Kaktusy

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Kaktusy

Příspěvekod Hofis » 29 bře 2021, 14:06

Moc děkuju za nabídku, ale nemám žádnou skalku, na kterou by se to dalo dát. Ale jen tak pro zajímavost, jaké to má plody, jsou chutné?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod moonvil » 29 bře 2021, 15:35

Jsou, ale za tu bolest s vytahováním trnů to nestojí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4063
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kaktusy

Příspěvekod Radim K » 29 bře 2021, 20:01

Je to ale chuťka to odplevelovat, že? :lol: My jsme loni zrušili pár metrů čtverečních jinak pěkného porostu Opuntií a Cylindropuntií, svlačec, oplotec a šťavel růžkatý prostě nešlo odstraňovat. Musí se to založit na zcela bezplevelném prostoru, na textilii apod. Plody těch mrazuvzdorných většinou chutnají jako slizké šípky. Docela dobré, ale musí se to odtrnit plamenem, nebo šikovným otíráním. Četná semena mohou být zdrojem mouky, bohaté na minerální látky. Z plodů jsme kdysi dělali i marmeládu, nebo spíš jelly.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1895
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kaktusy

Příspěvekod moonvil » 29 bře 2021, 21:14

Ty trny jsou to nejhorší co může člověk na zahradě potkat :)
Odplevelit je to částečně možné jen opatrným použitím gelového Roundupu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4063
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 15 dub 2021, 16:22

moonvil píše:Jsou, ale za tu bolest s vytahováním trnů to nestojí.

A co teprve kdyz se vam to dostane do oka :? To je pak lahudka na ocnim S6
Nebo kdyz jste v Tunisku na vylete po okoli, vidite zahradu s nekolika plody opuncii ruzne barvy a nemate je kam dat S21
No prece je tam nenechate !!! :wink:
Ono do kapesniku a do baglu nebo do kapes od kalhot se vzdy vejdou :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1729
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 15 dub 2021, 16:38

Hofis píše:Tak mám asi bohužel první oběť letošní zimy, nebo spíš předjaří v kombinaci s vlastní blbostí. Jak byly v únoru ty teplé dny, tak jsem vytáhl většinu rostlin i včetně opuncie (ficus indica Mill.) na sluníčko k jižní zdi, aby se trochu ohřály. Jenže v noci nečekaně i oproti předpovědi slušně přimrzlo. Pro Prahu předpovídali minima kolem -2 stupňů, ale bylo tak kolem -5 až -6 stupňů|

Honzo, pokud to jsou ty ode me tak to neres :wink:
V Suchdole jsem dal 2 druhy opuncii co jsem Ti daval loni za stul do loznice do kyble k pitahaie.Ty co jsem mel v lete venku.Snad jsme na to i zapomnel pres zimu a nezalil to. Pitahaya prezila, opuncie ani jedna - jeden druh uschnul a druhy se nak tak rozpustil :)
Kazdopadne puvodni 1-2m vysoke rostliny mam v Troji v byte, pred 14 dny byly ok , takze Ti muzu nakej rizek na pokus zase dat S20
Ted tam pojedu o vikendu, tak si sem naky placky na zakoreneni mozna vemu :-)
Jako taky taham spoustu kytek ven kdyz je slunce, ale vecer jde vse az na nektere pokusne fejchoy dovnitr.Ty nemrazuvzdorne opuncie ze semen co mam ja bych pri nocnich teplotach pod 10°C vubec ven nedaval.
Samozrejme jsem tu odolnost s rizky zkousel pozde na podzim a brzy na jare a nikdy to nedopadlo dobre S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1729
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 15 dub 2021, 16:40

nene píše:(Skoro by to chtělo samostatné téma - co jsem při pěstování po... :lol: - nebo tak nějak E5 ).

Tam se hlasim jako cestny clen :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1729
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod Hofis » 15 dub 2021, 17:09

radek.god píše:Kazdopadne puvodni 1-2m vysoke rostliny mam v Troji v byte, pred 14 dny byly ok , takze Ti muzu nakej rizek na pokus zase dat S20.

Radku, jsi moc hodnej, ale já mám na ty opuncie nějak smůlu. Když mi ji neukradou, jako před lety, tak to dopadne jako letos. Asi je neumím pěstovat a také je ani nemám jak pořádně pěstovat. Na zimovišti mám přes zimu relativně vlhko, což jim jako typickým pouštním katusům určitě taky moc nesvědčí, a jak jsou náchylné na mráz, tak bych je v tom vlhku musel nechávat až někdy do dubna. Než by se z toho zimování vzpamatovaly, už bych je zase musel uklízet do vlhka. Myslím, že by to moc nešlo dohromady. Raději zkusím tu žlutou pitahayu. Je sice také náročná na teplo, ale je to přeci jen epifit z deštných pralesů, žádný pouštní kaktus, takže by jí alespoň to vlhko na zimovišti při subtropickém pěstování nemuselo zas tak vadit. Určitě to bude do mých podmínek lepší volba, než ta suchomilná opuncie. Lespoň to zkusím jako novou výzvu. :)
Takže se mnou si hlavu netrap. Přesto moc děkuju za bídku! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 15 dub 2021, 17:49

Hofis píše:Raději zkusím tu žlutou pitahayu. Je sice také náročná na teplo, ale je to přeci jen epifit z deštných pralesů, žádný pouštní kaktus, takže by jí alespoň to vlhko na zimovišti při subtropickém pěstování nemuselo zas tak vadit

Honzo, chapu, ze je ta zluta odjinud ... Ale to mi jako chces rict, ze by mela ta zluta varianta vydrzet mnohem vic, nez ta ruzova s bilym vnitrkem ?
Zimovistem jsi snad nemyslel prostor venku v CR mimo vytapeny sklenik ? To prece jinde, nez doma nebo ve vytapenem skleniku nemuze pitahaya prezit ...
My se ji chystame dnes, maximalne do pondelka zariznout :wink: Ale nez to vyklici a vyroste do naky pokusny velikosti, to je tak rok E3
https://www.hindawi.com/journals/jb/2011/347168/
No ted to studuju, jako kdyby dala 0°C , idealne -5°C , tak bych ji mohl mit celorocne na lodzii, jen na zimu bych ji zazimoval 8) Ale tomu neverim, ze by dala 0°C nebo dokonce -4°C
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1729
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod Hofis » 15 dub 2021, 18:22

Jj, už mám nastudováno. Ta žlutá pitahaya by skutečně měla být o dost odolnější, než červená. A tu žlutou pitahayu mám slíbenou už naroubovanou. :) Bude to jen pokus, jak to bude snášet subtropický způsob pěstování. Se světlem a vlhkem by neměl být problém, v zimní zahradě vyhovuje i USDA zóna 5. Zimovištěm myslím svoje speciální zimoviště na citrusy. Teplota tam neklesá pod nulu a většinu zimy se drží tak kolem 5°C. Je tam ale ceklkem tma a relativně vlhko. Ale některé odolnější tropy toto zimování snášejí celkem dobře. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod kaossik » 15 dub 2021, 19:36

moonvil píše:Ty trny jsou to nejhorší co může člověk na zahradě potkat :)
Odplevelit je to částečně možné jen opatrným použitím gelového Roundupu.


Copak trny, ty jsou v pohodě, ty si člověk z ruky vytáhne, ale opuncie mají navíc tzv. glochidy což jsou takové malé křehké štětiny. Krásně se zalomí do kůže, všude na ně člověk naráží a ven můžou akorát vyhnisat. Proto až na jednu darovanou opuncii se tomuto druhu obloukem vyhýbám.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1167
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 15 dub 2021, 21:04

kaossik píše:Copak trny, ty jsou v pohodě, ty si člověk z ruky vytáhne, ale opuncie mají navíc tzv. glochidy což jsou takové malé křehké štětiny. Krásně se zalomí do kůže, všude na ně člověk naráží a ven můžou akorát vyhnisat. Proto až na jednu darovanou opuncii se tomuto druhu obloukem vyhýbám.

No to chapu.Ja mam jednu asi 10+ let z bauhausu, tehdy mela jeste plody, ktere nikdy nedozraly do sladkosti a me nasledne nikdy nekvetla ani neplodila.Zrejme to nekdo zakorenil i z plodama z vrcholu vetsi opuncie nekde na jihu Evropy ci v Africe.A prave na ni jsou ty glochidy se kterymi mam velmi spatne zkusenosti.Presne jak pises, nejde to ven a kolikrat to vyhnisava az mesic.Uz nekolikrat jsem ji chtel vyhodit nebo zlikvidovat, ale tak nak je mi to lito.Vzdy ji nekde seriznu nad tim prvnim clankem a ona zase doroste.
Ale ze bych se opunciim kvuli tomu vyhybal to rozhodne ne.
Protoze mam jeste dve opuncie ze semen z plodu koupenych v CR.A ty jsou uplne odlisne.Jedna ma taky ty trny, ale budto ty glochidy nema vubec nebo se nezaboudnou tak hluboko a neni problem je z ruky sundat nebo oplachnout.Ta druha nema glochidy na 99% vubec, ale ma zase oddelene tvrde trny, dlouhe zatim 2-3 cm a siroke 1-2 mm !!! To je opravdu jak jehla.
To uz snad radsi ty glochidy S21, nez si timhle neco probodnout nebo se na to nabodnout E7
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1729
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod kaossik » 16 dub 2021, 06:33

Hofis píše:Jj, už mám nastudováno. Ta žlutá pitahaya by skutečně měla být o dost odolnější, než červená. A tu žlutou pitahayu mám slíbenou už naroubovanou. :) Bude to jen pokus, jak to bude snášet subtropický způsob pěstování. Se světlem a vlhkem by neměl být problém, v zimní zahradě vyhovuje i USDA zóna 5. Zimovištěm myslím svoje speciální zimoviště na citrusy. Teplota tam neklesá pod nulu a většinu zimy se drží tak kolem 5°C. Je tam ale ceklkem tma a relativně vlhko. Ale některé odolnější tropy toto zimování snášejí celkem dobře. :wink:


No já jednu dal na zasklený balkón a tam teď občas padlo v noci k +3 a zatím to zvládá bez problémů, tak k té 0°C už to není daleko.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1167
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Kaktusy

Příspěvekod Hofis » 16 dub 2021, 12:57

Dobré zprávy! Jsem na to moc zvědavý, jak to půjde. V době vegetace luxusní slunečné místo přímo u jihozápadní zdi, aby to dostávalo maximální sumu tepla s vydatnou zálivkou a na zimu chladné zimování bez zálivky, ale s vysokou vzdušnou vlhkostí. Na mrazy si budu dávat velký pozor, i když ta vyhřátá zeď bude menší mrazíky spolehlivě eliminovat. No, budeme bojovat a uvidíme... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 21 dub 2021, 23:18

Hofis píše:V době vegetace luxusní slunečné místo přímo u jihozápadní zdi, aby to dostávalo maximální sumu tepla s vydatnou zálivkou

No to nevim, ja mel na JZ lodzii tu cervenobilou a v lete to na ke slunci privracene strane meklo :|
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1729
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků