Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod mirka » 13 led 2023, 20:59

To je paráda, pořídila jsem si dvě rostliny, pomáhám tomu kuk očima a furt nic. Snad na rok. Dovezla jsem si v loňi z dovolené rouby, zdá se že se ujaly na kdouli.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1532
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 30 led 2023, 22:19

Tak loquat mi teraz kvitne o 106. Nejaky pel sa mi podarilo zohnat od chalanov tu z fora, za co este raz dakujem. Nie je ho ale moc, setrim si nim, hlavne na posledne kvety, ktore budu kvitnut co najneskor. Ale par som ich presiel stetcom uz teraz. A pozorujem tam 3 druhy kverov...prvy je ten, co sa otvori ale pel nema, druhy je ten co ma naopak velu vela, no a treti je ten co sa len otvara a tazko povedat, ktori pripad z tych dvoch to bude. Mozno blba otazka, ale ktory z nich je najlepsi na opelenie? Ako vystihnut, ze dany kvet uz nie je po funuse?
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 31 led 2023, 14:00

Jaro, mě to přišlo, že jsou květy aktivní pro příjem pylu poměrně dlouho. Já to šmrdlal od vykvetení a pak průběžně až do odkvětu. Ale úspěšnost byla vysoká i později, když už jsem to bral tak nějak plošně halabala, květů pak už bylo opravdu hodně. Nepřijde mi, že by to zrovna u lokvátu byla nějaká věda. Důležité je strčit štětec hluboko do květu až na doraz, blizna je celkem malá a až úplně dole.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 31 led 2023, 22:02

Ja sa pytam pre istotu preto, lebo toho pelu mam ozaj malinko. Ja sim bol v tom, ze tie blizny su 3 a su pekne viditelne. No ak je to nieco ine a este hlbsie, tak tam to veru az nestrkam. Problem je hlavne ta stava, ktora je vo vacsine kvetov. Ani neviem, ci je to z dazda, alebo si to ten kvet tvori sam. Viem, ze niekto sa tu o tom uz zmienoval. Ak je to hlbsie, tak najprv budem vatovym tamponom ostranovat tu vodu a potom jemnym stetcom opelovat :P
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Pavel_CZ » 31 led 2023, 23:21

Jaro, ja bych s tim jeste pockal, protoze jeste asi prijde zima, hlasi -7C. At s tim steteckem nebehas zbytecne :(
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 01 úno 2023, 18:57

Ta šťáva, co se tvoří v květu při opylování nevadí. Naopak, pyl pak na štětečku lépe drží, mám vyzkoušeno. Také jsem ze začátku vysoušel ten štěteček a jak toho pak bylo hodně, prostě jsem se na to vyprdnul a fungovalo to stejně dobře. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Rudolf M » 09 úno 2023, 14:50

Tady rozdíl u přežitelnosti lokvátů v otevřeném terénu. U zdi zimní zahrady jsem rostlinu ani nefotil, krom zvohejbaných větví od sněhu a ledu jí nic není.
Bylo -14°C k tomu arktický den (den nonstop pod -10°C), teď zase série mínus desítek, jezírko má na sobě 10 cm ledu, holomráz. Aspoň do dneška to byla nejsilnější zima u nás za posledních 10 let.
První je lokvát roubovaný na hlohu, dostává na zadek od každýho nešvaru počasí, loni mu v předjaří zlikvidovaly listy vichřice a pak dodělala větve zima v březnu. Letos se listy roztekly po mrazech v prosinci. Všechny letorosty jsou zmrzlé, starší dřevo je ok.
Obrázek


A tohle je náš semenáč, sázený loni brzy z jara. Ani jsem ho do země nechtěl, protože jsem nevěřil, že tu bude mít nějaký potenciál když vidim, jak se chová rostlina jinde. No ale teď jsem za to rád, jelikož po letošní zimě je na tom lépe i než plno plně mrazuodolných jiných rostlin v zahradě, hlavně na listech, nejeví známky velkého poškození, jen sem tam mapka. Foceno dnes po celých těch 2 epizodách mrazů, mokrých sněhů a ledů.
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 09 úno 2023, 22:17

Rudo, tak to je pecka, super pozorování. S6 Mám naroubovaný lokvát na hlohu. Pěkně jsem ho na podzim zastřihnul a na nový letošní výhony chci pak v létě naroubovat moje semenáče. Asi ne všechny, mám jich 5, ale doufám, že alespoň ty nejlepší dva naroubuju letos v létě. Zbytek pak další rok. Už ho přivykám v Praze, a až bude komplet naroubovaný, půjde na sever ven na pravej outdoor. Mám tam pro něj jedno pěkné kryté místo v rohu, tak uvidíme... :? Ale to je věc v horizontu ještě tak 2 let v nejlepším. Musí to taky trochu zesílit po tom roubování.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dzani696 » 10 úno 2023, 06:59

Sorbus domestica nebude asi správna voľba k štepeniu.Štep síce nádherne zrástol s podnožou ale za rok vytvoril ani nie 5mm prírastok.Možno preto že ostal v kvetináči.Každopádne mu dám ešte šancu a ak prežije zimu presadím ho z kvetináča na záhon a uvidím ako sa zachová.Volne v zemi som nechal jeden zo zakorenených odrezkov. Ale keďže je zakrytý tak vôbec neviem ako na tom je.Bude to jarné prekvapenie :D
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 10 úno 2023, 11:36

Můj třímetrový semenáč si z posledních dní, kdy bylo k ránu vždy -9 až -10°C, nedělal vůbec nic. Od jihu je stíněn domem, takže nehrozí úpal, od severu jsou baráky a chatka, takže taky chráněný. Pak mám nasazených pár semenáčů v zemi za pozemkem, tam jsou spíš ve stínu. Bez poškození. Na Novojičínsku jsem nasadil pár semenáčů do volné půdy a ještě jsem nekontroloval, jak dopadly. Bylo tam při návalu mrazů skoro -20°C a tento týden taky asi -10. Jsem zvědav.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 10 úno 2023, 13:57

longr píše:Na Novojičínsku jsem nasadil pár semenáčů do volné půdy a ještě jsem nekontroloval, jak dopadly. Bylo tam při návalu mrazů skoro -20°C a tento týden taky asi -10. Jsem zvědav.

Super, tak dej prosím pak vědět, jak to dopadlo. -10°C je úplně v pohodě, to mi přežil lokvát i v květináči asi týden v Praze. Dokonce i jednu noc kolem -12°C, zcela bez poškození. Ale mrazy pod -15°C by už měly být podle různé literatury pro lokvát likvidační, ale to je jen teorie. Praxe bývá dost často úplně jiná. S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod radek.god » 11 úno 2023, 10:17

Ja mam v Praze od jara 2022 1 semenacek v zemi a pak mam vedle mensi kyblicek s x semenacky zakopanej asi do pulky do zeme, puvodne za ucelem, aby to prokorenilo a bralo ziviny ze zeme.Vyska tak 20 cm cca
Mozna uschnul behem konce roku nejaky semenacek v tom kyblicku, ale vetsina jich tam je zelena a vypadaji ok.
Ochrana pred snehem a mrazem zadna.Aspon tedy doufam, ze je to verze japonica, jejichz plody mispule byly obcas v hypermarketech.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 11 úno 2023, 18:21

Hofis: Mně tady v Brně přežil ten můj lokvát nejnižší teplotu hned ten rok po vysazení - asi -17°C a pak jednou -14°C. Těch -17 spálilo většinu listů, co vyrostly ještě v práci na chodbě a pár mladých přírůstků. Ale hned další rok to dohnal. -14°C s ním kromě pár koncových pupenů nějak nepohnulo. Větší škody by napáchal sníh. Jakmile padá, musím (spolu s Magnolia grandiflora a Eucalyptus gunii) oklepávat, jinak se ohýbá. Letos jsem takhle málem přišel o čerstvě vysazenou velkou myrtu. Lepivý sníh je mrcha.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 11 úno 2023, 22:36

Longr: Tak to jsou super zprávy. To mi dává naději, že by to na chráněném místě i na severu s lokvátem mohlo jít. Samozřejmě moc nepočítám s tím, že by to mohlo někdy zaplodit, ale na okrasu by to mohlo fungovat a kdo ví, co v sobě ty semenáče z plodů vypěstovaných u nás a dozrálých v létě v našem podnebí budou mít. Třeba se pohnou ledy, dojde k nějakému genetickému mixu a naroubované na tom hlohu se to nějak hormonálně ovlivní a zakvete to na jaře. Ale to je samozřejmě jen zbožné přání... S12
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod laradek » 12 úno 2023, 07:33

Mam jen dotaz: kdy a jakym zpusobem je nejlepe roubovat.Diky
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků