Kaktusy

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 21 dub 2021, 23:24

kaossik píše:[
No já jednu dal na zasklený balkón a tam teď občas padlo v noci k +3 a zatím to zvládá bez problémů, tak k té 0°C už to není daleko.

No je otazka jak na tom bude za 2+ tydnu a jak byla ta rostlina velka ... Bylo by fajn, kdyby takhle nizkou teplotu zvladla, protoze tech 5°C tam dam s prehledem i v noci.Akorat kdyz bylo v Praze pod -10°C , snad i -15°C , tak jsem tam mel kolem nuly nebo lehce pod ...
A ackoliv 2m maracuja vypadala v te dobe luxusne, tak se pak oteplilo a chcipla.
Zatim mi zrejme vyklicila pred mesicem zakoupena cervenobila varianta.
Na vykliceni zlutobile je asi jeste brzy.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod Lenkalor » 24 črc 2021, 17:59

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod Milan » 29 pro 2021, 16:16

Letos jsem vyzkoušel pěstování Cereus peruvianus
jako zdroj ovoce. Opylil jsem mezi sebou 4 větší rostliny,
plodů je dostatek, průměrná váha 60- 90 gramů. Tyto kaktusy mají velké roční přírůstky. Chuťově jsou na tom podobně jako pitahaya, teď v tomto čase bych rekl ze se blíží chuťově té žluté pitahaye. Na kaktusech je ještě hodně plodů, které teprve dozrají. Tyhle kaktusy jsou nenáročné na zimování na rozdíl od tropické pitahayi, tak by to šlo asi všem, když to jde mě na severu.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod pavell » 29 pro 2021, 20:44

Kde se dají tyhle kaktusy sehnat?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kaktusy

Příspěvekod Milan » 29 pro 2021, 22:05

Kaktusari je používají jako podnož, takže u nich, já budu mít na jaře možná 2- 3 kousky. Nebo az budu nějaký konzumovat, vyberu par semen, je to sice delší čas, ale máš jistotu ze to nejsou rizkovance z jednoho kusu. Nejsou totiž samosprašné.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 30 pro 2021, 11:13

Milan píše:Nebo az budu nějaký konzumovat, vyberu par semen, je to sice delší čas, ale máš jistotu ze to nejsou rizkovance z jednoho kusu. Nejsou totiž samosprašné.
Milane, to bys mohl nejaka ta seminka nebo rizek poslat, ne S20 ?
Jdu ten kaktus nastudovat, protoze to, ze ti plodi dokonce u nas, a hlavne ta chut podobna ZLUTE pitahayi me fakt zaujalo :-)
Predpokladam, ze kdyz se urizne kousek od kazdeho kaktusu, tak to zakoreni jako opuncie a ziskam tak geneticky odlisne rostliny s rychlejsim rustem.
.Mam ruzne opuncie, obvykle ze semen plodu ze supermarketu, stejne jako pitahayie a samozrejme na kvety i plody muzu zapomenout.
Cervenobile pitahayie mam rostliny i kolem 2m, stari az 10 let, ani uz nevim zda to jsou rizkovance ze semenacu nebo kolik z nich jsou semenace.Vzdy nejaka cast uhyne a tak ji rizkovancem naklonuji.Kazdopadne za celou dobu nekvetly ani jednou a chut nic moc, takova sladsi voda.Ted mam par semenacku ze zlute, ta je chutove uplne jina liga.Ale nez dorostou na plodici velikost, tak budu mozna uz v duchodu :-( Nicmene zase tam vim, ze narozdil od te cervenobile snesou teploty blizici se nule ...
Milane, jak dlouho Ti trvalo, nez Ti ty kaktusy vyrostly do plodici velikosti ? Nebo jak rychle to do plodici velikosti roste ze semene ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 30 pro 2021, 12:13

Tak jsem hledal ten Milanuv cereus peruvianus a je jich moc druhy a kazdy vypada jinak :shock:

No sam take nevim, co mam vlastne za kaktusy :
Vetsinou jsou z ruznych zahradnickych center ala OBI nebo supermarketu pod nazvem "mix/smes kaktusu "...
Ty cca 6cm koule z Kauflandu moc nerostou, jeste mam naky v Troji z penny marketu a na uctence byl mix kaktusu, rohliky a maslo :-)


Netusite nekdo co to je za druhy ?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil radek.god dne 09 led 2022, 00:33, celkově upraveno 2
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod pavell » 30 pro 2021, 14:08

Diky Milane tak na mě pamatuj, rád koupím nebo vyměním.
Kontaktoval jsem nějakého kaktusáře co inzeruje na Bazoši a psal mě že u nás to plodit nebude, no asi neviděl tvoje fotky S6 . Ještě psal že i ve své domovině to plodí jen maličké a celkem nechutné plody. Tak ještě že tu máme profika co o kaktusech něco ví. S9
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kaktusy

Příspěvekod Milan » 30 pro 2021, 15:57

Tak posílám odkaz na ty malý a nechutný plody.
https://youtu.be/OjSGMFj3ZQg .
Seminka ti pošlu, já jsem je ze semen nepestoval, tak nevím jak dlouho to trvá. Když seženeš větší kousek, treba 20cm výška , tak už mají velké roční nárůsty. U mě v nádobě vyroste cca 30 cm ročně. Zatím ty moje krájet nehodlám, mám to jako dekoraci u domu. Na jaře se kouknu, co by bylo k dispozici. Pošli mi do SZ adresu, poslu ti ty semena.
Obrázek
Takhle vypadá ten pravý peruvianus
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 30 pro 2021, 20:53

Milane diky za odkazy, poslal jsem Ti SZ S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod Milan » 03 úno 2022, 12:20

Obrázek

Obrázek
Další sklizeň, tyhlety jsou z pozdně letniho kvetení, proto dozrávají až teď.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod Milan » 08 úno 2022, 11:11

Obrázek
Na fotce je plod utržený 3.2., po 5ti dnech trochu ztratil na váze, ale zato krásně dozrál.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 12 úno 2022, 19:11

Moc pekne plody Milane - a jeste jednou diky za jejich zaslani :-) Ten vetsi byl pozivatelny a fakt me zaujala ta chut.Hlavne to, ze byl smerem ke slupce palivy, to bych necekal :-) a Vevnitr sladky.Bohuzel, semena jsem sice vyndal a pripravil na cestu dal do pytliku, ale ve spechu jsem ho zapomnel doma S13 Takze po "covidove pauze" budu teprve ted sazet :-) Par jsem jich hodil do zaizolovaneho akvaria k jiz vyklicene zlute pitahayi a pro ten zbytek musim nekde schrastit zeminu pro kaktusy.Premyslim, ze bych to zkusil naklicit v vytapenem miniparniku :-o Jen nevim, zda to aspon vyklici treba v samotnem perlitu nebo smesi zahradnickeho substratu s perlitem :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod Milan » 12 úno 2022, 21:14

Ten poslany plod byl malý a nezralý, proto pálil. Ten plod co mi dozrál dočervena na fotce, byl určitě muj nejlepší zatím. Byl nejen sladký ale dostal i prijemnou vůni, neco jako čaj s voňavkou.. pitahayu jsem pestoval 3 roky ve skleniku, melo to šlahouny 3 metry minimálně, kvety nikde. Tak jsem to vytahl ven a nechal zmrznout.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 12 úno 2022, 23:31

Milan píše:pitahayu jsem pestoval 3 roky ve skleniku, melo to šlahouny 3 metry minimálně, kvety nikde. Tak jsem to vytahl ven a nechal zmrznout.

No a to byla ta zluta nebo ta cervenobila ? Ja mam tu cervenobilou cca 10 let doma bez skleniku, taky uz jde k 3 metrum a kvety nikde.
Prave ted spoleham na tu zlutobilou, je odolnejsi na nizke teploty :-) Ae mam jen maly semenacky 3-10 cm Je to beh na dlouhou trat :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel a 21 návštevníků