Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod J.K. » 07 srp 2023, 06:09

ARBORETUM píše:Ciže to v CR, SR pestujete iba ako cca okrasnú raslinu, ktora nemala doteraz/zatial nikdy plody.

A co takto si precitat aspon par prispevkov dozadu v tomto vlakne?
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 532
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Rudolf M » 09 srp 2023, 01:14

A máte to chlapy, kdo se moc ptá :D ..

Miloši, pár stránek dozadu jsem tu referoval, že náš roubovanec mišpule na hlohu, nedal letošní zimu volně venku (druhá zima v zemi). Chcíplo to i s podnoží. Přitom o kousek dál vysazený velký semenáč přežil jen s namrzlými listy. Byl to jeden pokus s jedním kusem, mohla to být blbá náhoda, ale nějak mam pocit, že to bude jak s citrusama :| . Ale kdo ví, možná to bude chtít hledat kompatibilnější podnož, ten muchovník vypadá lákavě S20 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod milos 51 » 20 srp 2023, 11:01

Další důkaz roubování lokvátu do muchovníku . Roubováno bylo začátkem srpna , tedy celkem pozdě ,kdy už končí růstová fáze . Navíc muchovník roste volně v zahrádce už asi 40 roků . Jakékoliv stěhování do zimoviště je vyloučeno . Je otázka ,do jaké míry roub sroste a vyzraje ,aby přežil zimu .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1891
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 23 srp 2023, 11:14

Tak lokvát na hanbě od cca půlky července se už krásně rozjel a už jsou v některých růžicích vidět i náznaky květních poupat. :) Takže si myslím, že na to ukončení dormance v létě bude mít asi nejvyšší vliv trvalé snížení teploty. To místo je schované u zdi ve dvoře, kde je daleko chladnější a stabilnější místo než na jeho obvyklém letním stanovišti. Ale přitom koruna má i přímé slunce několik hodin denně, nohy jsou ale trvale ve stínu.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 22.08.23

Jinak ohledně kvetení lokvátu na jaře mám po letošku naprosto jasnou zkušenost. Vše opadalo, a to napříč odrůdami. Jak Peluche, tak i roub od Vaška. A to jsem pečlivě opyloval od dubna do května. A i ty laty, které se tvářily jako opylené, byly nekompromisně rostlinou odhozeny ve prospěch růstu nových výhonů. Ty totiž když začnou vyrůstat, tak laty prostě vylomí. Takže spoléhat u lokvátu na jarní kvetení těsně před druhou periodou je hloupost, nic z toho nebude. Je potřeba opylovat už na podzim nebo v zimě, jinak se toho rostlina při zahájení druhé růstové periody zbaví. Ono je to vlastně logické, protože lokvát to má naopak a prodělává klasickou dormanci v létě. Takže první perioda i s kvetením je na podzim a druhá růstová perioda je pak na jaře. U nás vlastně taky už nekvetou žádné rostliny ve druhé růstové periodě.
Ale, samozřejmě se vyskytují i výjimky... :)
Na pouze jedné jediné větvi se udržel jeden plod z jara až do teď. Tzn. přežil letní dormanci a nyní se začíná zvětšovat, takže snad dozraje. :)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 22.08.23

Ono na první pohled se to nezdá zas tak zajímavé, ale na druhý pohled už trochu ano. Tato větev totiž dokázala zajímavým způsobem obejít to pravidlo o shazování lat při druhé periodě tak, že prostě vyhodila boční výhon z kmínku o něco níže a roste tak on, aniž by bylo nutné se zbavit té laty. To je velmi zajímavé. Vlastně by to znamenalo, že to je schopné růst a plodit zároveň, což ostatní větve rozhodně neumí. Může to být samozřejmě náhoda, a asi to i tak na 90% náhoda je, ale pokud by to tato větev takto dokázala dělat i nadále, mohlo by se jednat i o nějakou formu adaptace na naše prostředí. Takže to rozhodně stojí za další pozorování.
Ono by mě i dost zajímalo, jak si s tím problémem se shazováním lat poradila ta zde již zmiňovaná Piera. Podle toho, co jsem o ní četl, tak je také schopná kvést pořád. To ale znamená, že musí i růst pořád. No, necháme se překvapit. Třeba dělá pouze kvetoucí růžice. Nebo to obchází podobným způsobem, jako již výše zmíněná větev u mě? :?:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3840
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Lenkalor » 26 srp 2023, 21:18

Honzo, je skvělé, že stále pozoruješ souvislosti a hlavně, že je vidíš S6
Letos jsem na lokvát zapoměla, bylo tu opravdu velké sucho, zalévání byla priorita a na invenci už nebyla energie.
Loni jsem to přehnala, dala jsem v létě lokvát do sice chladného, ale i tmavého místa a pak začaly opadávat listy. Příští rok ho jen přendám na severovýchodní stranu baráku.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Hofis » 06 říj 2023, 12:13

Tak dozrál jediný plod lokvátu, který nebyl shozen spolu s celou latou začátkem léta a přežil i letní dormanci na stromku.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 06.10.23

Plod byl hodně malý, řekl bych tak třetinový oproti plodům, které byly standardně sklizeny začátkem léta. Bohužel plod neobsahoval plně vyvinuté semeno, což mě extrémně mrzí. Těšil jsem se na to, že ho hned vyseju a mohlo by z toho možná být i něco zajímavého. No, nedá se svítit, věčná škoda. :( Jinak chuťově byl plod výborný.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 06.10.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3840
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod radek.god » 06 říj 2023, 16:01

Hofis píše:Tak dozrál jediný plod lokvátu

JEDEN :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
A to se vyplati :x
No aspon neco S14 .Ja mam 3x 30 cm semenace v zemi a rostou tak milimetr za rok, takze co bych aspon za jeden plod dal :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1782
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Stanley_51 » 06 říj 2023, 21:49

radek.god píše:Ja mam 3x 30 cm semenace v zemi a rostou tak milimetr za rok :shock:

Nevím co s nima děláš, ale já jsem si koupil v červnu v supermarketu lokváty, vysel jsem semena a dnes mám 20 cm vysoké semenáčky.
Tak jsem je dnes ještě vyfotil, abys měl představu, jak rychle lokvát roste.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9238
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 08 říj 2023, 09:46

Lokvát roste hodně rychle, v zemi po prokořenění (většinou už druhý rok) klidně přírůstky půl metru, ale ze začátku, hlavně na suchých a slunných stanovištích má rád dost vody. V květináči potřebuje dostatek živin a vody, pak roste jak utržený z řetězu. Když se trápí minimem zálivky, pak roste skutečně jako bonsaj.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 396
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod radek.god » 08 říj 2023, 14:24

No zkusim je nejak nafotit, ale v kvetinaci i pres zalevani moc nerostly.Takze jsem je na zimu neuklizel a i s kvetinacema jsem je nechal venku pres zimu i na snehu a bez jakekoliv ochrany a prezily.
No a pak jsem je asi nekdy na jare rozesadil vsude, kde bylo zrovna misto a kde jsem vedel, ze v pripade vetsiho vzrustu nebudou nikomu a nicemu vadit.

Vyral jsem "Idealni" stanoviste :o

1) metr od zapadni zdi baraku, kam prime slunce 90% roku nejde a kde mi chciply oba koreny koreny rakytniku.
2) na zahon pod souseduv modrin, ktery se jako mrcha rozrostl tak, ze je lokvat vetsinu roku ve stinu, tenhle lokvat asi vykopu a hodim bliz k tomu prvnimu u zdi
3) pod orech, kam prime slunce muze jit jen v obdobi, kdy je orech bez listu.Ten jsem objevil vcera :-)


P.S.: Jinak kdyz byly jeste v kvetinacich venku, tak byly vetsinu dne na slunci i se zalevanim a krome spalenych listu to zadny efekt na rust nemelo.
Tak treba se aktualne rostliny venuji koreneni a rust si nechavaji na dalsi roky :-o

Update : prilozena fotka lokvatu cca metr od zdi 1)

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil radek.god dne 10 říj 2023, 10:19, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1782
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ARBORETUM » 09 říj 2023, 15:16

Druh *Eriobotrya* sama o sebe v Európe sa úspešne hodí do klimy maximalne Albánsko, Sicílie, južná EU. V CR, Južné SR to je to žial čo sa tyka dosiahnutia plodivosti skôr iba strata času, úsilia, námahy.... http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=5&t=74
Tj. tato rastlina v našej klime je a určite ešte dlho bude maximalne na okrasu.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 76
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ARBORETUM » 09 říj 2023, 15:35

Rudolf M píše:A máte to chlapy, kdo se moc ptá :D ..

Miloši, pár stránek dozadu jsem tu referoval, že náš roubovanec mišpule na hlohu, nedal letošní zimu volně venku (druhá zima v zemi). Chcíplo to i s podnoží. Přitom o kousek dál vysazený velký semenáč přežil jen s namrzlými listy. Byl to jeden pokus s jedním kusem, mohla to být blbá náhoda, ale nějak mam pocit, že to bude jak s citrusama :| . Ale kdo ví, možná to bude chtít hledat kompatibilnější podnož, ten muchovník vypadá lákavě S20 .


Nuž bolo už vidieť, že niektorí ,,experti,, v ovoškôlke vrublovali kultivary cydonia oblonga na podpnik Hlohu alebo mišpule na vegetat. podpnik Dule BA-29.
My mame dule, mišpule zatial len na prísl. semenačoch a pár na dule-S1. Dari sa im dobre. Ale zaujimave by boli pozdielane skusenosti ohladom produktivity dule s podpnikom dula-adam´s, sydo, provensalsky....
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 76
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod mirka » 11 říj 2023, 16:26

Dnes jsem zjistila že mi pokvete poprvé lokvát japonica, mám ji v květináči prozatím venku.
Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1550
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Lenkalor » 11 říj 2023, 19:15

mirka píše:Dnes jsem zjistila že mi pokvete poprvé lokvát japonica, mám ji v květináči prozatím venku.

Krásná fotka S6 Už jsem chtěla poprosit o nějaké fotky květních pupenů lokvátu i v rannější fázi. Na netu se špatně hledají.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod J.K. » 11 říj 2023, 21:51

ARBORETUM píše:...Tj. tato rastlina v našej klime je a určite ešte dlho bude maximalne na okrasu.

Tak neviem či len troluješ, nevieš čítať, alebo si Chlapec z dediny...
Toto fórum je hlavne o ľuďoch, ktorých baví pestovať veci, ktoré sa u nás pestovať "nedajú". Neviem či niekoho zaujímajú rady o tom, ako sa to nedá.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 532
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků