Kaktusy

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Kaktusy

Příspěvekod Hofis » 15 úno 2022, 14:50

Milane, moc pěkná úrodička, docela jsi mě navnadil. S6 Měl jsem jedno místo na zimovišti vyhrazeno pro žlutou pithayu, ale toto se mi jeví jako lepší alternativa pro chladné zimování. Akorát ta cizosprašnost je trošku problém. Myslíš, že by šly sesadit dvě rostliny k sobě v jednom květináči? A jak je to s kvetením a případně dozráváním? Jde mi o to, že to budu ven vytahovat nejdřív někdy v březnu a uklízet to budu muset někdy v listopadu. Má ten kaktus při takto krátké vegetační době šanci plodit, tzn. zakvést tak, aby plody dozrávaly nejpozději někdy běhěm října?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod Milan » 15 úno 2022, 16:09

Obrázek
Fotka je z 8.10. vzhledem k tomu že byl mizerný rok na teplo se dá predpokladat i rannejsi sklizeň. To byla sklizeň z prvniho kvetení, pak kvete znovu, bohuzel nevím ani měsíc, nevedu si evidenci a fotky taky nemám. A z toho mám na kaktusu plody ještě teď, v zime se zastavilo zrání. Ted jsem ale udelal pokus, ustrihl jsem 3 zelené plody, a už za 2 dny začínají oranzovet. Asi se to tak deje i z pitahayou, že jí trhají nezralou a pak to dojde. Takto sklizené plody mají opravdu delikátní vůni a chuť. Sesadit určitě jdou, sám to tak mám. A pěstební tip - je to rychle rostoucí kaktus, některé jsem zkusmo vysadil do zahonu v dubnu, narust byl 30 cm min . Videl to u mě jeden kaktusář a říkal ze to zamlada sázeli do kompostove hliny, nárůst 1 metr. Tak jsem si napestoval větší rostliny a ty jsem pak umistil do květináčů. A opyluji ručně, obrovský noční kvet vydrží jen jednu noc.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 15 úno 2022, 19:58

Milan píše:A pěstební tip - je to rychle rostoucí kaktus, některé jsem zkusmo vysadil do zahonu v dubnu, narust byl 30 cm min . Videl to u mě jeden kaktusář a říkal ze to zamlada sázeli do kompostove hliny, nárůst 1 metr. Tak jsem si napestoval větší rostliny a ty jsem pak umistil do květináčů.
No ale tech 30-100 cm /rok je u rizku, ne ? Zajimalo by me za jak dlouho vyklici semena a hlavne, za jak dlouho se dostane semenacek treba na 10/20/30 cm ? Protoze pitahaya rozhodne zadnej rychlik neni.Jestli da za rok 10 cm od semene, tak to je moc :-o ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod Milan » 15 úno 2022, 20:31

Myslím ze ze semen to ze zacatku zadnej rychlík nebude. Ta pitahaya kdyz už má nejakou velikost tak naroste 2 metry za rok. Ta roste určitě rychleji než peruvianus. Já jsem to ze semen nezkoušel, ale tuším že to bude stejné jako vsechny kaktusy - celkem pomalé. Viděl jsem je prodavat v nemecku u Dehnera, asi 40cm vysoké přibližně 15- 20 EU. Ale už jsem tam rok nebyl...
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 03 bře 2022, 20:01

Tak prvni varka semen od Milana se uz dere na svetlo :-)

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 27 bře 2022, 17:41

Druha varka :-)

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 04 kvě 2022, 14:46

Aktualni kaktusy

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 08 čer 2022, 16:46

Tak mammilarie povyrostly o nanometr :o
Jeste 2000 let a budou plody :wink:

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod Argout » 12 čer 2022, 18:28

Austrocylindropuntia imbricata je už na 3/4 metru (po cca 4-5 letech celoročně venku). Prý má mít až metr. Uvidíme S6

Obrázek

Obrázek
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 15 čer 2022, 15:02

Moc pekny "stromecky"
Uz jsem zasadil i zbytek semen toho cereuse peruvianuse z plodů od Milana.
Samozrejme se nevzdavam, ale pochybuju, ze se nekdy timto EXTREME POMALYM tempem rustu doziju plodici velikosti.
Ne fakt, opuncie a pitahaya rostou ze semen snad 100x rychleji.
Jakmile to vyndam ze zip lock sacku, tak to usycha a neroste.Jsem tak na 1.5 cm vysky u tech nejvyssich.Mam pocit, ze substrat pro kaktusy a sukulenty neni pro jejich kliceni vhodny, moc to v nem nekoreni.A taky z nervozity pomaleho rustu a prenaseni na zabradli balkonu mi se mi ty misky od masa nekolikrat prevratily S13
No a pinzetou pak vysbiravat ty MALE semenacky neni zadny med
Je zajimave, ze v zadnem kamennem obchode v Praze nebo hobbymarketech jsem je nenasel...

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod ivan » 08 srp 2022, 18:53

Nitra Zobor- začiatkom augusta- plody už dozreli....
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 09 srp 2022, 16:24

A jak Ti chutnaly Ivane,
byly aspon trochu nasladly ? :P
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod ivan » 10 srp 2022, 20:29

Radek- nechutnal som :P ...voľakedy som ich pestoval aj ja- no chuť ma veľmi nenadchla+...a pár krát som pri "neopatrnosti" mal ostne ...asi úplne všade.... :lol: ...tak som ich zlikvidoval...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Kaktusy

Příspěvekod radek.god » 11 srp 2022, 16:49

Tak i tak mas Ivane vetsi uspech, nez ja.
Je tedy otazka, zda ty Tvoje nejsou ty mrazuodolne, kere i u nas zakvetou a zaplodi .
Ja mel kdysi z hornbachu nakou opuncii i s plodama podobne barvy a tvaru jako ty Tvoje. Plody nebyly chutove dobry.Zrejme to takhle urvaly z vrcholu kaktusu nedozraly nekde v Africe ci jihu Evropy.Za 10+let jsem se zadnych kvetu ci plodu nedockal.Jedine co z kaktusu bylo, tak to byly trny.Bohuzel ten stvol 3-5mm tenkych glochidii co se zabodnou do kuze a tam se zlomi nebo nejdou vyndat.No pri stehovani se jsem moc dlouho nepremyslel a tuhle pekelnou opuncii vyhodil.
Mam ze seminek jine s 2cm dlouhymi trny.Jednou jsem v kauflandu koupil oranzovy plod.Neuveritelne sladky, osvezujici a chutný.Tak z nej kdyby ty semenacky zaplodily :-)
Ale podle me bez skleniku nemam sanci dosahnout plidici velikosti.
Mam i naky semenacky s 3-4cm polodrevitym kminkem, ktery mel 2m pred seriznutim, ale i tak je to stale male...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kaktusy

Příspěvekod kaossik » 11 srp 2022, 17:45

Jediná jedlá a dobrá opuncie je ficus indica, která je bohužel tropická a nesnáší jakýkoliv mráz. Tyhle mrazuvzdorné, z těch dělají lidé džem.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel a 91 návštevníků