Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod radek.god » 12 říj 2023, 13:55

ARBORETUM píše:Druh *Eriobotrya* sama o sebe v Európe sa úspešne hodí do klimy maximalne Albánsko, Sicílie, južná EU. V CR, Južné SR to je to žial čo sa tyka dosiahnutia plodivosti skôr iba strata času, úsilia, námahy.... http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=5&t=74
Tj. tato rastlina v našej klime je a určite ešte dlho bude maximalne na okrasu.


A neni to jen otazka casu ? S21 Tzn holt to potrva dele, nez v jizni Evrope E3 , ale jednou ta mrcha proste zakvete a za rok za dva zaplodi :wink: .Aspon tak usuzuji, podle toho, ze mi venku prezily zimu bez ochrany a nezaznamenal jsem ani jakykoliv problem v dobe vysokych teplot a sucha.V dobe, kdy kiwi treba i pres zalivku usychalo, tak lokvat mel max nahnedly kousek listu a kolikrat se na nej s vodou treba ani nedostalo.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1773
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Ondrej... » 12 říj 2023, 20:23

radek.god píše: A neni to jen otazka casu ? S21 Tzn holt to potrva dele, nez v jizni Evrope E3 , ale jednou ta mrcha proste zakvete a za rok za dva zaplodi :wink: .Aspon tak usuzuji, podle toho, ze mi venku prezily zimu bez ochrany a nezaznamenal jsem ani jakykoliv problem v dobe vysokych teplot a sucha.V dobe, kdy kiwi treba i pres zalivku usychalo, tak lokvat mel max nahnedly kousek listu a kolikrat se na nej s vodou treba ani nedostalo.


Největší problematikou není samotná mrazuvzdornost rostliny, která sice není pro většinu oblastí dostatečná, ale dá se s ní v rámci nějakého mikroklimatu/zimního stínu/ochrany pracovat, ale mrazuvzdornost květenství, které bývá poškozeno už teplotama mírně pod nulou. Vzhledem k tomu, že lokvát kvete v zimním období, tak to to pěstování činí docela problematickým. Proto má ta stálekvetoucí Piera takový potenciál. Samozřejmě je zde otázka té částečné samosprašnosti. To už se tu ale psalo mnohokrát, tak snad nevadí že jsem to tu ještě jednou shrnul :)
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Lenkalor » 12 říj 2023, 20:24

Radku a co když má třeba pravdu tato teorie? https://www.naturalnews.com/2023-10-06- ... -2030.html :D
Je moc teorií a málo jistoty.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1135
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod radek.god » 12 říj 2023, 22:25

Lenko , je to mozny, ze nas ceka dalsi doba ledova a mirne ochlazeni E1 , ale nevidel bych to tak cerne :D
Za cca 5 miliard let E3 se slunce konecne nafoukne a budeme si i u nas na zahradach konecne moci vychutnat sklizen kokosovych orechu nebo opuncii ... a to bude teprve pecka S6
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1773
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Lenkalor » 12 říj 2023, 22:27

:lol: Tak dobře, já si počkám. S14
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1135
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Franz » 16 říj 2023, 20:30

Obrázek

tak už potvora kvete, ale celý rok byla ve skleníku nechtělo se mi to stěhovat kvete loňský a letosní roub
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 421
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ivan » 25 říj 2023, 16:12

Známi chcel aby som mu zakorenil lokvát- povedal to až v júli- pokúsil som sa o vzdušné zakoreňovanie- celé leto nič- a až teraz cca pred týždňom začal púšťať korene (lokvát ozaj asi v lete "spí"...)
Obrázek
...lenže je to akurát ten konár, ktorý (ako jediný) nasadil 3 laty kvetov...tak bude musieť počkať- kým mi na ňom dozrejú plody- a až potom ho odpílim + darujem:P
...takže zakoreňovanie ide aj takto jednoducho....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1800
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod J.K. » 25 říj 2023, 21:53

ivan píše:...lenže je to akurát ten konár, ktorý (ako jediný) nasadil 3 laty kvetov...


Predpokladám, že si mu vyrezal pás kôry. To by mohol byť aj dôvod, prečo zakvitol...
Ja som už na mojej rastline skúšal škrtenie drôtom, vyrezanie kôry dole na kmeni, zakrátenie koreňov. Ale výsledok nič moc. Nabudúce to môžem urobiť takto, na jednotlivých vetvách. Ak ani to nezaberie, potom už len krompáč a pôjde von.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 532
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 28 říj 2023, 18:09

Dnes jsem při prořezávce lokvátu našel několik květních lat. Uvidíme, jestli se objeví nějaký květ a jestli bude mít šanci se opylit, natož aby něco mohlo uzrát.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 395
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 24 lis 2023, 09:06

Je ozaj velmi dolezite, aku sortu resp. semenac pestujete. Jeden znamy z nedalekej dediny ma svoj loquat pestovany volne na zahrade uz vo faze malych plodov. Cize mu to kvitne koncom leta, co je samozrejme smola, lebo plody zamrznu. Jeho foto je z 12.11.
Moj stromcek ma aj napriek historicky najteplejsej jesene vyvoj kvetnych lat rovnaky, ako vlani. Davam foto najvacsej z nich. Takze ak nebude 20st v januari a februari, tak mam opat sancu, ze posledne kvety chytim az v marci a budu plody, ako tento rok.
Este dodam, ze ten moj loquat co mate postepeny poniektori tu z fora, tak vam bude kvitnut samozrejme este pozdejsie ako mne, lebo vsetci ste severnejsie, resp. v chladnejsej lokalite, ako som ja. Tu uz su skoro suptropy :D
Obrázek

Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 503
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Pavel_CZ » 24 lis 2023, 21:25

To je skvele Jaro, ty moje odrudy uz vsechny kvetou, letos z toho nic nebude.
Mozna by do budoucna stalo za to z tveho Peluche NOT udelat samostatny stromek. Akorat na nej musim udelat misto :D
Nakonec z nej bude jeste nejperspektivnejsi odruda pro nase luhy a haje. Pierre neverim, protoze ta kvete stejne az v lete a nestihne dozrat.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod milos 51 » 26 lis 2023, 14:46

Pavel_CZ : Znovu jsem pročetl popis té odrůdy a tam se uvádí ,že kvete v jakýchsi vlnách po celý rok . Takže zima ,nebo zimní období by ty vlny pouze pozastavily . Dále se píše , že celoročně vytváří plody , tedy i v době ,kdy jiné lokváty už nekvetou , tudíž musí být samosprašná .Plody vytváří malé , nevhodné pro komerční využití . Už se ale nepíše ,zda se plody zvětšily po umělém přiopylení . Např . mrazeným pylem s cukrem :D . Taky protrhávání ,odstraňování následných květních lat by mohlo plody zvětšit .
No a mě by zajímalo ,zda je vlastnost odrůdy získaná pupenovou mutací ,přenosná na potomstvo následné generace . Zda je dědičná . :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dzani696 » 26 lis 2023, 18:13

A já som našiel toto: ...is present in IVIA collection in Valencia and is cultivated in Callosa d’En
Sarriá, Alicante, Spain.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 882
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dzani696 » 29 lis 2023, 08:54

Do koľko stupňov pod nulu nechávate rastliny vonku?
Obrázek
Dnes do rána -7°C.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 882
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 29 lis 2023, 12:02

Pokud nemá plůdky, snese v pohodě v květináči -10°C, prakticky osobně vyzkoušeno. Literatura uvádí i teploty kolem -15°C, no neriskoval bych to. :? Jakmile by mělo být pod -10°C, raději bych to uklidil.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků