Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod mitas » 30 lis 2022, 20:35

Žeby častejšie vetrať, aby sa znížila vlhkosť vzduchu ?
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Radoslav » 30 lis 2022, 20:55

mitas píše:Žeby častejšie vetrať, aby sa znížila vlhkosť vzduchu ?

Vetrať skleník v zime? A hlavný problém je sladká tekutina vytekajúca z kvetov.
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod caver » 30 lis 2022, 21:08

Částečně pomohla probírka květů nůžkami, nechat mezi jednotlivými květy odstup a pak odstraňování okvětních lístků po odkvětu, ale vždy jsem nějaké ztráty měl. Problém by asi vyřešil preventivní postřik širokospektrým systémovým fungicidem s delší dobou setrvání v pletivech těsně před květem, ale do toho se mi moc nechtělo..
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 30 lis 2022, 23:46

Souhlasím s caverem. Měl jsem také takovýto problém. Zimoviště u mě sice nebyl skleník, ale mám tam také velmi vysokou vlhkost vzduchu, a to zas takový problém nebyl, si myslím. Podle mě je opravdu největším problémem ta tekutina, která se tvoří na dně květů. U mě převážně plesnivěly ty první květy, které nebo hlavně kterými jsem ručně opyloval ten zbytek, protože jsem je neustále znovu využíval. Takže plesnivěly hlavně ty na roubu. Ty plesnivěly bezkonkurenčně nejvíce. Postupem času, když už bylo květů více a s tím opylování už jsem se tak nepáral, tak už to tolik neplesnivělo. Ale myslím si, že nějakému tomu plesnivění rozvinutých květů se úplně zabránit nedá, hlavně při nižších teplotách pod nějakých 8°C. Jakmile se teploty poté v předjaří zvedly nad 10°C, k plesnivění už prakticky vůbec nedocházelo.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 21 pro 2022, 14:51

Můj lokvát je na tom nějak takto. Fotky jsou někdy ze začátku listopadu. Rád bych do něj zkusil přiroubovat z nějaké již kvetoucí rostliny a přemluvit jej tak k nějaké akci, případně zkusit naroubovat na mladou podnož. Neměl by pak někdo na jaře nějaký roub, třeba Peluche nebo i kvetoucí semenáč, prosím prosím, smutně koukám? S12 :)
Obrázek

Obrázek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 380
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 21 pro 2022, 16:01

Longr, ja Peluchu mam a materialu na stepenie bude zas hafo. Pripomen sa mi na jar sukromnou spravou a poslem ti.
Ta moja uz kvitne viac ako mesiac. Niektore laty su este uplne zatvorene. Keby aspon zotrvalo chladne mrazivejsie pocasie, nieco by mohlo vydzrat do jari. Takto to zrejme vsetko postupne rozkvitne a zmrzne. Kvety maju ale pelu habadej, preto z nich striham tie kvety a mam ich uskladnene, keby nahodou niekto zhanal pel. Ale zaujimalo by ma, ci ked pel prejde mrazom -5st, ci je este vobec funkny. Rozdiel medzi pelom, ktory nepresiel mrazom a tym, co mrazom presiel, vizualne nie je vidiet.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 22 pro 2022, 15:19

jardos: Díky moc za nabídku, ozvu se. Mráz pylu rostlin mírného a subtropického pásu, ale třeba i pylu kaktusů, nevadí. Pyl má, podobně jako semena, zásobní látky, které časem postupně spotřebovává a v chladu jich spotřebovává méně, takže v chladu a nízké vlhkosti uložený pyl má po delší době vyšší viabilitu. Ideální je zafouknout jej ještě CO2.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 380
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Stanley_51 » 22 pro 2022, 16:38

jardos píše: Ale zaujimalo by ma, ci ked pel prejde mrazom -5st, ci je este vobec funkcny.

Určitě je, Miloš tady již několikrát zmiňoval ukládání pylu v mrazáku pro příští použití.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 02 led 2023, 18:39

Ok, takze pel bol teda pocas tych par mrazivych dni dobre zakonzervovany :D, ale teraz je ta situacia ako u kazdeho opacna. Teplo vedro, zimnejsie pocasie v nedohladne. Kludne sa moze stat, ze zima sem uz nepride, len na par dni. Ked chodim okolo mojej Peluche, vonia krasne, pelu ma kvantum, ALE...ako vlani tak aj teraz nemam opelovaca. Preto sa skusim znovu opytat, ci niekto nema par kvietkov s pelim na zaslanie...samozrejme ak bude niekto potrebovat, pel poslem, mam ho vela.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 02 led 2023, 19:12

Jaro, je mi moc líto, rád bych poslal, ale u mě jsou květní laty ještě stále neúplně vyvinuté a zavřené. :( Moc se to teď přes zimu na zimovišti nehýbe a doufám, že to tak vydrží až do jara...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Rudolf M » 02 led 2023, 19:57

jardos píše:Ok, takze pel bol teda pocas tych par mrazivych dni dobre zakonzervovany :D, ale teraz je ta situacia ako u kazdeho opacna. Teplo vedro, zimnejsie pocasie v nedohladne. Kludne sa moze stat, ze zima sem uz nepride, len na par dni. Ked chodim okolo mojej Peluche, vonia krasne, pelu ma kvantum, ALE...ako vlani tak aj teraz nemam opelovaca. Preto sa skusim znovu opytat, ci niekto nema par kvietkov s pelim na zaslanie...samozrejme ak bude niekto potrebovat, pel poslem, mam ho vela.


SZ
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1287
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 02 led 2023, 22:17

Ruda, mas SZ ;)
Hofis, samozrejme mas to znacka ideal. Drzim palce, nech ti to zacne nakvetat az v druhej polke marca, alebo zaciatkom aprila. U mna to nekveta postupne, jednej late to trva aj 1,5 mesiaca. Budem sa snazit aspon par lat chranit a topit tomu, ale teraz to kvitne ozaj extremne skoro.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Franz » 12 led 2023, 22:11

Obrázek
Roub od Hofise zakvetl již letos, ojel jsem to stětcem a kupodivu pár plodů bude
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 12 led 2023, 23:25

Pěkná práce! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod MonikaV » 13 led 2023, 09:08

No vida, podařilo se! S6 Pěkné
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Lenkalor, loni a 16 návštevníků