Ostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ostružiny

Příspěvekod Radim K » 11 úno 2018, 11:44

Dle mého bych list v tomto případě nazýval asi spíše listem stříhaným :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Ostružiny

Příspěvekod sapmok » 11 úno 2018, 15:34

petrlcr píše:Kouknul jsem na ně a dospěl k názoru, že úplně přesně vím, jak vypadá zpeřený list. Ovšem ty si pleteš list zpeřený a list laločnatý. Potom je to těžké. Asi by sis to měl nastudovat, než začneš někoho poučovat.


Nepoučuji ani ve snu. A nastudováno mám.
Jen jsem regoval na moje pochopení věty "Zpeřené listy má až na vyjímky celý rod Rubus.".
Což není pravda. Celý rod Rubus až na výjimky má listy trojčetné až pětičetné.
Zpeřenost jsem uvedl kvůli žilnatině, ale Radim má pravdu (ale pochopil), měl jsem je nazvat stříhané nebo sečné. Toť je moje pochybení.
A laločnatý list bych uvedl třeba u dubu letního.

A podle toho, každý chápeme výklady jinak. :) ;)
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Ostružiny

Příspěvekod petrlcr » 11 úno 2018, 16:17

To čemu ty říkáš trojčetné, je správně lichozpeřené. Pětičetné listy mají skutečně některé ostružiníky. Trojčetné listy má jetel, takový maliník neznám. Žilnatina s tím teprve nemá nic společného. Takřka celý rod Rubus má listy zpeřené, přesněji lichozpeřené. Ale i některé domácí druhy, nebo formy ostružiníku maji listy dlanitě složené, nebo jak ty říkáš pětičetné. U některých bylinných druhů by mohly možná být výjimky. Ty až tak dobře neznám. Každopádně naše druhy mají listy lichozpeřené, nebo dlanitě složené. Nic jiného a podobné je to po celém světě. Pokud
jde o zářezy v listu, tak porovnej např. list dubu bahenního a tebou zmíněného ostružiníku. Pokud jsou laloky hodně výrazné, říká se tomu listu nekdy také peřenosečný, ale ne zpeřený. Zpeřený list má jasnou botanickou definici. Asi by jsi ve studii měl pokračovat, plete se ti to. https ://cs.m.wikipedia.org/wiki/Lístek
Naposledy upravil petrlcr dne 11 úno 2018, 19:16, celkově upraveno 3
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Ostružiny

Příspěvekod petrlcr » 11 úno 2018, 17:11

http://www.botanickafotogalerie.cz/napo ... lozeny.php Tady to máš i s fotkou listu maliníku. Myslím že to je dostatečný důkaz.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Ostružiny

Příspěvekod sapmok » 17 úno 2018, 11:29

petrlcr píše:http://www.botanickafotogalerie.cz/napoveda/list_slozeny.php Tady to máš i s fotkou listu maliníku. Myslím že to je dostatečný důkaz.

Jo. Je to pěkné a jednoduché.
Já jsem čerpal na wikipedii a tam to názvosloví je složitější a ne jen podle složení listu, ale i podle žilnatiny a tvaru listu. ;)
Dezinformace připouštím, jenže jiný zdroj - jiná fakta. :D
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Ostružiny

Příspěvekod petrlcr » 25 úno 2018, 12:04

Fakta jsou vždy stejná, jen ty pleteš dohromady hrušky s jablky a nechceš si to přiznat. List zpeřený je list zpeřený a jinak tomu není ani na Wikipedii. Žilnatina nemá nic do činění s tím, zda je list zpeřený, zrovna tak je zřejmé, ze převážná většina ostružiníků má listy zpeřené. Přesněji lichozpeřené. To je snad učivo z přírodopisu na ZŠ, tak nerozumím tvému překrucování názvosloví a snahy ze mě dělat vola.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Ostružiny

Příspěvekod moonvil » 25 úno 2018, 13:26

Vskutku veleužitečná diskuze typická pro tohle předjarní období roku. Vloni se tu myslím touto dobou měřily délky chloupků na pupenech kanadek nebo nějaká podobná blbost :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ostružiny

Příspěvekod petrlcr » 25 úno 2018, 13:43

Pro někoho je důležité sdělení, že ráno bylo mínus deset, pro někoho vkládání fotky frajera s poníkem na bruslích, pro někoho délky chloupků na pupenech borůvek a pro někoho botanická terminologie. Z tohoto důvodu je toto fórum veřejné. Osobně vnímám 70% probíhajících vláken za nezajímavé a proto do nich ani nevstupuji a respektuji že to někoho jiného zajímá. Považuji to za největší výdobytek demokracie. Mám právo na vlastní názor, smím ho prezentovat a svobodně se rozhodovat zda se do diskuse zapojím, nebo ne.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Ostružiny

Příspěvekod Stanley_51 » 25 úno 2018, 23:13

petrlcr píše: Mám právo na vlastní názor, smím ho prezentovat a svobodně se rozhodovat zda se do diskuse zapojím, nebo ne.

Je to v pořádku, diskutujte klidně i o blbostech, od toho tohle fórum je. Ale apeluji na vás na všechny - zachovávejte slušnost ve svých vyjádřeních. Jako admin si osobuji právo kohokoliv, kdo překračuje únosné meze deaktivovat S13 a nerad bych tohoto práva využíval. A nyní už se věnujte opět ostružinám.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Ostružiny

Příspěvekod sorer » 14 črc 2018, 20:37

Černica Dirksen, tento rok pekne velke sladke plody.
Obrázek

Obrázek
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 06 srp 2018, 05:58

Mám kromě jiných Čačanskou beztrnou a jsem moc zklamaná.Sice nádherné obří plody,ale nejsou sladké.Buď je to nějaká záměna nebo nevím proč nejsou plody sladké.Máte s ní zkušenosti?Nejsladší je Navaho,to nezklame. :)
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod moonvil » 06 srp 2018, 17:31

Mně se Čačanská zdá být chuťově ok, ale musí být plody správně vyzrálé - tzn. přejít z lesklého povrchu na trochu matnou čerň.
Ale je pravda, že jsem jedl i chutnější - nejčastěji starší noname odrůdy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 06 srp 2018, 19:38

Moonvile děkuji,kdoví co to tedy asi mám.Je to škoda jelikož vzhledově jsou opravdu lákající.
Vedle mám Triple Crown,má také velké plody a ty jsou po vyzrání sladké.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod nene » 30 črc 2019, 20:20

Ve velkém dozrávají ostružiny, Navaho a Arapaho. Arapaho je neuvěřitelně vynikající, sladké, šťavnaté, příjemně aromatické, Navaho hned vedle je kyselejší a fádnější. Obě ostružiny jsme vysadili loni na jaře, měly tak deset centimetrů (Bojkovice), dneska je z nich prales s třímetrovými pruty silnými až tři centimetry....bude to chtít mačetu a stříhat , letos je to zkušební provoz, tak jsme jim nechali až moc volnosti :D . Jsou jen lehce přivázané každá k jedné dlouhé laminátové tyčce, rostou opravdu hodně "samostojně".
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ostružiny

Příspěvekod mates » 28 srp 2019, 01:50

Nevite nekdo cim by mohlo byt zpusobene to, ze mi vetsina plodu na ostruzinach nedozraje? Vsechny plody uz jsou dva tydny zcervenale, sem tam dozrava par bobulek a jinak uz to vidim tak, ze to zase v listopadu budu strihat ve stejnem nacervenalem stavu. Stava se mi to kazdy rok, jen loni to bylo o dost lepsi, dozralo toho o poznani vic, to pricitam tomu jak bylo loni horke leto. Nevim jestli to je pruvodni jev, ale zaroven dochazi ke zmene barvy listu na starem drevu a jeho vyhonech na zelenozlutou, listy na letosnich vyhonech pro pristi rok jsou syte tmavozelene. Slunce i vody maji dost. U rodicu na te same odrude problem s dozravanim ani barvou listu neni. Nemyslim si, ze by to byl vlnovnik, jednak mi to prijde moc masivni a pak vedle jsou maliny a tam zadny problem neni. Mohlo by to byt treba jilovitou pudou?
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mates, paloo a 10 návštevníků