Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 27 srp 2020, 00:21

vaclav sejkora píše:U mě zatím ani náznak kvetení i na těch roubech od tebe.

To je zvláštní Vašku, že to ani u tebe v českých subtropech zatím nekvete. Napadá mě, že by to u mě mohlo souviset s tím, že když jsem byl na začátku srpna týden ve VDF, tak jsem rostliny schoval z plného slunce do dvora, kde je stín a slunko tam svítí jen krátce zrána. Dělám to tak vždycky, aby rostliny nevysychaly. Ale zatím nikdy jsem to neudělal v tento čas. Asi se tím prudce zhoršily světelné poměry a tu rostlinu to mohlo vyprovokovat k dřívějšímu kvetení. :shock:
Není to vlastně nic nového, třeba u konopí se to používá zcela běžně, aby se vyprovokovalo kvetení. Spíš mě mate, že by mohlo stačit i tak málo, jako dát rostlinu z plného slunce do stínu. A nenapadlo mě, že by to tak možná mohlo fungovat i u lokvátu. Budu to muset ještě příští rok ověřit. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 22 zář 2020, 16:19

U mna zatial nie su naznaky kvetov a verim, ze sa objavia az na jar. Vlani kvitol uplne celu zimu :) Prirastky za leto mam poriadne, bude dost materialu na stepenie...
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 23 zář 2020, 21:51

U mě lokvát v současné době takto:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 23.09.20

Jedna půlka už jde pomalu na květ a ta druhá půlka je teď zhruba ve fázi, ve které byla ta první půlka před měsícem, začínají být již zřetelně vidět květní puky. Akorát mě mrzí, že ten roub je zrovna v té druhé půlce, takže nebude tu první vlnu mít čím opylovat. Tak snad se ještě koncem října udělá takové to pozdní babí léto a bude pár sušších dní, abych to mohl opylovat štětečkem, hmyz v té době už asi moc neklapne. :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 30 zář 2020, 19:18

Tak se nakonec první kvítky přeci jen objevily už v září, dokonce jsem na jednom z nich viděl i čmeláka. Kéž to počasí ještě chvíli vydrží... S12
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 30.09.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod MonikaV » 01 říj 2020, 15:38

Hofis -- vypadá to slibně, přeji ať vydrží S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 02 říj 2020, 07:33

Hofis, asi som trocha mimo, ale ty ho mas vo volnej pode? Ak ano, tak comu ta radost. Ved plody v zime vymrznu...zrejme to tak ale nebude, ked sa z toho radujes :)
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 02 říj 2020, 12:08

Ne, Jaro, mám jí v květináči a na zimu ji uklízím na bezmrazé zimoviště, proto ta radost. Tu rostlinu už mám 13 let, a je celkem frustrující, že jsem ještě neměl ani plod. Tak se snažím přijít na to, proč. Jsou dvě možnosti: Buď v tom hraje roli cizosprašnost, ale většina literatury (i včetně Šamly) uvádí, že lokvát je minimálně částečně samosprašný a při správném opylení hmyzem i tak vytváří plody, které jsou ale méně kvalitní a mají neúplný počet semen, většinou jenom jedno, výjimečně dvě. Takže to mě trochu mate.
A druhá možnost je, že ten lokvát má natolik zakořeněno to kvetení na podzim (jeseň) a hlavní vegetační dobu koncem jara, že když to zakvete jindy, tak to ta lata i s plůdky v červnu shodí bez ohledu na to, zda jsou opylovány nebo ne. Mě totiž vždycky kvetl lokvát buď až v hodně pozdním podzimu, kdy už žádný hmyz neopyloval nebo pak na jaře, kdy je tolik jiných rostlin na opylování, že o lokvát hmyz nejeví příliš zájem. A když jsem to opyloval sám štětečkem, tak mi sem tam i přšlo, že tam nějaké malé zárodky plůdků jsou. Ale přišel červen (jún), a najednou to vše poshazovalo a začato to jet opět běžný vegetační cyklus. Proto jsem tak rád, že mi to letos vykvetlo takto brzo a je alespoň teoretická šance, že bych mohl jít zimovat už s malými plůdky, které by mohly na jaře teoreticky dozrát. Tak, jak to má správně být. Chtěl bych prostě vyzkoušet i tuto možnost. Bohužel ten jediný roub s jinou odrůdou bude kvést tak někdy až koncem října (oktobra), takže budu muset opět opylovat štětečkem. No, uvidíme, co z toho bude, takhle brzo mi to vykvetlo úplně poprvé.
A proč to takhle brzo vykvetlo, to je druhá otázka. Ty jsi byl třeba oproti mě na jaře tak minimálne o 3 týdny vepředu, možná i o měsíc. A tobě to nekvete a mě jo. Navíc mě ta rostlina při tom kvetení i navíc rozjela přímo i druhou periodu. To se mi taky ještě nestalo. Proč? Je ještě hodně otázek, na které bych chtěl znát odpověď... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod nene » 02 říj 2020, 12:42

Přesazovals nebo právě naopak, už dlouho jsi nepřesazoval?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4226
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 02 říj 2020, 13:33

Přesazoval jsem na jaře, ale to právě tu rostlinu tak zpozdilo. Takže bych spíš čekal, že nevykvete letos vůbec nebo že vykvete až hodně pozdě. A ona nakonec vykvetla naopak hodně brzy a navíc při tom kvetení zvládá i druhou periodu za sezónu, to jsem ještě nikdy neměl. :shock:
Máš pravdu, to by také mohlo mít vliv, i kvůli tomu, že jsem do zeminy tentokrát přidal ten hydrogel. Od té doby ta rostlina ani na chvíli netrpěla nějakým vysycháním nebo tak, úžasně to zlepšilo vodní režim, a to nejen u lokvátu, ale u všech ostatních velkých rostlin, které mám v nádobách (fíkovník, fejchoi, citrusy). Všemu se daří o moc lépe a i po delších obdobích bez zalévání rostliny vypadají dobře a relativně čerstvě, a to i tehdy, když se zemina v květimáči tváří být vysušená a ztratí i hodně na svém objemu (úplně nedoléhá ke stěnám květináče). Rostliny maximálně mají trošku svěšené listy. Dříve měly po 2 horkých dnech všechny svěšené listy jako saláty. To už je teď minulost.
Spíš si ale myslím, že to opravdu bude tou skokovou změnou světelných podmínek, kdy jsem ji na začátku srpna šoupnul z přímého slunce na cca 10 dní do takřka kompletního stínu do dvora, aby vydržela moji 9denní nepřítomnost. To jí teoreticky mohlo přimět k zahájení kvetení. Vyžaduje to však ještě další ověření. Jak to tak většinou bývá, mohla by pomoci i takováto náhoda. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 09 říj 2020, 13:10

Dnes mě čekalo v poměrně teplém ránu (15,8°C v 8,00) příjemné překvapení. Když jsem vyběhl se štětečkem, jako každé ráno, zjistil jsem, že tu práci za mě dnes udělá někdo jiný, o dost výkonnější... :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 09.10.20

Moc jídla už k dispozici není, takže to kolem hučelo pěkně. Bohužel ten roub ještě stále nevykvetl, bude ještě tak 3 týdny potřebovat. To už asi včelky nevydrží. Ale alespoň se už s definitivní jistotou dozvím, jestli je ten můj lokvát alespoň částečně samosprašný nebo ne. Pokud se nevyvinou alespoň nějaké plody z této první vlny kvetení, bude to jasné.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod nene » 09 říj 2020, 16:10

Držíme palce, je to krásné květenství.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4226
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 09 říj 2020, 16:23

A ta vůně, neuveřitelné, opět mi začaly nádherně provoněné večery s lokvátem, je to až návykové. :lol:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod MonikaV » 10 říj 2020, 09:35

Hofis-- tito malý tvorové (včelky) jsou nepostradatelní a odvedou 100% práci S6 S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 04 pro 2020, 14:02

Tak po delší době jeden update k lokvátu. Skoro všechny květy z první vlny, které opylovalo vše možné i nemožné (včelky, vosičky, čmeláci, dokonce i já), jsou suché a právě opadávají. S13
Ale vykvetla už i druhá vlna, a v rámci ní i roub od Vaška, takže si pilně hraju každé ráno na včelku a poctivě opyluji. Naštěstí se konec první vlny potkal se začátkem druhé vlny, takže materiálu na opylení křížem je dost. Ale je to trochu svízel, protože je blizna schovaná úplně dole uvnitř květu, takže musím štěteček vrazit až nadoraz dovnitř květu. Jenže tam je dole i jakási silice, která zřejmě vytváří vůni, na kterou ten květ láká hmyz, takže se štěteček velmi rychle namočí a jakoby zolejovatí. Úplně ze začátku, když bylo minimum květů, tak ho stačilo nechat vyschnout do druhého dne, ale s přibývajícími květy je třeba ho často otírat hadříkem, aby vůbec plnil svoji funkci.
Nicméně musím konstatovat, že to křížové opylení zatím vypadá celkem dobře. Křížem opylené květy se zatím chovají jinak, než jsem byl doposud zvyklý. Neodkvétají, spíše se více otevřou, a po určité době (tak 2-3 dnech) začne být zřetelně vidět vystupující zbytnělá blizna s tyčinkami kolem. Neopylený květ naopak velmi rychle odkvétá, tyčinky se zavřou směrem dovnitř květu a květ zasychá. Vůbec nechci nic zakřiknout, ale rozhodně nastal posun, který jsem zatím neměl.
Zde jsou detaily květů, bohužel jsou ale světelné poměry na zimovišti poměrně nevhodné k tomu, abych byl schopen vytvořit naprosto ostrou fotku bez šumu.
Zde je úplně první opylený květ na Vaškově roubu, opyloval jsem 26.11.20.
Takto vypadal předevčírem, 02.12.20.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 02.12.20

A takto vypadá dnes, 04.12.20.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 04.12.20

Zde ještě další opylený květ na původní rostlině, opylovaný o víkendu.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 04.12.20

A zde pro srovnání fotka běžného květu po cca 3 dnech od vykvetení.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 04.12.20

No, vypadá to celkem zajímavě.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod MonikaV » 04 pro 2020, 18:01

Tak to je zvláštní, měl jsi tam snad všechny opylovače a nic.... ale druhá vlna vypadá dost dobře, tak přeji ať se podaří! S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Tom a 13 návštevníků