Kaštanovník setý

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Stanley_51 » 30 říj 2015, 20:43

Tak jsem vám to téma sloučil, ale příště se nejdříve pořádně rozhlídněte S21 S21 ( platí pro všechny ), než založíte nové.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod brano70 » 03 lis 2015, 08:43

Najlepsie je vysiat si vlastne semenace a aj tie mozu byt kvalitne ako povodne materske stromy, len je tu iste riziko, ze nemusia byt. V pripade stepenych je to istota kvality.
brano70
 

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod sapmok » 09 lis 2015, 22:03

Tady mají LYON za 300,- http://www.zelene.info/skolky/default.a ... elanabidka v pětilitrovým kontejneru. ;)
Uvažuji o něm, když se všude píše, že je samosprašný. :)
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod brano70 » 10 lis 2015, 08:26

sapmok píše:Tady mají LYON za 300,- http://www.zelene.info/skolky/default.a ... elanabidka v pětilitrovým kontejneru. ;)
Uvažuji o něm, když se všude píše, že je samosprašný. :)


Sapmoku, lepsie je mat aspon 2 jedince, opelenie je istejsie, urody vacsie ...
brano70
 

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod aron » 10 lis 2015, 13:36

Gaštanovnik odrody Lyon som už testoval pred dvoma rokmi neprežil hneď prvú zimu (asi nebude až tak mrazuvzdorný). Takže som si namnožil z odkopkov z jedného stromu rastúceho u nás, čo ma veľké plody a rastie samostatne. Aktuálne po riadnom zakorenení som ho presadil na vybrané stanovisko s kyslou pôdnou reakciou.
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod brano70 » 10 lis 2015, 13:51

aron píše:Gaštanovnik odrody Lyon som už testoval pred dvoma rokmi neprežil hneď prvú zimu (asi nebude až tak mrazuvzdorný). Takže som si namnožil z odkopkov z jedného stromu rastúceho u nás, čo ma veľké plody a rastie samostatne. Aktuálne po riadnom zakorenení som ho presadil na vybrané stanovisko s kyslou pôdnou reakciou.


Aron, ta mrazuvzdornost by mala byt OK, hlavne posledne zimy boli teplotne super. Skor tomu tvojmu Lyonu prischli korene este pred sadenim a na to je gaštan mimoriadne citlivy. Celkovo gaštan nema rad presadzanie a ked uz, tak potom s co najvacsim korenovym balom s celym kolovým koreňom (ak je to mozne) a dobre zalievat. Gaštan je totižto okrem toho že je teplomilný aj vlhkomilný. Neznamená to že má stáť vo vode, ale počas vegetácie má vysoké nároky na živiny a hlavne vlhkosť. Vyžaduje dobré hlboké pesočnato-hlinité pôdy s kyslejším pH s dobrou retenciou (vododržnosťou). Ja sám som presádzal viac ako 10 ročné gaštany (čo sa v literature považuje vopred za prehrany boj) vyrastené voĺne v teréne do mojej záhrady a - prijali sa, ale snažil som sa ich vybrať s čo najvacsim balom zeme. Bola to fuška a trochu umenie, ale stálo to za to.
brano70
 

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod aron » 11 lis 2015, 11:49

Neviem dôvod ale sadenica bola kontajnerovana, mala jeden rok po zastepení a zalial som ju tiež výdatne. Inak bola sadená na jar. Dufam že aktuálne presadení to zvládne. Cez víkend ho ešte pre istotu polejem.
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod brano70 » 10 říj 2016, 09:57

Začínajú opadávať zrelé gaštany na mojom strome, je to semenáč z už neexistujúcich starých materských stromov, ktoré rástli v chránenom gaštanovom parku na bratislavskej Kolibe. Priemerná hmotnosť plodov je cca 12 gramov/ks.
Obrázek
Obrázek
brano70
 

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Miroslav » 10 říj 2016, 18:05

zajímalo by mě, zda se mohou opylovat dva stromy kaštanovníku stejné odrůdy, co myslíte?
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod petrlcr » 10 říj 2016, 22:14

Myslím že u cizosprašných druhů to nejde. Jedna odrůda ač v milionech roubovanců je stále jen klonem z jednoho původního mateřského stromu, tedy shodné DNA. Tedy vlastně jen mnoho větví jednoho stromu na různých kořenech. Na druhou stranu, já si nemyslím, že kaštanovník je striktně cizosprašný. Určitě jsou vyšlechtěny i samosprašné odrůdy. Tedy viděl jsem i samostatně stojící a plodící stromy. Když jsme u tohoto tématu, přebývá mi na zahradě několik semenáčů. Jsou vypěstovány ze semen z prastarého kaštanového sadu v Chomutově. Údajně nejsevernější, plodící kaštanový sad. Předpoklad otužilosti. Jsem ochotný za něco vyměnit.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Miroslav » 11 říj 2016, 20:52

právě, že kvůli výšce stromu budu muset sehnat nejaky roubovanec, ktery doroste mensich rozmeru, ale dik za nabidku
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod petrlcr » 11 říj 2016, 22:07

Zde mohu doporučit Droždín. Mám krásný roubovanec několik let a v porovnání se semenáči pomalu neroste.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Miroslav » 12 říj 2016, 07:31

jj, koukal sem, jeste tam ale nedali cenik na podzim, tak si chvili pockam :)
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod caver » 12 říj 2016, 19:44

Mirek: mohu-li doporučit, pak školky Litomyšl, mají roubovance v cca 8 odrůdách, krásné stromky kolem 300Kč. U Droždína bych odrůdám moc nevěřil, mají na prodejně tak neuvěřitelný chaos, kytky bez jmenovek, atd, že si nejsem jist, zda Ti neprodají vždy to, co chceš ať už mají, nebo ne :-)
A ješte, tuším, že jsi se nedávno ptal na topinambury, loni jsem sehnal dvě francouzské konzumní odrůdy, oddenky jsou jako pěst, vypadají spíš jako brambory ( a ne jako psí trus), sadebního materiálu bude dost, chceš-li zkusit.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Miroslav » 12 říj 2016, 19:53

sice jsem na topinambury nic krom jejich plevelnosti v minulosti, nic nepsal, ale zní to zajímave, letos jsem pestoval batáty...topinambury rád zkusím, klidne písni do SZ a domluvíme se :)
a dík za typ na školku
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků