Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod MonikaV » 29 čer 2021, 12:58

Jo jo Honzo, ten čas neuvěřitelně pádí, úplně tě chápu, taky jsme se radovali, jak děda po 18letech ochutnal své kiwi (jako děťátka jsme měli radost) ale na druhou stranu stačilo jen tak málo a to pyl od samce nebo naroubovat samce a leta páně by se ušetřily :D (Musím se přiznat --já takovou výdrž nemám, ---dělám vše pro to, aby to bylo pokud možno co nejrychleji) S6 S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Rudolf M » 29 čer 2021, 13:17

Dlouho jsem vlákno neotevřel, takže mě tvá úroda překvapila, čekal jsem pár plodů, ale tohle je skvělé, velká gratulace (děláme jak kdyby se ti narodilo dítě, že) S20 .

Nevím jestli jsem se já nebo Radim zmínil, ale pyl od tebe bohužel nezafungoval. Respektive těžko říct jestli by zafungoval, byly pak ty mrazy, i ve skleníku bylo kolem -5°C, mohl se prostě jen neujmout. Tak třeba někdy příště.
Ale zase přežily všechny Mišpule venku, i ta naroubovaná na hlohu, tak je aspoň co pozorovat.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 29 čer 2021, 13:57

Jj, řešili jsem to s Radimem. Buď máme identické rostliny, což by teda byl opravdu pech, anebo musely být ty květy po přemrznutí už neaktivní. Udává se minimum -3 stupně, což ale vůbec nic neznamená. Jinak jsem opyloval při teplotách mezi 6-10 °C, a to zafungovalo, jak je vidět. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 02 črc 2021, 20:53

Hofis, fakt silna gratulacia, mas to paradne.
Moja peluche rastie rychlo. Zistil som, ze vsade kde som odrezal konar, tak z pazuchy listu bez problemov narastie novy konar. Najvyssie listy su uz cez 2m vysoke. Co s tym stromom budem robit?
Obrázek

Obrázek

Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dzani696 » 04 črc 2021, 19:21

Mám taký "malý" problém
Obrázek
Začal mi schnúť vrchol rastlín,u oboch.Čím to je?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 04 črc 2021, 21:44

Mě nepřijde, že by to schlo, pouze to zastavuje růst. Lokvát prodělává dormanci v létě a začíná svou hlavmí vegetační fázi na podzim. Proto také na podzim kvete. Má to o půl roku otočené oproti normálním rostlinám. Takže vcelku běžný jev. I roubování by proto mohlo jít nejlépe ma podzim. Ale pouze úvaha, nezkoušel jsem to.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 20 črc 2021, 17:33

Tak asi poslední letošní update k mému plodícímu lokvátu, který využiju zároveň i jakési shrnutí letošní pro mě veleúspěšné lokvátové sezóny. :)
Fotky jsou sice již z minulé středy, ale alespoň něco, nějak jsem minulý týden neměl čas to postnout.

Největší plod jsem zaznamenal na přiroubovaném Vaškově roubu:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 14.07.21

Na mé původní rostlině zatím stále velikostně vede jeden z prvních 3 plodů s hmotností 58 g, viz můj příspěvek zde viewtopic.php?f=6&t=184&start=525#p108140.
Měl jsem ještě asi 4-5 podobně velkých plodů, žádný ale nepřesáhl hmotnost 60 gramů. V průměru se hmotnost pohybuje mezi 40 až 50 gramy. Plody na tom přiroubovaném Vaškově roubu jsou v průměru asi tak o třetinu větší. Ale i jinak jsou oba typy plodů velmi rozdílné. Ty na té přiroubované části od Vaška jsou úplně kulaté, mají jakoby zvrásněnou až chlupatou slupku, mají v plné zralosti velmi měkkou konzistenci a žlutavou barvu s mírným, sporadicky se vyskytujícím naoranžovělým nádechem. Takže asi žlutoplodá odrůda. Chuťově jsou sladké, výborné, s nízkým obsahem kyselinek, což je činní chuťově trochu méně aromatické, na můj vkus malinko fádní.
Naproti tomu plody na mé rostlině jsou ve zralosti sytě oranžové, hruškovitého tvaru a s lysou, hladkou slupkou. Konzistence dužniny je výrazně tužší, než u žlutoplodé varianty a obsahuje více kyselinek, což činní plody aromatičtější s velmi osvěžující chutí. V posledních deštivých dnech zde sleduji také praskání plodů u stopky. Popraskané místo začne záhy zahnívat a plod tak velmi rychle podléhá zkáze. Toto praskání jsem na té žlutoplodé variantě od Vaška vůbec nepozoroval.
Co se týče hodnocení tohoto ovoce, tak je zatím přijímáno od všech, kterým jsem dal ochutnat, velmi pozitivně. Dokonce se i kvůli poslednímu plodu naši zvládli pohádat tak, jak jsem je snad za posledních 20 let pohádat neviděl. :D Každého po prvním zakousnutí naprosto odrovná až neuvěřitelná a neočekávaná štavnatost tohoto ovoce, která je díky vyrovnané sladkokyselé chuti o to více osvěžující. Šťáva prostě vystříkne do pusy, a s trochou nadsázky se dá říct, že se jde člověk napít lokvátu. :) Osobně řadím lokvát mezi mé top ovoce a nejsem zdaleka sám.
Zde je ještě pár posledních fotek dozrávajícího ovoce z minulé středy, v současné době už je to o dost probranější, protože se chodím pravidelně pást a před víkendem vždy očešu, co jde, a zavážím děti a rodinu. Kdyby ta rostlina snášela bez problémů naše podnebí a podařilo se jí nějak donutit kvést normálně na jaře, aby plody dozrávaly na podzim, jak je běžné u našeho ovoce, tak mám asi lokvátu plnou zahradu. :D
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 14.07.21

Vysel jsem i náhodně vybraných 5 semen, 2 z té Vaškovi odrůdy a 3 z té mé, a doufám, že je budu moci už napřesrok přiroubovat. Vzhledem k parametrům obou rostlin si myslím, že případné potomstvo by mohlo být opravdu nadmíru zajímavé. S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod mirka » 20 črc 2021, 18:18

Rostlinky ze semínek Lokvátu japonica z kupovaných plodů v Kauflandu
Obrázek

Obrázek
A rostliny očkované zakoupené v Kruhu/Itálie a Palmycycasy/Nispero Mayo-Junio
Obrázek
U Italského roste omladek od kořene, už by byl i na roubování

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dzani696 » 27 črc 2021, 13:26

Aktuálny stav.
4.júlObrázek
Dnes.Obrázek
Aj vrúbel od Mirky sa konečne rozbehol.Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 27 črc 2021, 16:07

Moc pěkné to máte, Mirko a Honzo! S20
Mirko, to vypadá, že to máš naočkované na kdouloni? Nebo co to je za podnož?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod mirka » 27 črc 2021, 17:04

Hofis, taky koukám že to není lokvát, ale uvažovala jsem jestli to mám na to naroubovat nějaký lokvát plodící. S8
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 27 črc 2021, 17:52

irko, tak ještě chvilku počkej, po odplození, což už bude za chvilku, chci ten můj lokvát pěkně ořezat. Takže materiálu na roubování by mělo být dost, pošlu. To platí i pro ostatní, pokud by měl ještě někdo zájem, hlaste se. Bude začínat druhá perioda, což je vlastně u lokvátu ta nejdůležitější první. Klasickou dormanci prodělává v létě a hlavní periodu na podzim, proto i na podzim kvete. Takže i rouby by se mohly chytat v tomto období nejlépe.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod mirka » 27 črc 2021, 18:03

Hofis tož budu tedy s tebou počítat, mám i ujaté ze semen lokvát japonica :)
A děkuji předem E5
Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod MonikaV » 27 črc 2021, 22:23

mirka--- moc pěkné S9
na plody v Kaufu, jsem nikdy nenarazila, a nyní co jsme byli v Chorvatsku, tak jsem je viděla poprvé, krásný obrovský strom, ale byly bohužel už seschlé--vypadalo to, že je majitel vůbec nesbírá, nechává je usychat na stromě S13 (pro nás je to rarita a oni zase uprdávají, když jim zaplodí jablko) S6 tož ať se dílo daří
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Lenkalor » 01 srp 2021, 20:14

Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků