Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Mišpule

Příspěvekod nene » 10 dub 2017, 20:48

Taky vám Apyrena raší jako poslední a neochotně nebo máme problém?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mišpule

Příspěvekod sipánio » 10 dub 2017, 21:54

ani nie.... rasi podobne ako ostatne co mam... Sabinovska, Sultani gigant, monstrualna....nespozoroval som ze by sa nejak vymikala od ostatných.... :wink:
sipánio
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován: 11 bře 2013, 17:21
Bydliště: Nová Dedina, 200 m.n.m

Re: Mišpule

Příspěvekod nene » 10 dub 2017, 22:01

Vypadá to, jako by nám namrzla, mírně narašená jsou jen záložní očka - ale má nejlepší a nejchráněnější místo ze všech našich mišpulí...no vyčkáme a uvidíme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mišpule

Příspěvekod petrlcr » 10 dub 2017, 22:37

To co se stalo letos mě, na mišpuli snad za 1000 Kč, to by mi asi ani nikdo nevěřil. ?yslím, že mi všechny pupeny ožrali vrabci. Napřed byli uštíplé jakoby vejpůl, nakonec ožrané docela. Jelikož chovám králíky, všude se válí ves a ječmen a ty mrchy se tu přemnožily. Ovšem nenapadá mě, co jiného by ožralo pupeny a hlavně celá rostlinka je po... a ty výkaly jsou vyloženě ptačí.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Mišpule

Příspěvekod nene » 10 dub 2017, 23:12

Takhle mi vrabci likvidují fazole, když začnou vzcházet - prostě uštípnou celý vršek, musíme dávat netkanku. Ale pravda, u mišpule je to poněkud neobvyklé, co jim na tom může chutnat?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mišpule

Příspěvekod Pavuk » 11 dub 2017, 00:55

sipánio píše:prepac pavuk... nechcel som ti urobit starosti..... :D8 :D8


Nech sa to uz laskavo neopakuje!!! S2 :lol:
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Mišpule

Příspěvekod Pavuk » 11 dub 2017, 01:05

nene píše:Takhle mi vrabci likvidují fazole, když začnou vzcházet - prostě uštípnou celý vršek, musíme dávat netkanku. Ale pravda, u mišpule je to poněkud neobvyklé, co jim na tom může chutnat?


Ja napriklad vtaky skoro celorocne prikrmujem, chodia ku mne vdaka tomu riadne najazdy ako od tatarov (sykorky, vrabce, pinky, sojky a dva datle), no sustreduju sa cisto na krmidlo a vsetko ostatne ignoruju S9
Byvam totiz priamo pod byvalymi ovocnymi sadmi a je ich tu preto hojne, holt priroda. A v okoli nikto nekrmi. Pupene chodia asi zrat k susedom :D15
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Mišpule

Příspěvekod Satan » 20 kvě 2017, 13:13

Dnešní fotky, Mišpule snad bude bohatá úrodu.ObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Mišpule

Příspěvekod Gabriela » 22 čer 2017, 11:42

Dobrý deň, súhlasím s predchádzajúcimi príspevkamim čo sa chuti týka. Je to ako s olivami, buď ich milujete, alebo je to hnus :)
Ja ju špecifikujem ako hrušky na hniličku mixnuté so šípkami. alebo ešte ku uvarenej Duli bz som to prirovnala. Aj keď tá trpkosť šípková tam stále prevláda. Ale tú chuť milujem.
Mám nejaké otázky. Ako striháte mišpule? Mne rastie tak akosi na strapato na široko a je celá pokrútená. Ale zase mne je ľúto ju strihať veľmi.
A ako plody mať čo najdlhšie. ako sa zbaviť kôstok okrem pľuvania na všetky strany a ako ich skladovať, resp. čo z nich?
Gabika
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Mišpule

Příspěvekod dusky » 01 říj 2017, 22:03

MIspulnik uz naplno kvitne - som zvedavy ci plody preckaju tuto zimu (je zasadeny vo volnej pode).
Niektori pesimisti si myslia ze nie, no ja som optimista a myslim si ze ak nebude extremna tak tu na dolniakoch by mohli preckat - takze uvidime na jar :)

Obrázek
dusky
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11 zář 2013, 23:49
Bydliště: Dunajska Luzna

Re: Mišpule

Příspěvekod petrlcr » 02 říj 2017, 07:01

U nás na severozápadě zimu rostlina sice přečká, ale například letos omrzla až k zemi. Je pravda, že zase obrazila. Je ale rok od roku menší. Květy by za normální zimy asi neměly šanci. U Vás to ale může být o poznání lepší.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Mišpule

Příspěvekod Brano70 » 02 říj 2017, 09:28

Dusky, takze prezil poslednu zimu vonku? Predpokladam, ze u vas v januari nebolo pod -15. Tie kvety ale v normalnej zime zmrznu, muselo by len slabucko mrznut , aby sa udrzali a vyvinuli plody. Nechcem ti brat iluzie, ale posledne 4 roky boli mierne zimy, s vynimkou januara 2017. Avsak vy, ktori byvate na krajnom JZ Slovenska ste nemali ani tento januar 2017 extra mrazivý (z pohľadu abs. minim zimnych teplot), kedze ste sa udrzali vacsinou do -15 (napr. Senec -14,3; Ziharec -15,5 atd.). A v decembri 2016, februari a marci 2017 ste nemali ani pod -10.
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Mišpule

Příspěvekod Pavel_CZ » 02 říj 2017, 18:40

Kvety/plody prej daji max -6, nekde se uvadi i min. Ciste teoreticky, mozna jednou za zivot se plodu clovek docka (pokud teda rostlina nevymrzne k zemi, coz je jednou za 5-10 roku docela pravdepodobne). Jinak ja mam pred domem taky malou Tanaku a letos prisadim jeste Argelino, ale plody od nich necekam, zas az takovy optimista nejsem :)
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Mišpule

Příspěvekod ivan » 02 říj 2017, 20:02

Brano70 píše:Dusky, takze prezil poslednu zimu vonku? Predpokladam, ze u vas v januari nebolo pod -15. Tie kvety ale v normalnej zime zmrznu, muselo by len slabucko mrznut , aby sa udrzali a vyvinuli plody. Nechcem ti brat iluzie, ale posledne 4 roky boli mierne zimy, s vynimkou januara 2017. Avsak vy, ktori byvate na krajnom JZ Slovenska ste nemali ani tento januar 2017 extra mrazivý (z pohľadu abs. minim zimnych teplot), kedze ste sa udrzali vacsinou do -15 (napr. Senec -14,3; Ziharec -15,5 atd.). A v decembri 2016, februari a marci 2017 ste nemali ani pod -10.

Braňo- presne tak ako píšeš- na krajnom JZ- nikdy tak silno a dlho nemrzne- napr. my sme si dali v januári -22°C( a bol to 4 najchladnejší január od r. 1931... vymrzli aj staršie korene viniču, 20 ročná levandula, ) - takže teplotné rozdiely sú na pár kilometroch veľké... asi 17 ročný mišpulovník japonský mi túto zimu silno omrzol- všetky konáre zmrznuté- ... síce ťažko- ale predsa na jar vyrašil z kmeňa aj vo výške cca 0,8 m nad zemou...a ( rovnako starý) ten čo mám v kvetináči tento rok prvý krát ide kvitnúť-( len neviem ako a kto ho sa opelí :D16 )- zatiaľ sú na ňom len puky kvetov...
Ešte ma napadlo- možno v Čechách by mohol tiež na viacerých miestach prosperovať ( netvrdím, že rodiť)- lebo napr. taký január ako sme mali tento rok ( priemerná teplota bola v Nitre -6,8 °C)- takúto a nižšiu teplotu namerali v Čechách iba na 3 staniciach ( z 31 uverejnených staníc): -6,8 °C- Šumperk, -6,9 °C Pec pod Sněžkou, -8,1 Lysá Hora
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Mišpule

Příspěvekod dusky » 02 říj 2017, 22:00

Zimu prezil aj ked bola najextremnejsia za poslednych 5 rokov (naposledy 12/13) a mrazy klesli v januari par dni na nocne minimum niekde okolo -17/-18°C.
+ dlhodobo boli minusove teploty cez den aj v noci ked v kuse mrzlo...
A na pocudovanie ani mu moc neublizila, vobec neomrzol, co som bol prekvapeny...

Myslim si ze nizka teplota nie je az taka rizikova - ovela horsie je ked fukaju vetry od severu priamo na rastlinu a mrazy az take nizke ani byt nemusia - hlavne pri stalezelenych rastlinach.

Ja ho mam kryty zo severu, teraz kvitne, urcite stihne do mrazov aj nasadit plody, no a kedze minuly rok bol extrem, tak ocakavam, ze tento rok bude zima miernejsia a tym padom by som sa mohol dockat aj plodov vo volnej pode... ale uvidime po zime :)

Mimochodom uz niekomu z tu pritomnych na volnevysadenom mispuslniku dozreli nejake plody?

Prikladam foto dennych teplot v januari:

Obrázek
dusky
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11 zář 2013, 23:49
Bydliště: Dunajska Luzna

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků