Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod petr » 30 dub 2019, 19:56

Ve skleníku,třiletý roubovanec na semenáči. Kvetl poprve, v prosinci a úžasně rozvoněl skleník. Snad něco dozraje.
Obrázek
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod J.K. » 30 dub 2019, 21:20

Super, pekna nasada! Nemal si problem s plesnami na kvetoch?
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod petr » 30 dub 2019, 23:49

J.K. píše:Super, pekna nasada! Nemal si problem s plesnami na kvetoch?


Kupodivu ne, substrát udržuju jen mírně vlhký, teplota letos neklesla pod -1,5st.
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 01 kvě 2019, 19:09

Moc, moc pěkné, Petře! :)
Předpokládám, že jsi opyloval uměle, ze stejné rostliny? Nebo máš vícero různých rostlin a prášíš je mezi sebou?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod petr » 01 kvě 2019, 20:51

Hofis píše:Moc, moc pěkné, Petře! :)
Předpokládám, že jsi opyloval uměle, ze stejné rostliny? Nebo máš vícero různých rostlin a prášíš je mezi sebou?

Mám pouze jednu rostlinu, sem tam jsem to pro jistotu polechtal štětečkem.
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 01 kvě 2019, 21:38

Díky za odpověď, taky lechtám, jen tak pro jistotu, tento rok už bude zcela jasné, zda je samo nebo cizosprašný...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 12 kvě 2019, 00:22

Musím sem hodit příspěvek ohledně afinity lokvátu s hlohem. Že má hloh výbornou afinitu s většinou růžovitých je celkem známá věc, přesto mě to překvapilo.
27.04.19 jsem rouboval přímo „ze stromu do stromu“ lokvát do hlohové podnože. Po prvních kritických 14 dnech to vypadá takto:

Obrázek
Foto: Praha-Motol, 11.05.19

Obrázek
Foto: Praha-Motol, 11.05.19

Dá se říct, že si ten roub vlastně ani pořádně nevšiml, že je na něčem jiném a rostl v klidu dál. Ty svěšené lístky byly při roubování opravdu malé. Vypadá to zatím dobře. Lístky se poté zvednou, až to začne mít pořádně tah. Ale špička už vykukuje a celkem bujně roste.

To Radim K.:
I ty tvoje rouby se pěkně chytly, zdá se.
Zde na hlohu:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 11.05.19

Zde přímo v lokvátu:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 11.05.19

Obojímu už začínají pomalu růst špičky, takže to zatím vypadá také dobře. Ten poslední roub nejtenčí roub od tebe jsem dal jako záložní, ale byl moc tenký a zelený a blbě se řezal, oddělovalo se při řezu kambium od dřeva. A to si na ostré nože skutečně potrpím. Musel jsem provést o něco kratší řez, ale naroubovat se mi to nakonec i celkem podařilo. Sice mu zaschla špička, ale spodek je zelený a asi by se chytil. Počkám ale, až se ten hlavní pořádně rozjede a pak ho odříznu, aby nekonkuroval. Všechna síla pak půjde do hlavního roubu.
Takže to snad, nechci nic zakřiknout, vypadá tak, že i kdyby byl ten můj lokvát cizosprašný, mohl bych mít vyřešeno. To se už konec konců brzo ukáže.

A jak se ti chytly ty rouby ode mě?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Radim K » 12 kvě 2019, 00:44

No paráda :wink: . Rouboval jsem na kontjnerované Crataegus crus-gallii a zatím nevyrašily, ale všechny zatím vypadají dobře. Určitě se chytnou!
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 16 čer 2019, 19:21

Ahoj. Buduci tyzden sa chystam do Slovinska, aj na pobrezie. No a chcem si odtial priniest jednu rastlinku lokvatu, normalne zakupit v zahradnictve. Mate nejaku radu, na co dat bacha pri kupe? Dikes ;) joo a este... Pojde von do zeme nastalo.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 16 čer 2019, 20:39

Hlavně na samosprašnost, ten můj evidentně samosprašný není, opět vše opadalo, a to letos opyloval jak hmyz, tak i pravidelně štěteček.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Rudolf M » 16 čer 2019, 21:02

Hlásím že u nás taky komplet vše opadalo, ani náznak že by vůbec k opylení došlo. A to opylovaly únorový a březnový čmeláci jako diví i já štětečkem. Jestli je nějaká rostlina samosprašná, ta naše to nebude S13 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 16 čer 2019, 21:56

To Rudolf M:
Tohle mě pěkně sere, to budeme muset nějak vyřešit. I kdybychom měli příští rok střásat ten pyl štětečkem do sáčku a jednou za čas si to navzájem poslat. Letos to vypadalo, že jsme se v květu alespoň okrajově scházeli, alespoň že ten lokvát tak dlouho kvete...
Mám tam sice roub od Radima K a zatím vypadá celkem dobře, kambium je chycené, ale zatím z toho furt nic nechce růst, tak uvidíme. Klidně bychom mohli na jaře i vyměnit rouby.

To Radim K:
Bohužel hlásím KO Tvého roubu na hlohu. Krásně prosperoval, byl 6 týdnů krásně zelený, a s příchodem těch veder začal chřadnout, i když byl celou dobu ve stínu a pravidelně zaléván. Nakonec mi to nedalo a rozbalil jsem tu potravinářskou fólii (na Milošův způsob). Byl už pěkně chycen, ale napaden nějakou houbou. A to jsou celou dobu ve výklenku ve stínu pod stříškou, určitě do něj nenapršelo.. :( . Takže metoda je to naprosto skvělá S6 , pěkně se to všechno chytá, ale doporučuji fólii nejpozději tak po 4-5 týdnech odstranit, a určitě před příchodem velmi teplých dnů. Také jsem okamžitě ty 2 ostatní rouby obnažil, zatím vypadají chycené. Hold, chybami se člověk nejlíp učí... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Rudolf M » 17 čer 2019, 13:28

Můžeme se zkusit pustil pyl po větru, třeba dorazí :D . Ale určitě výměnu pylu uděláme, s rostlinou jsme se dost natahali a není z toho nic :( . Příští rok očekávám, že pokvete i velký lokvát v zemi, žel je to stejná odrůda jako ten nádobovej.
U nás jarní roubování na hlohy dopadlo dobře, vše se ujmulo (z našeho lokvátu). Ale z asi 7 rostlin 2 nevyrašily i přesto že srostly a zašly, 5 rostliny vyrašilo a později sem už 3 rostliny dával pryč, protože i ta vyrašená část uvadla a roub zašel. Ty 2 zatim drží a rostou. Takže ono ani ujmutí roubu ještě neznamená úspěch. A kdo ví, jestli i tyhle 2 budou růst i nadále, nebo třeba po roce zničeho nic taky zvadnou.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 17 čer 2019, 14:38

Souhlasím, mě to taky nejprve vše srostlo, ale teď to nějak nic nedělá. Jsem hlavně zvědav na to, jestli se chytne ten roub co šel přímo z čerstvého do čerstvého (ze stromu na strom). A hlavně so modlím, aby se chytl ten roub od Radima K přímo na lokvátu, ten už je srostlý opravdu pěkně, tak snad.

Ale výměna pylu by určitě měla proběhnout, dáme si vědět, až přijde čas. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod petr » 18 čer 2019, 21:40

Dnešní svačinka,vynikající šťavnatá osvěžující chuť.
ObrázekObrázekObrázek
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků