Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod milos 51 » 13 bře 2021, 10:35

Honzo ,bylo by možné zjistit troch více o tom šlechtiteli ? Máme totiž spolužáka ,který v Belgii dlouho žil a má tam plno dobrých kamarádů . :lol:
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 13 bře 2021, 14:04

Zkusím pohledat, Miloši, je to už déle, co jsem to četl, měl jsem na ní zálusk už někdy před 2 lety. Dokonce jsem i našel, že ji prodávají v botanické v Plovdivu za pakatel. Ale pak jsem se dočetl to o tom kvetení a nakonec jsem to neobjednal.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Radim K » 13 bře 2021, 15:06

S Christophem jsme před pár lety měnili rouby, Rose Anne má od jiného německého pěstitele, který je známý svými granátovými jablky. Ovšem Rose Anne nekvete růžově. On se zmiňuje o růžově kvetoucím hybridu Coppertone, což je nejspíš hybrid Eriobotrya deflexa x Rhapiolepis indica, ten kvete zaručeně až od konce jara a v létě.
Rose Anne mi právě letos přišel roub od tureckého pěstitele, který jej má taky od toho Němce. Už jej má v Česku řada lidí. Jestli ho Miloši budeš chtít zkusit, pošlu materiál hned, jak to půjde.
Mimochodem, ten Němec má už léta Rose Anne venku, už docela pěkný strom. Letos tam měli nejhorší zimu, tuším že za celou dobu, co pěstuje (-21°C), a zmrzl mu celý strom až k zemi.
Otázkou taky zůstává, jestli Rose Anne bude skutečně spolehlivě kvést na jaře. V Německu nebo na severu Francie možná ano, ale mám teorii, že v zemích s vyšší sumou tepla tomu tak nebude. U nás by to ale, s naší sumou tepla, mohlo stačit k pozdnímu kvetení.
Každopádně náš lokvát Nadal má hlavní vlnu kvetení taky na jaře :D . Kvete už po třetí a zatím se kvetení vždy protáhlo do dubna.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod milos 51 » 13 bře 2021, 16:23

Radime ,chtěl jsem jenom upozornit na zajímavou odrůdu . Pokud by se tyto odrůdy naroubovaly na hloh ,je možné ,že by se odolnost ještě zvětšila . Za nabídku roubů děkuji , ale už by se nevlezly... :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 13 bře 2021, 18:39

Miloš: Na tu zvýšenou odolnost na hlohu jsem velmi zvědav. Pokud se mi podaří to přikrájet na ten hloh, určitě to zkusím vysadit ve VDF, už tam mám na to připravené místo.

Radim: No, tak je to nakonec s tou Rose Anne úplně jinak, než se člověk dočte. A takhle je to skoro se vším. Alespoň teď skutečně vím, jak to s ní doopravdy je. Jinak s tou sumou tepla je to zajímavá myšlenka, také si myslím, že by to mohlo mít vliv na pozdní kvetení. Také se trochu upínám i k tomu, že když to bude naroubované na něčem, co má kratší dobu vegetace, tak to také může mít vliv. Doufám, že se mi probere ten roub na tom muchovníku. Hned by šel v Praze do země. S hlohem by to mohlo být ve VDF podobné jako s muchovníkem v Praze..

Ten hybrid Coppertone je velmi zajímavý, ale prý nemá tak dobré plody jako japonica a vzhledem ke svému původu je i o několik řádů méně mrazuvzdorný (USDA zóna 10-12). Takže pěstování u nás možné výlučně jako přenosná rostlina s bezmrazým zimováním. A to už je pak jedno, jestli zimuju nakvetený lokvát nebo Coppertone.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dzani696 » 24 bře 2021, 07:14

Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod MonikaV » 29 bře 2021, 22:51

Je to zvláštní, dne 24. 2. bylo první roubování- zatím se ještě nijak neprojevilo ( roub je zelený-proběhla zkouška nehtem :D ) a pak další roubování dne 4.3. kde už se jeden
z roubů velmi hezky projevuje lístky, a druhý zatím čučí,( opět proběhla nehtová zkouška a je zelený :D ) --- tak to zatím vypadá na jemný úspěch....
( díkec Honzo i Vašku S14 ))
Obrázek

Obrázek

Obrázek\
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 30 bře 2021, 11:36

Dobrá práce, Moniko! To už se chytne, ty moje rouby byly těsně po odkvětu, tam to bude trvat trochu déle, než vyrazí, ale zato budeš mít, s velkou pravděpodobností, hned několik výhonů. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod MonikaV » 20 dub 2021, 09:31

Co se mohlo stát????? Je možné, že došlo k přehřátí kořenů???? Lokvát jsem dala do skleníku a jednoho dne se teplota vyšplhala až 42stupňů, je opravdu možné, aby se kořeny touto teplotou uvařily... (rouby už byly tak krásně chycené a po této teplotě se totálně zkroutily a odpadly, po zkoušce nehtem jsou podnože bez zeleného, jen jeden roub má ještě zelený stonek-ale jak dlouho vydrží, když podnož je asi kaput! ) To bych opravdu načekala!!Ach jo!! A tak krásně zvládl venku zimu!
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 20 dub 2021, 11:21

Lokvát nesnáší vysoké teploty nad 32°C, v období parného léta prodělává dormanci. Asi jsi to hold uvařila. :( Je to moc smutné, ale další zkušenost pro příště. Také jsem na vše přicházel postupně takovýmto způsobem. A kolik jsem toho zvojtil. :) Nech to ještě chvilku spíš někde ve stínu při normální teplotě, jestli se něco nestane, jinak příště už to klapne... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod nene » 20 dub 2021, 11:58

Moniko, truchlíme s tebou, ale Hofis má naprostou pravdu - my, co se tady děláme chytří, tak z velké části jen díky tomu, že chyby už jsme udělali. :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod MonikaV » 20 dub 2021, 12:10

Díky za podporu S6
No jo a to jsem si říkala jak mu dopřeju ideální podmínky 100% vlhkosti a teploučka :D a vůbec by mi nenapadlo, že už při 32 stupních přestává růst (ani jsem se to nikde nedočetla) ale včíííl už to vím a myslím, že si to zapamatuji na věky!!! Nevzdávám to a jdu shánět rostlinku S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod nene » 20 dub 2021, 12:44

Komposty jsou plné uopečovaných kytek ... :)
Tím, že to sem člověk napíše a "pochlubí se", tím ale hodně kytek zachrání S6 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod milos 51 » 20 dub 2021, 14:18

Obrázek
Obrázek
Zkoušel jsem lokvát přiroubovat na kdouli . Je to ablaktace se zpětným jazýčkem . A fest jsem to ovázal . Nemá jinou možnost ,než srůst .
Moniko :D Pokud to nepřiroste = pokus se nepodařil . Pokud to přiroste = rouboval jsem .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dzani696 » 20 dub 2021, 17:52

Miloši použil si spôsob jak som zdieľal v rubrike Roubování, očkování...? Zaujímalo by ma či to bude fungovať keďže ja mám pre tento rok doštepené... :( :( (prerezaná šľachta na ukazováku).
A Moniko,ja som tiež skoro prišiel o dva,niejak som vypustil z hlavy že rastliny z veľkými listami potrebujú veľa vody.Zvlášť tie v malých kvetináčoch.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků