Tatarova hruška

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod Diana.Jerem » 12 bře 2013, 15:49

Tak to už je vážně dlouho... Doufala jsem, že bude plodit dřív.. :D14

Já mám zatím špičák asi dva roky. Obrázek
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 804
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod paloo » 12 bře 2013, 16:35

History píše:Tatarka mi roste nádherně už skoro 10 let, ale zatím ještě ani jednou nevykvetla. Na výšku už má pěkných pár metrů (6-7?), květy nikde. Snad letos.

Nepotešil ste ma,nepoteším ani ja Tatarku :) Na jar vykopem a ide do chotára :lol:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod Diana.Jerem » 12 bře 2013, 18:08

Ale Pavlíku, nevěš hlavu! :D15 Trochu jsem zapátrala na netu a zjistila jsem, že někomu kvete už v pěti letech. Navíc je prý z plodů vynikající pálenka. :D10
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 804
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod Kohant » 12 bře 2013, 21:02

A někomu (mě) už v pěti letech začíná růst.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod History » 12 bře 2013, 21:48

paloo : ale zase se z teho rýsuje hezký strom. Já ji mám vysazenou vedle ořešáku, který postupně odchází, takže když začne plodit později, zas tolik se neděje, dominanta plácku to bude pěkná 8)
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod sipánio » 15 bře 2013, 18:01

ja som kupil tatarovu hrusku od p. Mullera zo Sobotista, je očkovaná na dule a podla neho aj nastup do rodivosti bude skvor ,ako pri hruskovom semenáci. Ale aj tak si zrejme pockam 4 roky isto, ale aspon nebude taka velka.
sipánio
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován: 11 bře 2013, 17:21
Bydliště: Nová Dedina, 200 m.n.m

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod bradhal » 18 úno 2014, 21:52

Zdravím.
Hodí se to na Jesenicko - Šumpersko (525 m.n.m.)? Hm, teď jsem si našla tu nadmořskou výšku, tak to je skoro to samé, co mám doma. Je tam u chalupy takový remízek, vejít by se tam mohla. I když to nebude plodit hned, tak to tam ničemu nevadí, když to plodit bude, ale nebude to nikomu chutnat, tak to taky nevadí. Tam je to takový ideální pozemek na pokusy. Asi tam risknu dat i nějaké dříny.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod sipánio » 26 úno 2014, 22:45

no tatarova hruška má v génoch aj jarabinu a tá je odolná dost, ja by som ju tam smelo skúsil dat. Ak zoženieš štepenú na planej hruške, tak pár rôčkov si počkáš,kým ochutáš, ale strom bude podstatne väčší, ale ak na dule, bude ti rodit skvor zrejme, ale bude menšia. :)
sipánio
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován: 11 bře 2013, 17:21
Bydliště: Nová Dedina, 200 m.n.m

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod onry » 25 kvě 2017, 00:50

Už jste někdo sklízel? Můj nejstarší stromek letos opět nic (4,5m a to ho musím každý rok držet řezem). Poprvé jsem letos našel 2 květy na větvičce vroubované do Granatové jeřabiny (10letý strom), ale květy po odkvětu opadaly . Čí dál víc řeším zda ho nevykopat a uvolnit místo užitečnějším....
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod sasman » 25 kvě 2017, 22:54

Pan Pešek píše na svých stránkách, že plodí až 8 let po výsadbě. Tatarku jsem sadil loni a trochu jsem si o tom sháněl informace a pokud si to dobře pamatuju, tak těch 8 let je spíš spodní hranice - není výjimka když začně plodit až po 12 letech. Kdysi mi někdo říkal u jiného typu stromu (už nevím o co šlo), že pokud naroubuješ semenáč, tak nejen roub, ale i zbytek - "podnož" začne dřív plodit - nějak to roubování indukuje plodnost/kvetení. Takže by mohlo pomoct, kdybys tam narouboval třeba jednu větev jiné hrušky.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod Pete » 14 črc 2017, 13:43

No já bch na to neměl nervy, když to tady čtu :D
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod ivan » 14 črc 2017, 20:55

Toto sem síce asi nepatrí, neni to tatarova hruška, ale prvé hrušky čo mám sú už "po"- prezreli a sú už sypké:
Obrázek
Najlepšie sú koncom júna, max zač. júla,dosť rýchlo prezrieva
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod ĽubošV » 23 říj 2017, 12:22

Ospravedlňujem sa, ani toto sem úplne nepatrí, ale nenašiel som vhodnejšie vlákno, kam to tu vložiť.

Neviem si rady s touto hruškou. Predpokladám, že to nebude nič z terajších moderných odrôd. Nemal som to šťastie dostať sa do opustenej záhrady priamo k stromu a získať neporušené ovocie. So šťastím som dočiahol iba dva plody spadnuté na zem.
Pokúsim sa o popis. Jedná sa o nie je príliš veľký strom, vysadený v období 70-tych rokov, priemer kmeňa cca 40 cm. Koruna užšia, vyššia. Čiastočne napadnutá hrdzou.
Plody veľkosťou asi ako wiliamsova, žlté, bez červeného líčka, avšak tvarom veľmi nezvyčajné. Skôr pripomínajú "hruškotvarú" dulu. Čo je na fotkách vidno. Tvrdé, krehké, pri dopade na zem praskajú. Úplne chrumkavé, veľmi šťavnaté a sladké. Chuťou a konzistenciou mi viac pripomínajú nashi, absolútne nepodobné maslovkám, nič mäkké, nič sypké .... okamžite zaujme ich šťavnatosť a sladkosť. Možno trošku niečo ako konferencia, ale podstatne viac šťavy a menej húževnatá dužina, v ústach chrumká s ľahkosťou. Dužina svetlá, biela, rovnako konzistentná bez ( zrejme to teraz presne nepomenujem) sklerotizovaných hrčiek v nej.
Každopádne je to odroda, ktorá sa tvarom plodu a chuťou vymyká našej bežnej predstave hrušky. Netušíte, o akú by sa mohlo jednať?

Obrázek
Obrázek
ĽubošV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 05 lis 2016, 22:35

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod moonvil » 23 říj 2017, 12:43

Tyjo, to vidím poprvé hrušeň naroubovanou do modřínu. Člověk se pořád učí...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod ĽubošV » 23 říj 2017, 12:53

:D nie, to je len optický klam. Rastú tak tesne vedľa seba, že majú vzájomne prerastené koruny. Už dlhšie to nikto neošetroval. Majiteľka, strašia pani zomrela. Dediči, akurát pozberali dostupnú časť úrody ....
ĽubošV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 05 lis 2016, 22:35

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků