Ostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ostružiny

Příspěvekod Bullets » 24 led 2022, 13:45

Nádherně obalené rostliny ;) jinak co se týče jalovce, thuje a další podobné máme všichni na zahradě a kolikrát o tom ani nevíme. Pokud by chtěl být od tohoto neřádu distancován musel by bydlet někde na úplné samotě... Bohužel nevím co to má mamka za beztrnnou odrůdu ale klep klep je v pohodě a neskutečně se rozrůstá i plodí :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod moonvil » 24 led 2022, 14:32

Martin1986 píše:Dobrý den,

potřebuji poradit. Na zahradě 3 roky úspěšně pěstuji ostružiník beztrnný, letos poprvé pořádně zarodil a ze 4 keříků bylo cca 40 kg ostružin, což je neuvěřitelné, viz. obrázek níže.
Co je ale problém, že zhruba v polovině září celý ostružiník zrezl, prakticky přes noc. Jednoho dne jsem si všiml, že při větru jde z ostružiníku oranžový mrak, překvapilo mě to a zjistil, že ostružiník je doslova obalený, kompletně, nebyla tam jediná nenapadená větev. zespodu listů kompletně oranžové. Ostřihal jsem proto všechny keře až úplně u země a nechal 10 cm pahýly. Ostřihané větve jsem odvezl pryč.
Vím, že boj s ostružiníkovou rzí je mnohdy předem prohraný boj, a proto přemýšlím, že bych ostružinu nahradil jinou odrůdou. Můžete mi prosím někdo poradit, jestli existuje nějaká rezistentní odrůda proti rzi? Případně, pokud se někomu podařilo vyhrát tento boj se rzí. Jenom pro představu, v okolních zahradách je množství tůjek, jalovců a z toho důvodu mám rzí napadenou i hrušeň. Takže cokoliv je náchylné na rez, je téměř nemožné na mé zahradě pěstovat.
Děkuji za Vaše zkušensoti

Martin
Obrázek


Řekl bych, že rez hrušňová není přesně to samé co rez na ostružině, sice to vypadá stejně, ale přenosné z jednoho na druhé to snad nebude.
Všiml sis jestli byly rzí napadené jen listy nebo i výhony? Pokud byly zasažené jen listy, tak bylo asi zbytečné to seřezat u země - tím pádem letos nebudeš mít nic.
Jestli existují zcela odolné rezistenty, to nevím, možná nějaké polodivoké typy jako ostružiník ojínělý nebo japonský, každopádně pomůže mít ty keře trochu světlejší (na fotce je to hodně nahusto), aby tam mohl vzduch a trochu to pohlídat, pár napadených listů případně hned zlikvidovat. Jak už se to moc rozjede, tak je to blbý. Sice to jde ošetřit fungicidem, ale kdo by to v době zrání dělal.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ostružiny

Příspěvekod Martin1986 » 24 led 2022, 17:07

Ano, myslím, že byly napadeny jenom listy. Ale zato pořádně, snad 95%. A to že je to moc zahuštěné mě napadlo taky, že tam jde jde málo vzduchu a tudíž se tam drží vlhkost.

Zkusím to na jaře postříkat fungicidem, ty zbytky a zem okolo, a budu to udržovat méně husté a uvidíme. Husté jsem to měl proto, protože jsem chtěl mít z toho živý plot, ale asi to nebyl nejlepší nápad. :)
Martin1986
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Ostružiny

Příspěvekod kaossik » 25 led 2022, 11:22

Asi bych si nejdříve zjistil kdy se postřik provádí. Rzi mívají mezihostitele, stříkat jen tak pak nemá smysl, jelikož to ničemu nepomůže. Předpokládám že postřik by měl být na listy někdy v období kdy se začnou uchytávat spóry. Některé fungicidy jsou systematické, listy je natáhnou a získají odolnost proti pronikání houbových chorob. Ale pozor, ne každý fungicid funguje na všechny plísně.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Ostružiny

Příspěvekod moonvil » 25 led 2022, 12:53

Stříkat něco na zem okolo nemá smysl, to bych nedělal.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ostružiny

Příspěvekod Bullets » 22 úno 2022, 14:08

Petra75 píše:Určitě mám menší jak 30 litrů..příští rok zasadím asi do většího..mám 35l pěstební nádobu, tak zkusím to přesadit sem..jak malina, tak ostružina jsou obě dost velké a předpokládám že ještě vyrostou o něco..vyjmu je z nádoby a podle velikosti kořenů se rozhodnu, jestli přesadit.

Tak jsem dostal avízo a hnedka letěl do Hornbachu a pořídil ostružinu Baby Cakes kterou jsem tak sháněl ;) rovnou jsem si k tomu přibalil ještě jeden Berrybux :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod mates » 22 úno 2022, 20:07

Předpokládám, že to je žhavá novinka resp. aktuálně naskladněno a proto to nemůžu najít na jejich webu. No vyrazil bych taky, v mém případě do Prahy, ale nechci jet zbytečně. Nebo to už nají ve všech prodejnách?
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Bullets » 22 úno 2022, 20:46

Já mám pocit že ani na eshopu nebude... Aspoň loni nebyla ani malá zmínka o rostlinách BrazelBerry. Mě psali přímo z prodejny email že v pátek večer přivezli komplet sortiment a pomalu ho naskladňují ;) takže jsem hned v pondělí co jsem byl v Ostravě valil na prodejnu. Dokonce tam měli i všechny druhy borůvek což třeba loni nebylo. Loni měli jen malinu Shortcake a borůvky Pink Breeze, Peach Sorbet a Perpetua. A právě malina byla loni luxusní a proto jsem tak prahnul po ostružině ještě když jí tady Petra vychválila. V Praze je budou mít určitě taky ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Hofis » 23 úno 2022, 12:13

Bullets: Díky za avízo, take jsem si tam hned zajel a koupil jak tu ostružinu, tak i tu malinu. Teda musím říct, že jsem se chvíli rozhodoval, protože ta cena je teda maso. Marně vzpomínám, kdy jsem utratil skoro 1500 kč za dvě rostliny, asi nikdy. Ale je fakt, že ty rostliny jsou opravdu moc pěkné, velké a je evidentní, že budou hned letos slušně plodit. Navíc mě na tom láká ten kompaktní keřovitý vzrůst. Jen doufám, že budou stejně zázračné, jako je ta cena. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod moonvil » 23 úno 2022, 12:57

1500 za ostruzinu z Hornbachu??
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ostružiny

Příspěvekod Hofis » 23 úno 2022, 13:43

Za ostružinu a malinu. Je to fakt darda, já vím, ale zase už to mám, a recenze jsou fakt super. Když se osvědčí, už si budu množit sám, v životě jsem přišel o víc... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod mates » 23 úno 2022, 14:38

já už je mám doma taky + borůvky pink breeze, peach sorbet a jelly bean (ranec fakt strašnej, ale radši neslibuju, že už tolik peněz nikdy za nic nedám, jeden nikdy neví ...)
berry bux jsem s díkem vrátil do regálu, když jsem zjistil, že plody velikosti S, to jsou fakt vyhozené prachy za buxus s kuličkami velikosti lesních borůvek a perpetuu jsem jenom okouknul, že je M, bral jsem jen ty borůvky s plody L a XL
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Bullets » 23 úno 2022, 15:45

Souhlasím že cena 719,- za kus je šílená ale jak zde zaznělo recenze jsou hodně dobré a já potřebuju něco do květináčů protože do země bohužel nelze... Loni jsem kupoval malinu za 435,- což byla o poznání lepší cena ale letos už stála stejně jako ostružina. Jak si můžu nejlépe rozmnožit tu malinu? Ještě jsem nic nemnožil tak se ptám :D vím že třeba u rybízu jednoleté výhony 15-20cm seříznout šikmo atd. U malin je to stejné?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod mates » 23 úno 2022, 16:06

jen tak narychlo co jsem koukal:
https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-2 ... -rizkovani
https://www.zahrada.cz/forum/drobne-ovo ... in-166767/

řízkovat se mohou kořeny nebo neodplozené letorosty, kořeny jsou v tomto případě (brazelberry) pasé, takže nějak z letošních výhonů cca v září

dokud mi "kdysi" nepřišly z Tatobit/Na Zázvorce pidisazeničky malin Gordosť Rossiji, tak jsem neměl o možnosti řízkování malin ani potuchy, pídil jsem se tehdy, jak to můžou dělat (protože jsem byl z domova zvyklý, že se rozmnožuje odkopky) a našel jsem snad dokonce nějakou práci z univerzity (bakalářka nebo diplomka), ale tomu už fakt dávno.....
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Hofis » 23 úno 2022, 16:26

No, já to normálně odkopávám. O kousek vedle vyroste nová malina, tak ji odkopnu a hotovo. Maliny se šíří kořenovými výmladky i na překvapivě velkou vzdálenost. pokud to máš v květináči, je to jestě o dost jednodušší. Až ti začnou lézt teď na jaře lézt ze země malé rostlinky, tak vytáhni ten bal z květináče a odloupni tu novou rostlinku i s kořínkem a je to. To platí hlavně u malin. Ostružinu můžeš rozdělit na dvě a více, podle toho, kolik máš výhonů. Jinak obojí lze i velmi snadno hřížit. Vezmeš konec nějakého prutu, strčíš ho do květináče vedle se zeminou a na podzim máš zakořeněnou novou rostlinku, stačí jen ušmiknout. Takto množím především ostružiny. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 105 návštevníků