Tatarova hruška

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod Radim K » 23 říj 2017, 14:52

Takhle z dálky to vypadá jako Pseudocydonia sinensis, ale to je asi blbost :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod nene » 23 říj 2017, 15:30

A fakt to není kdouloň? Třeba Vranja?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod sipánio » 23 říj 2017, 16:24

mne to tiež pripomina pseudocydoniu...
sipánio
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován: 11 bře 2013, 17:21
Bydliště: Nová Dedina, 200 m.n.m

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod ĽubošV » 23 říj 2017, 17:23

Kdeže, to nie je dula. Jedol som to, je to hruška. Má to hruškovú chuť, nie je tam cítiť nič anánásové, ani nič trpké, ani nič kyslasté. A už vôbec to nemá takú tuhú dužinu ako dula. Ako som napísal, dužina veľmi šťavnatá a chrumkavá, ako u nashi a hodne sladká. Jadrovník je presne ako u hrušky. Semená čierne. Pokúsim sa ešte nejako dostať aspoň po jeden z tých plodov a odfotím. Za plot tam však nepoleziem, z toho som už vyrástol. Snáď nejaký plod so šťastím zhodím a dočiahnem. Problém však je, že ako sú krehké, pri dopade zo stromu na zem praskajú. Celkom neporušený zrejme nezostane.
Ad dula. Práve včera som vypiplával semená z dule, tak môžem porovnávať. Pádom na zem dula nepraskne. Len sa "udrie", ale ostane celá. Plod dule aj jej dužina je tuhá, veľmi aromatická, chuť sladkokyslý ananás. Jadrovník sa dá dobre od dužiny oddeliť a je priam napchatý semenami. Semená hnedé, čiastočne lepkavé. Keď som ich premýval vodou, ostali úplne oslizené a dalo to trochu práce ich poriadne opláchnuť.
ĽubošV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 05 lis 2016, 22:35

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod ivan » 23 říj 2017, 17:45

ĽubošV píše:Kdeže, to nie je dula. Jedol som to, je to hruška. Má to hruškovú chuť, nie je tam cítiť nič anánásové, ani nič trpké, ani nič kyslasté. A už vôbec to nemá takú tuhú dužinu ako dula. ..... Jadrovník sa dá dobre od dužiny oddeliť a je priam napchatý semenami. Semená hnedé, čiastočne lepkavé. Keď som ich premýval vodou, ostali úplne oslizené a dalo to trochu práce ich poriadne opláchnuť.

Inak ten sliz na semenách dule je mimoriadne liečivý- proti kašlu a aj na trávenie( naše babičky to používali- keďže nebolo toľko reklám na tabletky S6, naozaj to zaberá...)
Ja som si tiež pred 2 rokmi navrúbloval zo starej odrody hrušky- (majiteľ 80 ročný pán mi povedal, že to sadil ešte jeho otec)- vek stromu je viac ako 90 rokov- každý rok je úroda na tom strome viac ako 400 kg hrušiek...Pred 3 rokmi som si pár kg odkúpil.
Sú mimoriadne tvrdé, dlho vydržia uskladňovanie, dokonca zo zeme zobraté nepodliehali skaze 3 týždne!Zavárané majú príchuť medu. Mám rád staré a odolné odrody, je to niečo úplne iné, ako "komerčné" nové odrody.
Takto vypadajú tie plody:
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod ĽubošV » 23 říj 2017, 18:48

Paráda, vyzerá to byť ona! Áno, presne tak, sú tvrdé. Spravil som si malý výlet a podarilo sa mi dočiahnuť spadnutý plod. Samozrejme je poničený, prasknutý. Aj keď sú tvrdé, sú veľmi krehké a náraz na zem bez ujmy neprežijú.
Teda že by to bolo dedičstvo po našich starých otcoch? Možno sa napokon dopátrame aj názvu odrody. Odkiaľ pochádza tá vaša? Moja je z Nového Mesta n/V.

Obrázek
ĽubošV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 05 lis 2016, 22:35

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod ivan » 24 říj 2017, 11:56

Vypadá to, že to je taká istá odroda- len tieto aj po páde na zem ostávajú celé- neporušené- odporúčam po obratí nechať "odležať"- ešte sa vyvinie tá správna chuť a aróma....Hruška pochádza z okolia Nitry, má všestranné využitie, dokonca aj taká "liečivá" priesvitná 52% tekutina je z nej super chuti a vône S20
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod ĽubošV » 08 led 2018, 21:18

Mám názov odrody. Jedná sa o Hardenpontovu maslovku. Determinoval pán Ľudovít Vašš, ktorý sa venuje starým odrodám. V prípade záujmu viac nájdete tu http://www.stareodrudy.cz/
ĽubošV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 05 lis 2016, 22:35

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod History » 18 úno 2018, 12:27

Tak po delší odmlce hodnotím tatarku jako vhodnou pouze pro toho, kdo mám dost času a hlavně prostoru. Za těch cca 15 let z toho vyrostl celkem vysoký strom. Výškou se blíží ořešáku, co roste vedle, i když šířka koruny je menší, zatím připomíná habitus klasické hrušně. Poslední roky kvete a plodí příměřeně. Zralé hrušky jsou velice šťavnaté a křehké, lehce podtržené mi vydržely cca 2 týdny (pak jsme je dojedli). Hlavně na ně ale v plné zralosti neskutečně jdou vosy.
Za mne tatarka jako krásný solitér jo, ale člověk musí mít k dispozici dost místa, jinak to snad ani nemá cenu. Přírůstky jsou každoročně velké, snad na dule by to mohlo být menší. Nikde jsem to na ni ale neviděl.
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod sasman » 14 čer 2018, 17:55

Tatarova hruška v Žabcicích - je to na pozemku Mendelovy univerzity :wink:

Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod onry » 21 čer 2018, 06:09

Já se snad letos konečně dočkám plodů. Jelikož roste opravdu bujně, každý rok jsem musel dost stříhat a ukázalo se , že minimálně ke vzniku květenství to bylo špatně. Kvete na dlouhých výhonech ( i na konci) Letos jsem na jedné straně koruny tolik nestříhal a hle budou plody. Jinak mi dost trpí na padlí.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod BXL » 09 lis 2018, 10:05

ĽubošV píše:Mám názov odrody. Jedná sa o Hardenpontovu maslovku. Determinoval pán Ľudovít Vašš, ktorý sa venuje starým odrodám. V prípade záujmu viac nájdete tu http://www.stareodrudy.cz/

Hardeportovu maslovku mám zo Sieberzu.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod onry » 23 led 2019, 21:58

Tak s odstupem času hodnotím plody. Plodí ve shlucích jak jeřabina (až 10ks), ale velikost plodů je cca 2-5 cm . Po dozrátí jsou žluté, křehce šťavnaté velmi sladké s příjemným aroma (chutnaly všem). Teď negativa- jde na ně všemožná havěť-počínaje obaleči- po jejichž napadení začínají plody hnít a protože jsou ve střapcích hnijí i okolní hruštičky. Je třeba hned při prvním nálezu červavosti plod vytrhnou a zachránit ostatní. To samé platí při napadení vosami a včelami. Skladování je jen na opravdu krátkou dobu (max cca 2 týdny). Z jara trpí na padlí. Pokud protrháte plody a necháte jen cca 2-3 na střapec dorostou docela pěkné velikosti. Láká mě zkusit destilaci S14 (zatím je úroda, ale jen na přímý konzum)
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod History » 10 úno 2019, 22:23

Tak to mám plody větší, spíše mezi 5-7cm, ve shlucích jich je kolem 7-8. Destilace není špatný nápad, ale máš jich tolik, abys dal v dohledné době bečku? Já bych z toho mého stromu mohl teď mít max tak 100l kvasu a to bych musel lést vysoko do koruny a kompletně vše obrat. A nebo počkat, až bude víc plodit. Rok od roku je to lepší. Ovšem mít jich víc a hlavně v dostupnější výšce, tak to by vonělo... :)
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod Jibro » 15 kvě 2019, 11:52

Letos mi poprvé zakvetla Tatarka, koupená jako špičák v říjnu 2013, roubovaná na hrušň. semenáči. V mým podmínkách 500m na Vysočině, je doba kvetení stejná jako u ostatních odrůd hrušní, ve stejnou dobu koupená hrušeň Krvavka má také teprve letos první květy, navíc jich má mnohem méně než Tatarka, stejně tak jabloně Řehtáč a Smiřické.
Zkrátka nástup plodnosti je alespoň u mě srovnatelný s ostatními staršími odrůdami jabloní a hrušní, které jsem pořídil s Tatarkou.

Jinak můžu potvrdit co píše Onry, řezal jsem pouze první 2 roky, pak jsem nějak zapomínal :), takže to mohlo nástup kvetení uspíšit, je zasazená v těžší jílovité půdě, hnojení taky nebylo zrovna pravidelné, občas NPK, Cererit a hnůj, v létě mulčování trávou, postřiky žádné, ale náchylnost na padlí můžu potvrdit, pro dobré sklizně asi bude nutné proti padlí stříkat.

Poslední roky byly navíc hodně suché, na stejné zahradě bez závlahy to odnesly rakytníky, muchovník, stromky tak moc nepřirůstaly, spíš přežívaly. V současnosti má Tatarka odhadem něco málo přes 3m, ze zakoupených starších odrůd jabloní a hrušní je zatím sice nejvzrůstnější, ale tvrdší podmínky, nedostatek péče a nejspíš i hraboši zatím udržují růst pod kontrolou :)
Bohužel letošní kvetení se potkalo s mrazíky a současným ochlazením, takže z plodů nejspíš nic nebude...

Obrázek

Obrázek


Obrázek

Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Rudolf M a 15 návštevníků