Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dusky » 23 úno 2019, 20:01

Moje dva mispulniky vysadene volne v pode bez ochrany, kvitli kazdy inokedy - jeden velmi skoro, druhy velmi neskoro ako zvycajne S8 .

Prvy - semenac, ktory zimu 17/18 prezil bez poskodeni zacal kvitnut velmi skoro - uz v auguste + septembri 2018, do zimy mal plody velkosti malicka, vacsina z nich ked klesala teplota pod minus 5 namrzla (najnizsia teplota bola -8°C). Namrznute plody su uz vyschnute, niektore zatial vyzeraju ze su OK - uvidime na jar... S14

Druhy - stepeny mal po marci 18 trochu stres, lebo ciastocne na vrcholoch namrzol, ale spamatal a trochu neskor zacal intenzivne rast, takze kvitnut zacal tiez neskor ako obycajne - az v januari + februari 2019 ked sa teploty vysplhali nad nulu. :lol:
A mnozstvo kvetov, resp.pukov este ani teraz nie je otovorenych a budu sa otvarat postupne este asi aj v marci.... :D15
Mrazy rozkvitnute kvety poskodili, co sa tyka este nerozkvitnutych - uvidime ci z nich nieco bude S6

Dam najneskor v maji vediet :)
dusky
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11 zář 2013, 23:49
Bydliště: Dunajska Luzna

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Rudolf M » 23 úno 2019, 20:28

Super, dík za info, dej vědět, jak se daří.

My jsme ho museli v týdnu již vyvést, to se nedalo, když je venku +15°C a lítají první včelky, aby smrděl na zimovišti. Žel tento víkend hodně přituhlo a stejně jsme ho museli zase uklidit, ale je už venku v krytu u palem, kde je už jarní klima. Jsem zvědav, jestli bude samosprašný, chtěl bych ho dát do země s vytápěním.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 24 úno 2019, 08:46

Chalani diky za info. Urcite sa pochvalte, ako vam to prezilo zimu.
Ruda, ty mas v Mrchojedoch paradnu tropicku zahradu. Skoda, ze nemas uplne aktualne foto na webe. Ako pises, pojde do zeme s vytapanim...do sklenika, ale mu vyrobis nejaky sukromny kryt. Lebo ja teoretizujem nad mangom a na zimu do pody a sarkofagu dat vyhrievane telesa. Otazka je, ci je to vobec mozne...
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 09 bře 2019, 21:05

Taky už jsem vytáhl subtropy na probuzení, některé už se opravdu budí a začínají jet...

Obrázek

Tady ještě detail lokvátu, už má těžce nasazeno na květ u některých poupat už pomalu prosvítají bílé okvětní lístky. Tak už snad nebude moc mrznout, abych to nemusel uklízet... :(

Obrázek
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Alena » 10 bře 2019, 10:39

Hofis, jak starý je ten lokvát, že ti kvete? Já ho měla nějakých 20 let, nikdy neukázal poupata, tak jsem ho jednu zimu nechala za trest venku zmrznout :mrgreen:
Velký byl asi jako ten tvůj na fotce.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 11 bře 2019, 18:37

Alena píše:Hofis, jak starý je ten lokvát, že ti kvete? Já ho měla nějakých 20 let, nikdy neukázal poupata, tak jsem ho jednu zimu nechala za trest venku zmrznout :mrgreen:
Velký byl asi jako ten tvůj na fotce.


12 let.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Honza123 » 23 bře 2019, 20:26

Jaké máte zkušenosti s kvetením lokvátů ve skleníku? Jak je to s plísní? Na přelomu zimy a jara je ve skleníku velká vlhkost, tak mě zajímá jestli je to v pohodě. Nechal bych mu prostor asi 2x2 m, do výšky 3, časem bych toho do něj roubnul víc.
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod caver » 23 bře 2019, 20:47

Trpí plísní, bývá veliký propad plodů.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Honza123 » 24 bře 2019, 09:09

Má tedy smysl výsadba o země? Ve skleníku je od března minimum 5 st a vlhkost 80 - 90 % a denní teploty cca 12 - 24 st. Teplota ve skleníku stoupá v polovině března (a snižuje se vlhkost 80 - 88 %). Aktuálně je ve skleníku minimum třeba 10,5 st a přes den to je malinko přes 30 st. Plísen mi tam řádila jen když bylo pár st. nad nulou, Celý březen už se myslím nikde neukázala. Vychází to tedy do doby kvetení lokvátu? Odrůdy bych nakombinoval, ale zase takový rozdíl by to nebyl. Jinak se tam dá vysadit i něco jiného, ale ze stálezelených rostlin mi přijde nejlepší. Už tam jsou fejchoy a citrusy
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ivan » 24 bře 2019, 09:30

Na 90% bude lokvát kvitnúť na jeseň ( treba s tým "rátať")- a v skleníku určite- má to tak rastlina "zakódované"...takže je jedno aká vlhkosť tam na jar bude
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 09 dub 2019, 22:47

A už to kvete... :D

Obrázek
Foto: Praha-Motol 09.04.19

Obrázek
Foto: Praha-Motol 09.04.19

Obrázek
Foto: Praha-Motol 09.04.19

Obrázek
Foto: Praha-Motol 09.04.19

Květy jsem nechal záměrně na ležato, aby vynikl detail.

Po 12 letech (v osmi letech poprvé zakvetla) se mi ji konečně podařilo přesvědčit, aby vykvetla komplet až na jaře.
Květy jsou velmi vonné a lákají hmyz, tak uvidíme co bude dál.
Ohledně samosprašnosti si nejsem jist, ale zatím jsem všude četl, že lokvát je částečně samosprašný, je to ale na úkor kvality a množství plodů. V této fázi jsem poprvé.

Když tak nad tím přemýšlím, že jsem se na to nevs... a radši se nedal na ty meruňky. To už bych měl třetí generaci a založeno na čtvrtou... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Rudolf M » 09 dub 2019, 23:41

Jak jsi dosáhl toho, aby vykvetl až nyní? Ty jsi ho dal v říjnu do mrazáku? :D

I když u toho našeho si také stěžovat nemohu, první květy se sice rozvinuli již před Vánoci, ale ty poslední květy kvetou ještě nyní, na tu bídu dobrý. Teď ještě jestli je samosprašný nebo ne S21 .
S těma meruňkama nevim nevim. Za posledních 6 let, co nám meruňka kvetla, byly plody 2x, jinak to vždy pomrzlo. Letos pro změnu všechny blizny na 4,5 m vysokém stromu vykousali mravenci S6.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Pavel_CZ » 10 dub 2019, 05:32

Ja videl uz u vice lidi kvety v tuto dobu. Vetsi stromy prej kvetou po cely rok, takze bych rekl, ze to nemusi byt v nasich podminkach ve volne pude jen ornamentalni zalezitost. Potencial tu urcite je...
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 10 dub 2019, 08:15

Rudolf M píše:Jak jsi dosáhl toho, aby vykvetl až nyní? Ty jsi ho dal v říjnu do mrazáku? :D


No, nejsi úplně daleko od pravdy. Hned před prvními mrazy a dešti jsem ho schoval na zimoviště, tedy tak začátkem listopadu. Schoval jsem ho ale hlavně kvůli inverzi, to vlhko mu vůbec nesvědčí, listy pak chytnou plíseň, opadnou a na jaře pak shodí květy a začne dělat listy.
Zimoviště je takový tmavší kumbál, kde je i v létě nižší teplota. Když jsem ho uklízel, bylo tam asi 8 stupňů. Omezil jsem zálivku, ještě tak 2-3 týdny rostl a pak to zabalil a šel spát... :)

Jinak jsem koukal na tu tvojí kytičku, moc pěkný kousek! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Rudolf M » 10 dub 2019, 11:54

Tak buď to bude tím, že je to první kvetení u tebe, nebo tím, že je to semenáč a má unikátní vlastnosti. Protože my zimujeme náš lokvát úplně stejně, s trochou skromnosti bych řekl že i lépe. Naše zimovací garáž kopíruje se zpožděním venkovní teplotu, 8°C tedy v ní máme již na konci října. V listopadu to padá rychle k 5°C, v prosinci-lednu a únoru již jen 0 až 2°C. Za zimu jsem ho nezalíval vůbec. Lepší podmínky mu již nabídnout nemohu, maximálně ho dát do krytu k palmám, kde to termostat nepustí pod 0°C, ale pokud je slunečná zima, často se kryty prohřívají, vykvetl by tedy ještě dříve :| . Na tu naší odrůdu fakt jedině ten mrazák od října do března S13 .
Už sháníme tu na jaře kvetoucí odrůdu.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků