Tatarova hruška

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod speedy » 20 říj 2023, 09:23

Na hrušku Tatarovu jsem narazil v literatuře už před mnoho mnoho lety: po pořízení první aronie a při zvědavém bádání, jaké další varianty drobného ovoce možno pořídit aby v tom byl geneticky přimíchaný jeřáb, aby to bylo proto více odolné ... a pokud možno i za syrova jedlé :D

S překvapením asi před 10 lety jsem zjistil u příbuzných (na chalupě, asi 600 m n. m. a východní okraj Krkonoš) že můj (již odešlý) děda včelař tam už před několika desítkami let tu Tatarku vysadil. Na okraj velké zahrady a dál je už je jen cizí pastvina, otevřeno ke slunci spíše na jihozápad.
Strom je dnes vysoký, možná jako ořešák a takže nic pro malou zahrádku v osadě pokud by se neřezalo, od pohledu pěkný bez viditelného poškození mrazem ve dřevě, listy při mých sporadických návštěvách také krásně zelené a bez viditelných "hruškových" chorob, kde ovšem důvod může být také sama pustota toho tam místa.
Plodů se majitelé dočkávají velmi nepravidelně, příkladem letos ani ten ťuk! Ovšem asi předloni bylo zase výjimečně plno: krásný pohled na strom s žlutavýma hruštičkama! V těch panujících tam podmínkách ovšem plody jsou malé, určitě ne těch 5 cm jak jsem někde tady četl, odhadem spíše asi 3 cm.

Potíž jak plody z takto vysokého stromu sklidit? A nemít vysoký žebřík? A i při tom žebříku tak tetě je 80 roků.
Pokud se plody a jsou už v plné zralosti donesou domů, tak byly 3. den uvnitř na kaši, sice poživatelnou chutnou kaši ale není to ono, že. Takže bratranec to nakonec asi nějak co šlo otrhal a "sklátil" a naložil na kvas. Ale nevyvedlo se prý.
Udělal to tak vůbec prý poprvé, proto nevím kde udělal případně on chybu nebo ... je možné, že ta genetická příměs jeřábu to komplikuje? Já i někteří známí jsme kdysi dávno dělali pokusy s výrobou jeřábového vína (Moravský sladkoplodý nebo Aronie) a také tam byly někdy komplikace. Ale pro tu sladkost Tatarky, tedy přítomnost opravdu cukrů a při plné zralosti, bych je teoreticky nečekal.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod nene » 20 říj 2023, 10:37

OSKERUŠE – výroba pálenky

http://www.straznicko.cz/detail.asp?ID=123

Reaguju na tu "příměs jeřábu".
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod Diana.Jerem » 21 dub 2024, 10:24

Dnešní foto ... Tatarka teprve rozbaluje své lístky.... zdá se, že mrazík ani nezaregistrovala. Přitom je na otevřené ploše...
Obrázek
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 850
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Tatarova hruška

Příspěvekod kasta » 21 dub 2024, 14:33

ano, moje "tatarka" je take nejmene probuzeny ovocny strom na zahrade. olisteni je na urovni okolnich jasanu a dubu.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel a 94 návštevníků