Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod milos 51 » 19 úno 2021, 10:19

Obrázek
Na kiwifóru se opravdu nenudím :D Mám kdouli i lokvát v květináči. Dokonce roubovaný . Aby to roubování na kdouli bylo na jistotu na sichr , seříznul bych obě větvičky ,přiložil k sobě a zadrátoval . Ablaktace .Jinou možnost než srůst to potom nemá . A mám dotaz . Někdo tu psal o tom ,že výška naroubování na podnoži ovlivňuje roub . Čím výš je roub ,tím víc je ovlivněn podnoží . Je to tak ?
Naposledy upravil milos 51 dne 19 úno 2021, 13:05, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 19 úno 2021, 12:13

Miloši, díky moc za tip, zkusím to tak, to mě nenapadlo. Předpokládám, že to děláš jako běžnou ablaktaci?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod milos 51 » 19 úno 2021, 12:56

Naposled jsem tak rouboval tomely . Potřeboval jsem namnožit Nikitu a tenkrát se psalo ,že tomely nechytají ,že to oxiduje a černá a jiné nesmysly . A ono to naprosto bezvadně chytlo a srostlo . Jenom po srůstu se musí odříznout roub od kořenů a podložce odříznout vršek . A potom na rostlině čouhají takové dva klacky...které se ale postupně zarovnají . A domnívám se , že by se u toho daly udělat i ty protizářezy - jazýčky .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 19 úno 2021, 13:10

Ok, děkuju! Hloh už jsem dal k jižní zdi, ať se pěkně začne budit a v pondělí jdu na to. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 19 úno 2021, 16:30

Tak jsem ještě trochu pohledal k tomu plození lokvátu na různých podnožích a bohužel musím mírnit nadšení. V Izraeli se již dlouho roubují na kdouloně. Mají pak sice zakrslý růst, ale stejně kvetou na podzim. Našel jsem i záznamy od některých novodobých pěstitelů u nás a zatím se nikomu nepodařilo, aby mu to kvetlo ve volné půdě na jaře. :( Jsou sice neprokázané záznamy o tom, že u nás lokváty kvetly i na jaře, ale to spíš bylo asi dáno chladným podzimem, kdy diferencované květní pupeny poté vydržely až do jara a brzy na jaře vykvetly. To už se mi také u lokvátu stalo. Ale také se mi stalo, že i když měl evidentně založeno na květ, tak na jaře nevykvetl a zvládl přeměnit ty květní pupeny zase na listové. Takže asi opravu nebude tak jednoduché prolomit to lokvátové prokletí kvetení na podzim. :( Ale mě to každopádně neodradí a budu to zkoušet dál. Je prokázáno, že je lokvát na mrazuvzdorných podnožích odolnější a vydrží více. Třeba zrovna na tom muchovníku by to mohlo být zajímavé. Velmi brzy raší a také velmi brzy usíná. Spíše je ale potřeba počítat s tím, že to bude okrasná rotlina, která ve výjimečných případech může jednou za xx let zaplodit, pokud se sejde vícero příhodných faktorů najednou. Tož tak, abyste mě případně potom neukamenovali. :lol:
Hledal jsem i v těch Šamlovo Subtropech, kde jsem o tom pravidelném plození lokvátu v Praze přes léto četl, ale nenašel jsem to, alespoň ne přímo u lokvátu. Ale ještě pročtu znovu i ten začátek, myslím, že to bylo někde tam u přivykání rostlin. Ale jsem si na 100% jistý, že jsem o tom někde četl. Když ne u Šamly, tak někde jinde. Ještě budu informovat, až se mi to podaří (snad) najít.
Ale dozvěděl jsem se ještě jednu zajímavou věc, a sice že lokvát je botanicky naprosto nejpříbuznější s naší klasickou jabloní. Kdo by to byl řekl. Na tu tedy zkusím jen tak z legrace také jeden roub hodit. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dzani696 » 19 úno 2021, 20:02

Tak našiel som článok,ktorý nehovorí o kvitnutí na jar ale o odolnosti.Ide o odrodu "Rose Anne" o ktorej tu už bola reč ale podľa obrázku Obrázek podpníku nejde náhodou o niejaký jeřáb?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 22 úno 2021, 12:41

Tak dnešní pokus o ablaktaci lokvátu na hloh. Snad se zadaří... S12
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 22.02.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 07 bře 2021, 22:40

Radim K píše:Už řadu dní lítají čmeláci a ojediněle i včely. Čmeláci se pasou na lokvátu :D

Tak to v Praze jsem zatím kromě několika zblblých much ještě pořádně žádný hmyz ani neviděl. Rozhodně žádného opylovače, ale ono ani popravdě ještě není na co vyletět. A na tom mém lokvátu už by se asi už ani moc nenapásli. Zato se snad už brzo budu pást já... S6

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A zde ta přiroubovaná větvička, díky které se to všechno děje. :)
Obrázek
Vše foto: 06,03,21

To je pro ty, co teď kvetou nebo budou kvést, aby věděli, co je čeká. :wink:
Jsem na to opravdu zvědav, ještě nikdy jsem to ovoce neměl, takže úplná premiéra. A hned asi ochutnám 2 odrůdy. Ani nevím, co je ta moje zač, jestli s oranžovými nebo bílými plody. Bude to zajímavé, uvidíme... :)
Naposledy upravil Hofis dne 08 bře 2021, 13:53, celkově upraveno 1
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod nene » 07 bře 2021, 23:11

S9 Paráda S6
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Radim K » 08 bře 2021, 00:37

Super S6 . Díky Tvé rostlině budeme mít snad plody i my, i když kvetení probíhá dost pomalu a některé květy jsou stále ve fázi poupat. A to i přes to, že už druhý týden je ve skleníku přes den kolem 30°C i přes větrání všemi otvory.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 08 bře 2021, 12:15

Moc to všem přeju! Vy už byste tam, Radime, taky pomalu mohli pozorovat nějaké začínající plody z toho prvního opylení. Ale vím, jede to po latech a lokvát kvete strašně dlouho. Opylený květ se ale pozná celkem záhy, udělá takové oko s bliznou uprostřed a nezavře se.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dzani696 » 12 bře 2021, 20:10

Aktuálny stav.
Obrázek

Obrázek
Ešte ten jeden (bočný) potrebuje prištepiť.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 12 bře 2021, 20:50

No, hezky ti to narostlo za ten rok. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod milos 51 » 13 bře 2021, 10:01

Na ruském fóru jsem našel informaci o odrůdě lokvátu s růžovými květy , který je údajně odolnější a kvete na jaře !! Odrůda se jmenuje Rose Ann . Tato informace pochází od francouzského pěstitele a je doložena fotkou .
Pokus o odkaz na tyto stránky .
, 17:14 #73
Christophe
Pravidelný

Registrace: 29.06.2018
Adresa: Francie
Zprávy: 159
Zápisky do deníku: 2
Hodnocení: 895
По умолчанию Re: Německá Muszmula a Muschmula Japonština (eriobotria japonština) (Medlar a Loquat)
Pokud mi dovolíte poznámku, Loquatovým problémem je doba květu.
Tento kvetoucí druh na podzim. Další na řadě je zmrazení. Buď je příliš chladno na opylování, nebo jsou plody a květiny zničeny zmrazením.
Strom by měl být schopen odolat v některých oblastech doma (zejména naroubovaný na aubefin), ve městě, podél zdí nebo chráněný, jak dobře víte.
Problém zůstane mít ovoce, i když je to možné, a to i v květináčích.
Nevím, jestli víte, že existuje hybrid, který dělá růžové květy, které kvetou na jaře (tak po zmrazení) a na podzim ponesou
ovoce.
To by pro tebe mohl být jiný nápad.
christophe вне форума
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 13 bře 2021, 10:16

Miloši, vím o ní, je to belgický semenáč. Bohužel ale i přímo šlechtitel, od kterého pochází, uvádí, že je sice velmi odolná a přežila několik drsných zim, ale kvete hlavně v zimě a plody tak mívá jen velmi zřídka.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků