Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ARBORETUM » 02 úno 2024, 14:36

Náš kolega pestuje aj Lokvat, krásne mu kvitne, ale zatiaľ žiaľ neplodil.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Marek1970 » 05 úno 2024, 19:40

Video s hodnotením chuti štyroch odrôd lokvátu:
https://youtu.be/6ikVpW8aXVI?si=nfn8Qt1-E000syX0
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ARBORETUM » 05 úno 2024, 21:14

Zaujímavé.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 07 úno 2024, 22:23

Dnes som presiel okolo svojho stromu a uz som citil tu krasnu vonu. Skoda, ze prisiel tento teply marazmus. Uz treti den sa motame okolo 16st a hned sa kvety rozvijaju. Pritom doteraz sa dzrali dobre. Nebit tohto rekordne tepleho tyzdna, ktory este nekonci, a teploty by boli normalne februarove/unorove, tak vsetky kvety zakvitnu az marci/breznu. No kazdopadne, zatial su kvety stale pozadu v porovnani s vlanajskom. Verim ze toto zbytocne teplo skonci a vyvoj sa zase zbrzdi. Takze aktualne sa otvaraju prve kvety, ale ta najmenej vyvinuta lata, ta ak neodpadne, tak bude kvitnut mozno az v aprili/dubnu. Som zvedavy, ci ten konar uz nepreradi ziviny radsej do rastu konarov, ako do vyvoja opozdenej kvetnej laty. Este dodam, ze tato sorta nakvita postupne, takze rozdiel medzi prvym a poslednym kvetom v ramci jednej laty je aj viac ako mesiac.
Posielam foto kvitnucej a zaostalej laty…
Obrázek

Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Pavel_CZ » 07 úno 2024, 22:58

Jaro nemej strach, letos uz mrznout nebude a za par mesicu nebudes stihat sklizet :D
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ivan » 08 úno 2024, 07:39

jardos píše:. Takze aktualne sa otvaraju prve kvety, ale ta najmenej vyvinuta lata, ta ak neodpadne, tak bude kvitnut mozno az v aprili/dubnu. Som zvedavy, ci ten konar uz nepreradi ziviny radsej do rastu konarov, ako do vyvoja opozdenej kvetnej laty. Este dodam, ze tato sorta nakvita postupne, takze rozdiel medzi prvym a poslednym kvetom v ramci jednej laty je aj viac ako mesiac.
Posielam foto kvitnucej a zaostalej laty…

Jardos- ja som zaštipoval vrchol na konári - kde boli kvety- aby živiny išli iba do kvetov, ...aj tak "južania" radia po zbere plodov odrezať konáre (na prevod), kde boli plody, skús, podľa mňa to pomáha, nezhadzuje potom kvetné laty, ...myslím, že aj Hofis to tu písal, že mu niektoré laty zhodil na úkor rastu konárov...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 08 úno 2024, 08:13

Diky za radu. Urcite na to budem mysliet. Vsetky laty mam na dobrych miestach, zvedavy som len na tu jednu hodne pozadu. Necham to teraz tak a som zvedavy ako sa s tym strom vysporiada. Inak vlani som mal kvetnych lat 19, tento rok ich je 10.Jediny problem mal , ze nemam dost cudzieho pelu na ich opelenie :(
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 08 úno 2024, 13:14

Jaro, i ta nejpozdější lata už je ve stádiu, že ji ta kytka už nepředělá, ale vykvete. Je už plně diferencovaná. Problém je ten, že když to vykvete pozdě, tak ta kytka ty laty i po opylení shodí. Minulý rok jsem opravdu pečlivě opyloval křížem v květnu a v červnu, a i když to ze začátku vypadalo, že na tom něco bude, tak stejně všechny laty potom zaschly a opadly. A to napříč všemi 3 odrůdami, které na tom mám naroubované. Nějakým záhadným způsobem zůstala jen jedna lata s jedním plodem, který uzrál na podzim do plné zralosti. Tu větev jsem si označil, jestli se to na ní třeba nebude opakovat. Podle mě je právě důležité, aby k tomu opylení došlo co nejdříve, nejlépe už v březnu a nejpozději v dubnu, pokud se to nepodaří na podzim. Pak už mi přijde, že se ta rostlina přepne a už se jí moc do tvorby plodů nechce. Když jsem opyloval na zimovišti, tak jsem poslední květy opyloval koncem ledna až začátkem února a všechno dozrálo.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 08 úno 2024, 22:28

Hofis budem to sledovat. Zajtra a pozajtra ma byt u mna 18st takze sa to pohne este viac. Osobne si myslim ze mi to od teraz bude nakvitat posrupne az do druhej polky marca. To by malo byt ok. A ta opozdena lata, no som zvedavy. Ale pokial mi niekto z vas neposle pel, ajtak z toho nic nebude lebo bez cudzieho pelu som nahraty :lol:
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Radoslav » 16 úno 2024, 10:20

jardos píše:Hofis budem to sledovat. Zajtra a pozajtra ma byt u mna 18st takze sa to pohne este viac. Osobne si myslim ze mi to od teraz bude nakvitat posrupne az do druhej polky marca. To by malo byt ok. A ta opozdena lata, no som zvedavy. Ale pokial mi niekto z vas neposle pel, ajtak z toho nic nebude lebo bez cudzieho pelu som nahraty :lol:


Väčšina loquatov aj Peluche je samoopelivá, zopár plodov vytvorí.
Z vrúbľov od Jardosa.:
Obrázek
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ivan » 16 úno 2024, 12:22

Jardos- tiež si myslím, že lokváty sú samoopelivé- to umelé opelovanie je (podľa mňa) dosť problematické- vždy mám štetec veľmi lepkavý- a tak neviem, či na bliznu vôbec nejaký peľ dám, po niekoľkých dňoch je ten štetec vlastne už tvrdý (štetiny polepené)- ale zopár kvetov sa vždy opelí....ALE tento rok ti možno včely pomôžu- veď je stále teplo...kvitnú ti už?
...aj na "juhu" som videl osamelé lokváty s plodmi
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Rudolf M » 17 úno 2024, 15:29

ivan píše:Rudolf- ale potom by sme museli likvidovať (aspoň ja)- aj marhule, liesky, orechy, slivky,....atď ...Rudolf- veď ich zasaď niekde, kde "nebudú" zavadzať- tie rastliny za to nemôžu :?
...tento rok u nás zima ešte ani nezačala (a 1/2 je už za nami)- samozrejme že do konca apríla je ešte ďaleko,....aj tak si myslím, že JARDOS a DUSKY z JZ Slovenska- (z našej najteplejšej oblasti) tento rok budú mať plodov dosť
....ale lokváty dávajú plody aj v kontinentálnej časti Chorvátska- napr. v Záhrebe- ak by mal niekto cestu teraz- resp. v jarnom období- tak by bolo fajn ich zdokumentovať - prípadne vziať vrúble...(nechcem celkom porovnávať Záhreb s našou oblasťou- ale pekne vie mrznúť v zime aj Záhrebe- a lokváty tam rodia )...ak budú takéto mierne zimy(samozrejme že nie každý rok)- tak si myslím, že v najteplejších našich oblastiach sa niektoré roky zadarí mať plody....ten môj (cca 24 rokov v zemi)- prvé roky znášal zimy veľmi zle- vymŕzal- ale už si zvykol (veď posledné zimy sú mierne)- horšie je to z jarnými mrazmi...


Však 2 lokváty si necháváme ze sentimentu, ale nemusí jich tu být 5, zahrada nafukovací není, existují tisíce mnohem hezčích a nadějnějších dřevin S14 . Ve skleníku ho dáme pryč úplně, to je marnota, opět květy obalené plísní S13 . A venku v zemi, v mé oblasti plní funkci zhruba jako méně odolnější kultivar bobkovišně. Letos bylo -15,6°C, venkovní rostliny to přežily, teda spíše měl bych říct že to přežilo kupodivu dřevo. S listama je to na dlouhé lokty, po mrazech vypadaly bezvadně, bez jediné chyby, ale jak se blíží jaro, roztejkají se jim řapíky a část listů chřadne (radost pohledět S13 ).
Pokud se vrátí zimy jako byly kolem roku 2016, tak věřím, že i v ČR se oslaví první venkovní plody.... U vás je to přeci jen o ten krok teplejší a výsledky tomu odpovídají, je to super S20 .
Marhule a slívky (aspoň my) kácíme, co s nima máme dělat? Musí se to akorád stříhat a krom stínu to není k ničemu. Raději je nahrazujeme okrasnou vegetací, nebo druhama dřevin, které netrpí na neplodnost, nebo nejsou tuctové, musí se občas také stříhat ale aspoň je to celoročně hezké/nebo jinak užitečné S14 ...
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 24 úno 2024, 21:13

Polovica kvetnych lat je uz v plnom kvete. A tak dobre to vypadalo. Akurat ze februar ma teplotny priemer ako april. Vcelami to dnes len tak hucalo. Ale uz som to zazil, vysledok bol 0, kym som nezohnal iny pel, ale uvidime. Necham aj kvetne laty len na vcely a uvidime, ci sa nieco chyti aj same.
Dnes som svoj loquat dost ostrihal, uz bol vysoky.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 25 úno 2024, 09:17

Mně se květy zastavily. Ty, co byly rozkvetlé, ty mrazy kolem -10 až -13°C nezvládly. Ty neotevřené laty ale vypadají pořád stejně a živě. Otázkou je, jak jsou na tom vevnitř, ale nechci je pitvat. Říkám si, že pokud by byly živé, tak když se rozvinou co nejpozději, byla by šance. Ovšem nevím, jak je na tom tenhle semenáč se samosprašností.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 25 úno 2024, 19:23

Tak jsem dneska koukal, jak to vypadá, a jedna lata začíná rozvíjet květy. Zavřené květy (i mladé lístky a nevyzrálé větvičky) tedy vydržely minimum -13°C a několik dní kolem -10°C. Jsem zvědav, jestli budou i vevnitř v pořádku.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 57 návštevníků