Sloupovité jabloně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod sasman » 03 bře 2017, 01:05

Prcek píše: Nějaký čas to již nesluduji, ale vždy byly sloupovité jen jabloně. Vše ostatní (co se prodávalo jako sloupovité) bylo jen na málorostoucích podnožích a muselo se to dost upravovat řezem, ale možná je to teď něco novějšího.


Taky myslím, že to pořád platí:
http://www.zahradkarjerome.cz/jablone-sloup.html
a myslím, že jsem to řetl i jinde. Ale ruku do ohně bych za to nedal.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Rudolf M » 03 bře 2017, 16:53

Jaký je podle vás nejlepší způsob roubování jabloně s tím, že rouby jsou mladé vlky (0,5 až 1 cm silné) a podnož je asi 60 letá jabloň?

Podnožová jabloň byla před 4 lety ořezána ve 2 metrech jen na 3 pahýly, od té doby obrůstá a stříhal jsem jen konce větví na udržení kulatého tvaru. Loni jsme do ní něco pižlali s jinými rouby, ale naprosto amatérsky v dubnu a ničím neošetřeno, nechytlo se nic S6 . Teď by bylo fajn, kdyby se rouby ujaly sehnali jsme výbornou odrůdu, ale na tak starý strom nemám zkušenosti. Rady a postřehy, či zajímavé odkazy kde nabrat inspirací? S7
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Stanley_51 » 03 bře 2017, 17:26

Rudolf M píše:Jaký je podle vás nejlepší způsob roubování jabloně s tím, že rouby jsou mladé vlky (0,5 až 1 cm silné) a podnož je asi 60 letá jabloň? S7

Nejsem odborník, ale mám zato, že ideální u starého stromu je roubování na " kozí nožku ". http://www.jaktak.cz/jak-roubovat-ovocne-stromy.html
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Rudolf M » 03 bře 2017, 18:04

Super, díky!
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod moonvil » 03 bře 2017, 19:30

Mně připadá ta kozí nožka pro začátečníky zbytečně náročná, osobně přeroubovávám staré jabloně jednoduše za kůru (dva vodorovné řezy vedle sebe, odchlípnout podle potřeby, zasunout, ovázat). Úspěšnost u jabloní a hrušní 99%, o víkendu nafotím.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Rudolf M » 04 bře 2017, 13:27

Určitě se rád podívám :) .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod izi » 05 bře 2017, 07:25

https://www.youtube.com/watch?v=jlQEtaBSFYg
Skús toto video, je to vylepšený návod. Funguje to, mám to odskúšné!
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod nene » 05 bře 2017, 08:54

Perfektní video, skoro není co dodat...snad jen - na zatření celé řezné plochy používám Stromový balzám z Hlubny Brno - rána dobře zavaluje (štěpařský vosk popraská a voda pak zateče, kam nemá, ...ale pozor, aby se ten Stromový balzám nedostal do styčné plochy mezi roub a podnož ), na konce roubů určitě štěpařský vosk, tam balzám ne, nevyrašilo by poslední očko. A ty rouby opravdu tak co tři centimetry, občas se něco nepřijme a čím je větší mezera, tím hůře se to zavaluje.
Vyplatí se mít po naroubování jedno očko na roubu tím směrem z koruny, kam budeme chtít potom směrovat větev.
Při stříhání příští rok nechávat "pahýly" po každém odstřiženém nežádoucím roubu, aby rána mohla zavalovat. Prostříhání se ujatými a narostlými rouby bude pak trvat i tři roky než se podaří korunu usměrnit do konečného stavu a větve vysměrovat ven z koruny tak, aby byla vzdušná a prosvětlená.
Rouby porostou velmi silně a bujně, jde do nich síla z celého kořenového systému kdysi mohutného stromu, vznikne "prales ", kterým je nutné se nějak rozumně prostříhat.
U starého stromu s tlustou kůrou bude možná lepší použít jinou metodu roubování za kůru - dva řezy na sílu roubu a roub zasunout za odchlípnutý "jazýček" kůry - Tittelův způsob.
Pokud jsou už na stromě vlky v aspoň trochu vyhovujícím směru a pokud jsou rouby ve stejné tloušťce, je možno roubovat na ty vlky už teď kopulací, výše popsaný způsob jedině až už je míza a kůra se snadno odchlipuje. Nebo tlusté vlky po jejich seříznutí přeroubovat rouby podle videa.
Ono se dá cokoli, důležité je, že se to přijme a je radost :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Tchorik » 05 bře 2017, 10:19

Paradni video a diky i za doplňující rady,zase jsem o něco chytřejší. Když jsem to četla v knížkách,tak jsem si to nedokázala úplně představit.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Helena » 04 kvě 2017, 09:57

Hm,tak jsem prohlídla květy na sloupovkách a i na větší jabloni a ty vnitřky nemají žluté,ale hnědé - jakože zaschlé,bo co :D11 Když přišly ty mrazy ,tak to byla poupata,mě to připadá,že z toho bude prd S2 :(
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Helena » 14 říj 2017, 21:05

Letos první malá úroda na Red Spring.Výborná jablíčka S6 Chuť mě fakt velmi mile překvapila,jestli najdu místo na zahradě,tak ještě vysadím. :)
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Satan » 05 lis 2017, 15:49

Red Spring , super chutné. ObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod amy80 » 06 úno 2018, 18:16

Uvažuju o pořízení sloupcovitých jabloní, na jaké podnoži by správně měly být?
Nebo v tomto prodejci nechybují a nemusím se vysloveně na to zaměřit?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod petr » 06 úno 2018, 23:19

U stromků by měla být podnož uvedená na štítkách.
Sloupovky které mi prošly rukama byly až na pár vyjímek na středně bujné podnoži typu MM106 (ty Polské na P14).Obě dobře kotví v půdě, stromek se nevyvrátí, ale může se zlomit. Na větrných stanovištích určitě s oporou.
Pár stromků mám i na bujné A2, ty moje zbytečně (bujně) přirůstají.
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod amy80 » 25 úno 2018, 22:03

Díky Petře, uniklo mi že někdo odpověděl na mou otázku, až teď jsem si všimla :oops:

Ještě se zeptám jestli tu někdo nedoplní svoje zkušenosti s odrůdami - vlákno mám pročtené a zatím jste všichni pochválili Red Spring, a jeden dva lidi taky Maypole a Moonlight.
"Cats" někdo chválí a někdo haní...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron