Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dzani696 » 04 úno 2022, 08:43

Prešiel som už xy stránok, jedna: https://www.botanical-online.com/cultiv ... r-cuidados a o Peluche som sa dozvedel len že to je veľmi silná a produktívna odroda zo Španielska.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 04 úno 2022, 09:55

Po zkušenostech mých i lidí tady na fóru bych na samosprašnost moc nespoléhal. Podle mě je další jiná odrůda nutnost. Jinak je to i v případě té samosprašnosti maximálně o pár plodech. Pokud bys chtěl, můžu na jaře zase něco poslat. To platí i pro Radoslava... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Pavel_CZ » 06 úno 2022, 12:58

Hlasim, ze moje 5-6 let stare lokvaty budou poprve plodit (pokud se nevrati zima). Kvetly poprve loni, ale to by slusna zima, tak z toho nic nebylo. Letos uz se kvety otviraji.


Obrázek

Obrázek
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod moonvil » 06 úno 2022, 14:43

A kolik pod nulou to v tomhle stádiu vydrží?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Rudolf M » 06 úno 2022, 21:07

Paráda Pavle! U nás jak je celou zimu zataženo, tak lokvát v zemi ve skleníku ještě květy neotevřel, začíná v tyto dny teprv :shock: .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Pavel_CZ » 07 úno 2022, 00:05

Michale, takdy bylo minimum -7.8, ale teplomer mam asi 20m od reky. Na miste, kde jsou lokvaty, ktere je od reky asi 50m mohlo byt treba -7.5. Pocital jsem, ze zavrene kvety vydrzi max -6, tak je to prijemne prekvapeni. O dalsim vyvoji budu informovat.

Rudo, jo, taky mam radost. Mam je spis tak ze srandy, ale samozrejme jsem doufal, ze se treba plodu nekdy dockam. Jsem prekvapeny, ze muj venek je dal, nez vas sklenik...v Mrchojedech musi byt letos radna zima :)
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2022, 10:49

moonvil píše:A kolik pod nulou to v tomhle stádiu vydrží?

Jó, to bych taky rád věděl, otázka za milion dolarů. :) Z různých pramenů jsem se dočetl, že zavřené květy by měly vydržet -5 až -7°C.

Pavel_CZ: Pavle super! Jsem opravdu zvědavý, zda budou květy po rozkvetení vonět a tudíž budou aktivní. Moc mě to vzhledem k té tvé naměřené teplote zajíná. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod milos 51 » 07 úno 2022, 12:48

Dobu kvetení má lokvát asi zapsanou v genech . Mě by spíš zajímalo ,co spouští to kvetení a jak ten nástup přibrzdit .Zkoušel to někdo ? Můj lokvát roubovaný vloni ablaktací na kdouloň .
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 09 úno 2022, 08:51, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2022, 13:17

Miloši, víme, co to způsobuje, psal jsem o tom již zde:
viewtopic.php?f=6&t=184&start=420#p103063

Donutit lokvát kvést normálně na jaře bude složité. Spíše se jako možnost jeví výběr pozdní odrůdy s tím, že nasadí na květ na zimu, přežije ji v tomto stádiu pouze s vyvinutými latami a zaplodí až další rok. Ta vývojová hranice, kdy laty ponechá lokvát dozrát další rok, je velmi tenká. Mě se to zatím stalo dvakrát a je opravdu nutné, aby laty již byly slušně vyvinuté na zimu. Pokud jsou ještě ve stádiu nějakého zvětšujícího se již diverzifikovaného květního pupene, na jaře již nevykvete a lokvát tyto květní pupeny na jaře opět přemění na klasické listové.

Jinak moc pěkná práce, ta ablaktace. S6
Letos to zkusím taky zase na hloh. Letos neplodí a vyrazil mi výhony i dole na kminku, tak na to budou ideální podmínky. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Pavel_CZ » 07 úno 2022, 14:08

No reknu to takto. Laty se u me vytvori uz na podzim, treb nekdy v rijnu. Pak se to pres celou zimu nehne. Loni bylo -14, tak proste uschly, kdezto letos pri -7.5 je situace jina. Jeste asi mesic zpatky vypadaly stejne jak na podzim, ted zacinaji vykukovat okvetni listky. Samozrejme jeste neni vyhrano, muze prijit -12 a je po nich. Predpokladam ale, ze kvety lokvatu snesou daleko vic, nez treba kvety merunek, takze treba v dubnu uz budu mit snad vyhrano. Cim pomaleji se budou otvirat, tim lip :)
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ivan » 09 úno 2022, 09:03

moonvil píše:A kolik pod nulou to v tomhle stádiu vydrží?

Neviem, či mišpulovník je v kvete odolnejší- ako "naše" dreviny- u nás -8°C takto a menej napučané kvety na jabloniach, hruškách, čerešniach....zlikvidoval úplne- kvety po otvorení boli poškodené, ovocie žiadne, možno mišpulovník je odolnejší- tiež som zvedavý ako to dopadne
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 09 úno 2022, 13:44

Aktualne mame slnecno, takmer 14st a vcely hned nasli svoju baštu. Ta vona okolo stromku je fakt nadherna. Vcera som opeloval stetcom, aj nabral nejaky pel, dnes to robia vcely. Akoze, parada...ale na mrazy je este casu dost a druha vec, nemam pel z inej odrody. Uvidime :D

Obrázek

Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod milos 51 » 09 úno 2022, 13:51

Hofis píše:Našel jsem velmi zajímavou studii ohledně kvetení lokvátu. Shrnu to ve zkratce. Testovalo se na molekulární úrovni, co může za to, že lokvát kvete na rozdíl od všech ostatních růžovitých na podzim. Přišlo se na to, že lokvát neprodělává žádnou klasickou dormanci přes zimu, kdy normálně v příhodných podmínkách dozrávají plody. Dochází pouze ke zpomalení růstu. Tudíš chybí kyselina abscisová, která u ostatních růžovitých kvetoucích na jaře navozuje na podzim dormanci a její následný pokles se zvyšujícími se teplotami na jaře evokuje kvetení, jak je běžné u meruňek, třešní atd. Zato ale prodělává jakousi pseudodormanci za pomocí jiného hormonu v létě. Podle té studie se zřejmě jedná o adaptaci na teplé a horké klima a letní období sucha ve své původní domovině, kdy ta rostlina nebyla schopná udržet přes léto plody. Tak se prostě vydala jinou cestou a plodí přes zimu, kdy toto nehrozí. S tím souvisí i to, že rostlina nedobře snáší teploty nad 35°C, kdy zcela zastavuje růst a může dokonce dojít k úpalu a opadu listů. Jedná se ale pouze o spekulaci na základě tohoto výzkumu, jak sami autoři přiznávají, chtělo by to další výzkum. Lokvát tedy během července uvolní v této pseudodormanci hormon, který má za následek to, že se další pupeny, které se začnou tvořit potom, už diferencují na květní pupeny namísto listových pupenů. Pokud k tomuto nedojde květní pupeny se nevytvoří a tvoří se pouze pupeny listové. Je to velmi zjednodušeně shrnuto, pro zájemce je celá studie v angličtině k nalezení zde: https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 00253/full

A teď trochu spekulace z mé strany. Vždy mě fascinovalo, že Šamla ve svém svazku Subtropy uvádí, že lokvát naroubovaný na hlohu v Praze pravidelně každý rok plodil přes léto. Tak mě napadá, jestli za to nemůže ta dormance, kterou hloh v zimě prochází. Třeba ta podložka vyžene do horní části ten abscisin, který by mohl pomoci k tomu, aby se květní pupeny diferencovaly i na jaře. Je to samozřejmě čirá spekulace, ale je to pro mě o důvod víc tomu přijít na kloub. Takže jsem zvědav, jestli se letos probere ten roub na muchovníku a co to do budoucna udělá. A dál budu zkoušet to naroubovat na hloh, což se mi zatím moc nedaří... :(
Ale třeba by to mohla být inspirace i pro další pěstitele a milovníky lokvátu. :wink:

Hledal jsem v těch Šamlových knížkách ,ale nic jsem nenašel . Je veliká škoda ,že se ta plodící pražská rostlina nenamnožila a nevyzkoušela v jiných regionech .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Radoslav » 09 úno 2022, 13:59

Osobne si myslím, že to že loqvát kvitne na jar alebo na jeseň nemá nič spoločné ani s podnožou ani s odrodou loqvátu. Mám Tanaku, ktorá kvitne jeden rok na jar, potom ďalší rok na jeseň, potom dva roky na jar atď.
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 09 úno 2022, 14:23

Miloši, Šamlovi to není, už jsem to tam také hledal a prakticky jsem znova přečetl ten celý úvod a ani u lokvátu jsem to tam nikde nenašel. Ale jsem si stoprocentně jistý, že jsem o tom někde četl. Ten lokvát se měl údajně nacházet v areálu ITSZ Praha, naroubovaný na hlohu. Ale víc už si toho bohužel nepamatuju a ten článek se mi nedaří dohledat... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 130 návštevníků