Sloupovité jabloně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 16 led 2012, 07:20

Jirko Rondo bych asi nebral. Ty ostatní schvaluju jsou to novinky ze Střížovic .
dobré jsou i od Chovance. Já čekám že mi ty moje co mám na zahradě letos konečně zaplodí tedy má to jednu podmínku a tou je květnovej mráz v době květu :roll:
http://chovanec.cz/zahradnictvi/obchod.html
http://www.fytos.cz/cz/nabidka/jablone/
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod jujto » 16 led 2012, 12:06

Vravis, ze Rondo nie? A aku by si inu odporucal, aby nebola cisto zlta, alebo cisto zelena a bola chutna aj v mojich podmienkach. Take farby uz mam. Najradsej by som nieco co sa da pomerne skoro po oberacke jest. Aby sa to mohlo cim skor pribalit do skoly na svacinu. Ale podmienka to vyslovene neni.

Tie ostatne u mna dozreju? Odhadujem, ze by teoretikcy aj ano. Ale jablon som tu este nemal a nerad by som to podtrhaval tesne pred mrazmi este kysle. Tak sa radsej pytam, ako cakat par rokov a zistit, ze toto nie je ok. Viem, ze sa tomu aj tak nevyhnem, ale chcel by som moznost neuspechu aspon znizit na co najnizsiu uroven. Ked uz nicim inym aspon diverzifikaciou rizika vacsim nozstvom odrod. Ale tolko miesta, aby som vyskusal aspon tych chovancovych 15 odrod tu nemam.

Dakujem.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 19 led 2012, 19:05

Jirko tyhle jabloně se dají nasadit v řadě od sebe jen 80 cm a funguje to. Takže na to máš místa dost :mrgreen:
Podívej se na adresu fytos.cz a najdi si ty sloupovite jabloně jsou u toho i fotky :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod jujto » 20 led 2012, 20:00

Praveze odtial cerpam. U niektorych su ale neni popisy. Priklad Red Lane a SunLight. A prave tie ma zaujimaju.
Predajca ma u vsetkych odrod napisane, ze su dobre. To Rondo ma podla jedneho pestovatela docela zaujimavu chut, tak teraz neviem. Kazdy ale mame chutove pohariky ine. Nezostava mi nic ine ako skusat. Kedze su momentalne balleriny dost vyrazna modna vlna, ocakavat u nich nejaky cenovy prepad tento rok nemozem. Snazim sa iba optimalizovat. Ak sa im bude darit a budem s nimi po stranke odolnosti, chuti, skladovatelnosti, urodnosti a vzrastu spokojny, ich ceny za pripadne rozsirenie odrodovej skladby uz budu myslim nizsie.

Viem, ze sa daju zasadit pomerne blizko seba. Chcem si ich dat po dve a dve. Nechcem to sadit moc blizko(viditelne z) ulice, ked po chodniku dennodenne chodia iste velmi hladne deti zo socialne slabsich rodin zo skoly, zobrali by mi urodu jablk aj s korenom skor ako sa spamatam, ze su preskocene za plotom. A to aj napriek tomu, ze niekoho vidia v zahrade. Susedom takto za bieleho dna prisli cez plot na zeleninu. Domaci na zahrade im vobec nevadili.

Ina moznost, ako chranit urodu tym, ze na nu nedovidia, je drot pod napatim, zaminovane pole, alebo hradna priekopa. Alebo pestovat iba travny porast. Toho sa mozu napast aj inde.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod milas » 21 led 2012, 09:31

Akurát keď si predstavím záhradu a chcel by som taký 50 metrový rad Ballerin.....radšej nepokračujem....za tie prachy zoženiem aj živú balerínu...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod jujto » 22 led 2012, 00:50

To je fakt. 50m je 50m. Ale ja radsej rastlinky. Zive baleriny mam doma styri v troch vekovych kategoriach, a to mi zatial bohato staci.
To ma lacnejsie (jednorazovo) vyjde ten 50m rad (tiez zivych) rastlinnych balerin :D a mam ho na roky, aj ked s nim zatial nepocitam.
Pri tych hypotetickych sto balerinach na 50m rad, by som asi rovno oslovil skolku. Mozno by ma to vyslo lacnejsie. Ale musel by som tie odrody uz mat vyskusane. ;)

Nekupujem predsa zajaca vo vreci.

Ale keby som ich mal uz vyskusane, to by som radsej kupil iba podpniky, to by ma vyslo sakra lacnejsie. Klieste uz mam objednane a snad by sa nieco aj ujalo. Rok/dva hore/dole. Dnesne baleriny rodia pomerne skoro. :D
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod milas » 22 led 2012, 11:06

Áno,moja suseda má 16 a je zaštepená aj bez klieští.... S1
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod jujto » 22 led 2012, 13:18

Teraz si ma trosku zmiatol. Coho to ma 16? :D
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Ivi » 25 led 2012, 11:02

Jujto,jak jsem už psala,koupila jsem si na podzim 2010 Polku,Waltz a Maypole,což mi Zdenek nepochválil.V minulém roce jsem je měla v kontejnerech,Maypole kvetla a měla plody,ty byly uvnitř pěkně červené,ale kyselé jak šťovík,budou tak akorát dobré na obarvení kompotu nebo s podobným využitím.Další dvě zřejmě zaplodí letos.Chtěla jsem si objednat u p. Chovance Starcast,píše se tam,že chutná podobně jako Elstar(neměla jsem možnost ochutnat) a je prý nejlepší z nabízených,navíc je podzimní,což je výhoda,když není vhodný prostor na dobré uskladnění.Než jsem se dostala k objednání zasadila jsem tam třešeň na gizele 5,tak nezbylo už místo.Jedině že by nepřežila jabloň,která byla na jaře úplně ohlodána hryzcem nebo místo Maypole.Všechno hodně záleží na chutí,já mám ráda sladké jako Rubín,Šampion a podobně,ale hodně lidem chutná spíš sladkokyselá chuť či kyselejší,mě určitě ne.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod jujto » 25 led 2012, 12:09

Momentalne mam chut vyskusat tie novinky z fytosu. Vo fytose je rozdiel v cene medzi beznou odrodou a stlpovitou 30 percent. U slovenskych dovozcov to uz ale robi dvojnasobok. Za cenu jednej baleriny, mozem mat dve jablone nebaleriny. Zhanam nejaky sposob ako sa k nim dostat priamo od Fytosu. Nechodia oni niekde aj po vystavach? Ze by som to skusil kupit tam?
Naposledy upravil jujto dne 25 led 2012, 12:16, celkově upraveno 1
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Tchorik » 25 led 2012, 12:15

Jujto, do Fytosu Ti muzu zajet a nejak poslat, myslim, ze oni po vystavach nechodi... Ale ne vzdy maji vse, co maji uvedene na strankach :D5
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod jujto » 25 led 2012, 12:32

To uz by sa dalo zariadit. Oslovim ich ci maju, necham si to nachystat...
Aspon u nas to vacsinou tak nejak funguje. Overim si to u nich. Vazim si tvojej slachetnej ponuky.
Skusim este najst nejaky sposob, aby som nemusel zatazovat dalsich ludi, ktorych si vazim.
Ale ak to nebude vadit, necham si ta pre pripad nudze v zalohe.

Napriek vyssej cene som sa opytal na odrody u nas na slovensku a aj tak ich nemaju vsetky, co by som rad.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Ivi » 25 led 2012, 12:44

http://eshop.plantex.sk/index.php?optio ... Itemid=247
Jujto,dívala jsem se,že i u vás je nabídka sloupovitých odrůd.Líbí se mi,že u všech stromků je uvedená podnož,což každý nemá uvedeno.

Náhodou jsem natrefila na stránky,kde uvádějí množství kyselin V procentech u některých sloupovitých jabloní.
Neznáte někdo stránky s takovými údají u standartních odrůd?
http://www.baumschule-spiess.de/Baumsch ... ews-1.html
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod jujto » 25 led 2012, 20:40

Dik za tip. Ale z tych styroch-piatich, ktore by som rad pestovat tam maju len jednu.
Rondo.
Ale suverenne najnizsia cena a trosku vzrastnejsi podpnik. Dakujem.

8.50 u Plantexu
12 u Kohaplantu
16 v Klivii

Pricom u Kohaplantu predavaju zakrsky jabloni po 4.50 a novinky po 5.50. Cize za jednu balerinu mam dva zakrsky noviniek a este mi zvysi aj jedno euro na pivo. Dik za ten tip na Plantex. Mozno sa chytia mnozit aj tieto odrody. Skusim im napisat.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 26 led 2012, 00:44

Nový odrůdy balerin co mají ve fytosu nikdo jiný množit nebude. Střížovice to prodali do Holandska a ti to dáývají za drahý peníz fytosu v licenčním množení :evil:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 94 návštevníků