Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ivan » 12 úno 2023, 08:46

Takéto slabé + krátke mrazy- v zime lokvátu neublížia:
Obrázek
...horšie to je s mrazmi na jar- vtedy je u mňa lokvát každoročne poškodený viac- mrazy + silné slnko mu vadia- to namŕza a preberá sa dlho....ak je u nás "normálna" zima- tak vypadal vždy tak, ako tu dal fotky Rudolf ( a vtedy namrzli aj konáre- a preberal sa dlho) ...ale takáto slabá zima mu neublíži ...lokváty rastú aj vo vnútrozemí Istrie- napr. mesto Pazin malo posledné noci teploty ako u nás (-10°C)- bolo by dobre, ak by mal cestu na Istriu niekto- teraz na jar, a pozrel by ako dopadli plody po týchto mrazoch na lokváte v Pazine....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 12 úno 2023, 09:49

laradek píše:Mam jen dotaz: kdy a jakym zpusobem je nejlepe roubovat.Diky

Mě se nejlépe osvědčilo dřevo do dřeva, je jedno, jakým způsobem, ale až v pozdním jaru a pak kdykoliv v létě. Řekněme nejdříve od konce května/začátku června až do konce srpna/začátku září. A podle počasí samozřejmě.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 20 úno 2023, 10:37

Tak na Novojičínsku v dolíku u potůčku mrazivý výlev přes -18°C lokvát sežehl fest. Co čučelo ze sněhu, je mrtvé. Ale silnější dřevo kmínku (kytky do půl metru, mladé) vypadá, že to dá, obrazí odspodu. Jeden lokvát má malý výmladek odspoda a ten má i živý list. Byl pod sněhem.

Brno, lokvát bez poškození i po párdenní mrazivé epizodě s nočními teplotami kolem -10°C.
Obrázek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 370
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 20 úno 2023, 14:00

Ok, díky za info. No, jsem zvědav, jak to bude dávat na tom hlohu jednosemenném... :? Na zimu to asi zkusím lehce zakrývat protimrazovou netkankou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 20 úno 2023, 19:27

Nejhorší bylo, že to byli mlaďoši se zelenými přírůstky. Ty to sežehlo. Kdyby byly dřevnaté, tak to odnesou spíš jen listy.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 370
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod mirka » 01 bře 2023, 14:03

Dnes jsem mrkla na rouby z Chorvatska jestli se ujali na kdouli, no ani jeden, tak znovu rostlinu přeroubovala, řízky byli ještě zelené.
Na té druhé rostlině to vypadá nadějně na podnoži se zřejmě řízek ujal, už raší lístky, tak aspoň se ujala 1 větvička ze staré Podace S6
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1527
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 11 bře 2023, 22:05

Loquat postupne opelujem uz viac ako dva tyzdne. Kvetne laty som chranil pred mrazom tak, ze okolo nich ide vyhrevny kabel a cele je to v sacku. Ked som tam mal na skusku cidlo od teplomera, tak je v tom bezpecne nad nulou. Kazdopadne mam pocit, ze nieco robim spatne, lebo vobec sa mi nedari ich opelovat. Pelu mam celkom dost. Ale postupne tie laty odhnivaju od vrchu, s nimi aj zvazky kvetov. Akoze stale mam co opelovat, ale zatial to vypada, ze to proste nejde. Tych kvitnucich lat mam myslim az 18.
Takze sa opytam uplne primitivne, ze ci som debil alebo je nieco chybne...proste kazdy ten kvet ma tycinky s pelnicami, ktore ma nezaujimaju. No a potom su v strede kvetu 4-5 capikov/piestikov, na konci ktorych su blizny a na ne nanasam jemnym stetcom pel. Ja neviem, moze byt ze su proste suche a nechyti sa to na ne?
Posielam obrazok. Kde je jasne vidiet tie 4-5 capikov, na konce ktorych sa snazim naniest ten pel.
Stve ma to, lebo mam este kopec otvorenych kvetov, mraz uz nehlasia a ja mam problem s opelenim, co som teda ozaj necakal. A mozno je este priskoro robit zavery, neviem...
Jaro
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 11 bře 2023, 23:53

Jaro, zkus ten štětec nejprve navlhčit v nějakém tom květu, než na něj naneseš ten pyl. Prostě ho zaboř přímo do toho květu a vůbec se s tím nes.. . Lokvát není žádná fajnovka, potřebuje tvrdé zacházení. Nejvíce opylených plodů jsem měl z doby, kdy mě po nějakém asi měsíci každodenního opylování už tak nebavilo se s tím babrat, pořád otírat a vysušovat ten štětec a opatrně opylovat. Tak jsem to prostě bral v rychlosti hala bala a bez servítků s mokrým štětcem a z té doby jsem měl absolutně nejvíce plodů. Prostě jsem nabral na ten mokrý štětec pyl a vrazil ho až na dno květu a několikrát s ním zakroutil sem a tam. Myslím, že kvůli tomu na tom dně těch květů ta tekutina je, pomáhá zřejmě nachytat pyl na hmyz při opylení. Alespoň si to tedy myslím.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 12 dub 2023, 11:32

Tak jsem šel dneska kolem lokvátu a zarazil mě ovan známé vůně. Tak jsem hned zbystřil, zkontroloval a hle, už to začíná kvést.
Takže ideální doba na vytažení ze zimoviště. Super je, že jako první nakvétá právě tenhle roub od Vaška, takže bude hned od úplného začátku možné opylovat křížem.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.04.23

Další květy už jsou v závěsu... :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.04.23

A super taky je, že v minulém roce ihned po naroubování nakvetl roub Peluche od Jara. Ten vykvete malinko později a postará se o opylování křížem toho zbytku. Taky už se pomalu klube. A navíc snad i ochutnám. :)
Obrázek
Foto: Peluche, Praha-Motol, 12.04.23

Zdá se, že letos se to načasování trefilo úplně optimálně. Teď ještě aby vyšla ta tlaková výše od cca půlky příštího týdne, a podmínky na opylování budou naprosto ideální. To by se i hmyz mohl zapojit, ale nenechám nic náhodě. Pokud to klapne, mohla by být letos opět nějaká úroda. Nakveteno to má celkem slušně...
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.04.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 12 dub 2023, 13:06

Tak to mas teda luxusne, parada! Ja sa pri mojej peluche trapim s opelenim. Mal som odlisny pel od dvoch z vas, opeloval som stetcom asi tak 10 krat a neviem neviem. Ano, bol sice este par krat mraz, ale tie posledne kvitnuce laty som chranil topnym kablom a prikryvkou. Takze zimu nemali. Tych lat bolo az 19 a kazda mala desiatky a desiatky kvetou. Mozno su najidealnejsie na opelenie tie prve kvety, ktore sa ale otvaraju v listopadu. Ja uz neviem. Aj ked ten kvietok ma pekny zeleny stred, viem ze som ho opeloval, ajtak mi po case ked ho chytim, ostane v ruke.
Verim, ze mi o rok zakvitnu uz aj ine nestepene odrody a bude viac materialu na hranie sa, lebo potencial to tu ma.
Hofis, drzim palce a zaujima ma ta peluche, ci sa ti pidari opelit ju, alebo je to daka frigidna potvora :D
Takto vypadaju kvety, ktore som opeloval medzi poslednymi a nepresli po rozkvitnuti mrazom...
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 12 dub 2023, 21:16

Jaro, ještě je brzo na to něco říkat, ale zrovna ten květ na obrázku vypadá i celkem nadějně. Květy s vyvíjejícími se plody požnáš podle toho, že nezasychají. Neopylené květy i třeba části lat po odkvětu poměrně rychle usychají, opylené zůstanou jakoby dlouho čerstvé, než se začne vyvíjet plod.
Jinak na Peluche jsem samozřejmě také zvědavý, budu ji věnovat maximální péči... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ivan » 13 dub 2023, 16:22

Jardos- s tým opelením je to asi "zložitejšie"- ten kvet asi má iba určité obdobie- kedy sa opelí...napr. vlani som mal iba 1 súkvetie- tak som opeloval snáď každý druhý deň- a udržalo sa 13 ks plodov na 1 súkvetí, tento rok som mal 4 súkvetia- opeloval som "iba občas"- a mám po 1 až 2 plodov max. na súkvetí...alebo ešte môže byť príčina v tom, že treba sa dostať hlbšie do kvetu (vlani som mal "super " tenký štetec, tento rok som už taký tenký nanašiel- tak som to možno "odflákol"...alebo kvety lokvátu možno neznesú také dlhé obdobie chladu (máš ho vonku vysadený)- a kvety sa nevyvíjajú správne...(tuším pred ZOO v Bratislave je lokvát- možno by bolo dobré sa pozrieť v akom stave je tam....)
- môj vonku vysadený veľký ker nechce kvitnúť - má krátke vegetačné obdobie- na jar omrzne a potom rašiť začína koncom mája- v júni- takže vonku to "opelovanie" nemám odskúšané....zárodky kvetných pukov sa do jari premenia pravdepodobne na rastové....
- zahraničné zdroje uvádzajú, že lokvát je samoopelivý, tak tam príčina nie je....
- nie som "študovaný odborník cez poľnohospodárstvo"- to sú len moje postrehy (úvahy)
- alebo tak, ako som tu už písal, že na Istrii mali mrazy -10°C(mesto Pazin)- ak by niekto mal cestu na Istriu- mohol by podať report- či sú tam nejaké plody....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 14 dub 2023, 09:15

Ivan ja som opeloval vlani velmi poctivo a nepodarilo sa mi nic. A nie len ja, ale aj hmyz. Potom som patral a docital som sa, ze odroda Peluche potrebuje opelovaca. Tak som opeloval opeloval pelom z inych rastlin, rozne stadia kvetov, niektore este presli teraz poslednymi mrazmi, niektorym som kuril, no a uvidime. Ale je pravda, ze tie prve kvety ktore zacinaju kvitnut este na prelome novembra a decembra, su pekne, plne otvorene, vo vnutri so stavickou. A tie po zime uz su take, ako to povedat, menej pekne. Mna napadlo aj to, ze k opeleniu sice moze dojst, ale skor ako zacnu plody rast z tohto posledneho mozneho a teda uz jarneho opelenia, uz ide energia do rastu listov a kvetne laty uz ostavaju mimo zaujmu. Lebo aj ked konarik na late s kvetmi vypada este zeleny a ok, chytim ho a ostane mi v ruke. Akoby si rastlina povedala: serem ja uz na tieto posledne kvety, idem radsej vyzivit nove listy. Ale, mozno sa mylim, mudrejsi budem o 2-3 tyzdne. Alebo ked mi zacnu kvitnut ine nastepene odrody.
Inak o tej rastline v BA zoo viem, ale pochybujem ze ju tam niekto opeluje. A dalsia rastlina, ale este mala, rastie v BA pri vstupe do Freshmarketu od klientskeho centra a ramci tej malej parkovej vysadby popri chodniku.
A zatial jedine, co by mohol byt plod, je toto vid foto. Tak snad sa dockam. Vypada inak, ako ostatne.
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 14 dub 2023, 10:22

Ano, samosprašnost lokvátu je v podstatě mýtus, i když je to v literatuře skutečně často zmiňované. I Šamla ve svých subtropech o tom píše. Ale zřejmě půjde, jako vždy, o nějaké speciální samosprašné odrůdy. U mě jsem několik let opyloval květy v různých stádiích a obdobích kvetení, na podzim i na jaře, a nikdy jsem se nedočkal ani plodu. No a po opylení křížem z roubu před dvěma lety, jsem měl několik kilo úrody.

Jaro, na té latě vypadá víc květů, že bude v pohodě. :wink:
Jinak, stejně jako tobě, i mě přijdou tyhle jarní květy takové trochu nedomrlé. Ale opylovat budu poctivě a uvidíme, co se z toho vyvrbí. V minulých letech třeba neměl ten můj lokvát problém zakvést a kvést celé jaro. Viz před 4 lety zde: viewtopic.php?f=6&t=184&start=240#p84351
To kvetl opravdu celé jaro, opyloval jsem já, opyloval hmyz, a vůbec všechno opylovalo, a nebyl ani plod. S13 Na samosprašnost u lokvátu bych opravdu nespoléhal.
A ještě k mé zkušenosti před 2 lety. Právě u těchto jakoby malých pozdních květů jsem měl největší úspěšnost opylení. Opravdu toho vyšlo spousta. Jsem opravdu zvědavý, jestli teď to jiné roční období na to bude mít vliv. Křížem budu opylovat takto na jaře poprvé.
A určitě platí, že pokud pupeny nejsou před zimou zcela jasně diferencovány jako květní, tedy už opravdu musí být zřetelná narůstající lata, lokvát je schopen je na jaře bez problému přeměnit zase na růstové. Udělal mi to už několikrát, a to i na pupenech, u kterých jsem si myslel, že už jsou evidentně květní. Stejně to bylo prd platné, najednou z nich na jaře byly opět růstové. Je to trochu takovej hajzlík, ten lokvát. :lol:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Franz » 14 dub 2023, 10:50

Tak jak jsem četl diskusi tak jsem nabyl taky toho dojmu že jsou cizosprašné :lol: září jsem narouboval a v prosinci začal kvést ten roub tak jsem to v půli květenství ojel štětcem bylo celé mokré a plody se udržely a nyní dozrávají a nic jiného než roub nekvetlo
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků