Kaštanovník setý

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod robo » 09 pro 2017, 11:55

pavell píše:Myslím že by stačilo naroubovat na jednu větev třeba jen divoký kaštanovník, nebo jinou odrůdu pokud máš málo místa.

To je výborný nápad! S6 Já na to roubování vždycky zapomenu, že se to dá řešit i tímto způsobem. A to nemyslím jen u kaštanovníku, furt když chci koupit nějakou plodinu tak kvůli místu koukám na samosprašné odrůdy a přitom můžu koupit dvě a naroubovat (už jsem to tak dělal u kiwi, ale ta moje palice děravá nemůže tuto myšlenku z nějakého důvodu udržet S15 ). Díky moc! :idea: :idea: :idea:
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod petrlcr » 10 pro 2017, 09:34

Před léty jsem objednával zakrslý samosprašný kaštanovník z Droždína. Známý mi potvrdil, že v Roudnici jich několik pěstuje a opravdu rostou jako zákrsky a bohatě plodí. Bohužel můj stromek je asi napadený nějakou houbou. Odkupuje se kůra až na dřevo, usychají letorosty. Je rok od roku menší a menší. Přes léto trochu naroste, listy vypadají zdravě a po zimně vyraší jen pár pupenů.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod pavell » 10 pro 2017, 13:11

Mám taky kaštanovník z Droždína, roste šíleně pomalu, neplodí a má sílenou chlorózu.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod petrlcr » 10 pro 2017, 21:52

Chlorózy by mohly být u kaštanovníku způsobeny i vápníkem. Je dost acidofilní. U nás je kaštanovník poměrně častý a daří se jim. Tenhle je bohužel fakt mizernej.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod pavell » 10 pro 2017, 22:18

Jo Petře, to jsem si myslel taky, ale vápníkem to není, roste v kyselé půdě.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod petrlcr » 10 pro 2017, 23:30

Zatím jsem se tím tolik nezabýval, kaštanovník není úplně stredem vesmíru mého zájmu, ale trochu mám podezření, zda není napadený Cryphonectria parasitica. Tomu by nasvědčoval i tvůj popis. Na druhou stranu, mě už strom přežívá několik let, což je divné.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Brano70 » 11 pro 2017, 10:45

Aby som trosku upresnil velkost plodov u semenacov - semenace gastanov mozu mat:

1. varianta - len male plody v urode
2. varianta - aj male aj (normalne) velke plody v tej istej urode
3. varianta - velke plody v urode
4. varianta - kombinacia vsetkych 3 variant + nevyvinute plody (tzv. hluche, ktore neboli vobec opelene)

Zavisi od materskeho genet. zdroja ...

U stepenych jedincov odpada 1. a vacsinou aj 2. varianta. V ramci 4. varianty u nich moze byt kombinacia 3. varianty a hluchych plodov..
Myslim, ze som to napisal celkom jasne :D


Pre istotu stalej urody, rozhodne doporucujem mat aspon 2 jedince, najlepsie kvitnuce v trosku rozdielny cas...
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Brano70 » 11 pro 2017, 10:58

petrlcr píše:Před léty jsem objednával zakrslý samosprašný kaštanovník z Droždína. Známý mi potvrdil, že v Roudnici jich několik pěstuje a opravdu rostou jako zákrsky a bohatě plodí. Bohužel můj stromek je asi napadený nějakou houbou. Odkupuje se kůra až na dřevo, usychají letorosty. Je rok od roku menší a menší. Přes léto trochu naroste, listy vypadají zdravě a po zimně vyraší jen pár pupenů.


Petře, moze to byt aj Phytophtora cinnamomi alebo Phytophtora cambivora. Tym sa dari na kyslych a vlhkejsich podach, ktore zostavaju vlhsie hlavne na jar...


http://www.skodcoviadrevin.sk/skodca/fytoftora-kambiova
http://www.skodcoviadrevin.sk/skodca/fy ... 1wO3A9Ng==
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod petrlcr » 11 pro 2017, 13:04

Určitě se může jednat i o některou Phytophoru. Myslím, že by se na kaštanovník mohly přenést choroby i z buků a dubů. Spíš mě zarazilo zasychání letorostů na konci vegetace. Pupeny zčernají a letorost je například v říjnu mrtvý. Spíše mi to připomíná některé tracheomykózy. Může se jednat i o kombinaci více chorob. Třebas nekróza kůry není způsobena stejným činitelem jako zasychání letorostů. Každopádně rostlina roky bojuje a díky tomu se jedná opravdu o zakrslý kaštanovník. K malým plodům. Sledoval jsem kaštanovníkový sad v Lesoparku v Chomutově. Myslím, že vsechny plody jsou tam poměrně malý. Není to určitě nedostatečným opylením. Jen se nejedná o prošlechtěné odrůdy, nebo hybridy. Je to čistokrevný kaštanovník setý v pomalu divoké formě. Neopylené květy dle mého názoru vytvářejí duté plody, nebo nic. Malé plody jsou Stando dle mého názoru standartní pro divoký kaštanovník setý. Jsou max. třetinové z plodů v markerech.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Stanley_51 » 11 pro 2017, 23:28

petrlcr píše: Malé plody jsou Stando dle mého názoru standartní pro divoký kaštanovník setý. Jsou max. třetinové z plodů v markerech.

Možné to je, protože nevím, kde a kdy se tam ten kaštanovník vzal. Ale plody má krpaté, ne jenom malé. Jsou jako by byly prázdné a mají tvar půlměsíčků, asi rozměru nehtu na palci.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod jardos » 12 pro 2017, 00:22

Ja to vidim tak, ze uslachtile stepene odrody maju velke plody. Male plody su u gastana, ktory je semenac...casto v starych vysadbach. No a tie malinke dute plody su vysledkom zleho opelenia.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod petrlcr » 12 pro 2017, 11:01

Tak si to myslím také. Pokud jsou duté, nemusí být jedinou příčinou špatné opylení, ale velice často to asi pravda bude.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Stanley_51 » 13 pro 2017, 10:40

Našel jsem pod kaštanovníkem ještě pár plodů.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Pokuston » 13 pro 2017, 23:08

Stanley_51 píše:Našel jsem pod kaštanovníkem ještě pár plodů.


Někde jsem četl že je to zakrslá forma kaštanovníku jedlého která se používá jako okrasná dřevina v parcích.Jeden takový rostl i ve Zlíně v parku v centru než tam postavili tu ježatou obludu. S2
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod jardos » 15 pro 2017, 21:12

Pokuston, o takom niecom som este nepocul. Preto mna skor napada, ze kedze pises, ze jeden rastol v parku ve Zline, tak je to prave tym, ze bol neopeleny...bol iba jeden. Priklad je aj gastanovnik, ktory rastie v Rimavskej Sobote v parku. Ako chlapec si pamatam, ze boli dva a chodili sme ich zbierat a opekat. Potom jeden vyschol a od vtedy sme pod nim nachadzali presne toto... Male dute plody, pretoze kamos na opelenie bol vyschnuty.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků