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků