Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 10 dub 2019, 16:21

Není to první kvetení, poprvé zakvetl po 8 letech, ale teprve letos naplno rozkvetl takto na jaře.
Jinak ten můj kumbál je s tvojí garáží zcela srovnatelný, také kopíruje venkovní teploty a mám to úplně stejně. Koncem listopadu je tam tak 5 a letos v zimě jsem měl nejméně 2 stupně nad nulou (minulou zimu jsem musel přitápět svíčkami, abych udržel alespoň tak 0-1 stupeň).
Dříve mi vždy zakvetl na podzim a protože jsem ho nechával co nejdéle venku, tak z té vlhkosti listy chytly plíseň a hned v raném jaru opadaly. A pak shodil i ta připravená lata na kvetení příp. už nakvetlá lata a dělal nové listy. Proto jsem jej letos schoval daleko dříve než obvykle, abych jej uchránil před tou zimní vlhkostí potažmo plísní. A ono to zafungovalo, listy jsou zdravé, nic se neshazuje a kvete se... :)
Myslím, že daleko větší problém pro tuto rostlinu představuje chlad v kombinaci s velkou vlhkostí, před tou je třeba ji především chránit. Mrazy podle mne zas takový problém nejsou, tedy alespoň pro celou rostlinu, pro květy a plody je to samozřejmě problém.
Jinak zalévám i v zimě, ale jen tak malinko, aby půda neproschla, ten kumbál má přeci jen celkem velké okno, sice na západ, ale občas se tam nějaké to světlo dostane.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Honza123 » 19 dub 2019, 22:01

Kromě pár odrůd "obyčejných" lokvátů jsem letos rouboval odrůdu Copertonne. Je to kříženec Eriobotrya deflexa a Rhaphiolepis indica. Odolnost je stejná jako u e. japonica, ale květe myslím až v květnu a dozrává před zimou (venku ve volné půdě). Chutí by se měl také podobat e. japonica. V Německu jsou už vzrostlé plodící exempláře (přikládám foto z Google)
Obrázek
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Radim K » 19 dub 2019, 22:13

Paráda! To by mě nenapadlo, že existuje kříženec lokvátu s hlohovkou :shock: . Na zahradě máme Rhapiolepis umbellata a zimuje dobře, nevím, jak je na tom indica. Vlastně ani s E. deflexa nemám zkušenosti. Ale v budoucnu by mě to zajímalo S6 .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 23 dub 2019, 16:16

Už jsem na tu rostlinu koukal, ale asi tak úplně odolná, jako klasický lokvát nebude, viz následující odkaz:
http://edis.ifas.ufl.edu/st236

Ale samozřejmě je potřeba vše vyzkoušet... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Pavel_CZ » 23 dub 2019, 21:08

Znamy tvrdi to same. Dal ho pryc, protoze je min odolny nez lokvat
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Honza123 » 23 dub 2019, 21:17

Podle toho článku by to na to vypadalo, ale zmiňují ji jako e. japonica. To co mám je hybrid úplně jiných druhů, ale podle barvy květů myslí asi tu samou odrůdu :) Na nových výhonech je jasně poznat, že to není e. japonica. Uvidím jak to poroste, důležité je jako podnož zvolit třeba kdouloně, pak je to odolnější.
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 23 dub 2019, 21:32

Ano, Bulhaři uvádějí odolnost až do -12. Ale Američani vlastně označují pouze pobřežní oblasti, invazivní varování mluví pouze o Floridě, takže jinde by se šířit moc sama neměla. Z toho plyne, že ta odolnost bude asi o něco nižší. I když se podíváš na ty předky, Rhaphiolepis indica má oblast původního výskytu v jižní Číně, Eriobotrya deflexa také jižní Čína a jižní Vietnam. Bude to mít určitě spíš rádo teplo... :)
Ale fandím Ti, s tou podnoží to chci teď zkusit u normálního lokvátu, jak to bude dávat na hlohu. Určitě to nějakou roli může hrát. Tak ať se daří a POKUSŮM ZDAR! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dusky » 28 dub 2019, 23:49

Vyzera ze tento rok z toho nieco napokon aj bude :wink:
Je to mispulnik, ktory minuly rok na jar omrzol, takze mal posunuty vyvoj a kvitnut zacal az niekedy v Januari az marci, takze tie marcove kvety prezili...


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dusky
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11 zář 2013, 23:49
Bydliště: Dunajska Luzna

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod J.K. » 29 dub 2019, 06:54

Poteší aj málo, vždy lepšie ako nič :) Ale stále dúfam, že pri sprášení viacerých odrôd sa podarí získať "normálnu" násadu, nie po jednom plode z kvetnej laty. Mne snáď na jeseň zakvitnú aspoň 2, tak som zvedavý, či sa konečne zadarí.
p.s. nabudúce skús vložit trochu väčšie fotky. 180 x136 bolo málo aj pred 10 rokmi :D
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 525
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Brano70 » 29 dub 2019, 07:48

dusky píše:Vyzera ze tento rok z toho nieco napokon aj bude :wink:
Je to mispulnik, ktory minuly rok na jar omrzol, takze mal posunuty vyvoj a kvitnut zacal az niekedy v Januari az marci, takze tie marcove kvety prezili...


Dusky, tak predsa asi nieco z toho bude S6 , a ja som neveril ....Kalap dole....
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 29 dub 2019, 08:21

Super, co já bych za to dal. S6
Letos to poprvé opyloval i hmyz, vykvetla až na jaře, ale zatím nevidím žádné plody, takže samosprašnost asi u té mé úplně nefunguje, ale uvidím, ještě je brzy.
Mám ji 12 let a vlastní plody jsem ještě neochutnal... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dusky » 29 dub 2019, 08:59

Dopomohla nahoda, ze minuly rok omrzol, potom cele leto regeneroval, na jesen zacal rast a kvitnut v januari az v marci - no a z tych poslednych - marcovych kvetov su plody pretoze januarove+februarove asi zmrzli..

Druhy, ktory kvitol uz v lete mal do zimy nasadene plody, ktore boli vacsie ako teraz tieto, ale pri -8C vsetky zmrzli S13
Tu je aktualne foto:


Obrázek
dusky
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11 zář 2013, 23:49
Bydliště: Dunajska Luzna

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Honza123 » 29 dub 2019, 21:33

Po jak dlouhé době cca kvetou roubovance na malých podnožích? A co jen větve přiroubované do koruny větších stromů? Snad se taky dočkám :)
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod dusky » 29 dub 2019, 22:59

je to semenac, semeno vysadene v roku 2012, do volnej pody vysadeny na jar 2013, prvy raz kvitol v roku 2016.
Takze ak ide hned priamo do pody kvitne velmi skoro a nie je potrebne ho vrublovat S6




Obrázek
dusky
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11 zář 2013, 23:49
Bydliště: Dunajska Luzna

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Honza123 » 30 dub 2019, 18:44

Na kdouli by měly mít lepší odolnost :) No já to rouboval i kvůli rozdílným odrůdám :)
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků