Ostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 05 srp 2023, 21:46

Honzo, také máme nějaký velkoplodý, docela kyselý ostružiník, asi Dirksen, ale letos se snažil a hodně zaplodil i v tom suchu. Dneska jsme z něj a borůvek měli ovocné knedlíky, byly skvělé S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Hofis » 07 srp 2023, 15:38

Arapaho se sice na severu letos mírně přisušil, ale přesto to ještě zvládl a něco na něm bude. Už pomalu začíná zrát, na lepší ochutnávku už bylo...
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 06.08.23

A ještě jedna taková zajímavost. Máti za mnou přišla, že už jsou výborné maliny. Já na ní celkem koukal, protože maliny jsem na severu vysazoval loni a letos a žádnou malinu jsem na nich neviděl. Tak jsem to šel zmateně ještě jednou okouknout a nikde ani malina. Říkal jsem to mámě a ona na mě, že je přece úplně obsypaná, ta vepředu. Pak mi došlo, že myslí ostružiník nutkajský „Dorman Red“ (děkuju Zajíčkovi!). :P Velmi zajímavá rostlina, velmi úrodná, plody překvapivě velmi kvalitní, sladké a chutné. Rozhodně chuťově tisíckrát lepší, než jakékoliv Tayberry a podobně. Já bych si to sice asi s malinou nespletl, ale máti žila v tom, že jí maliny. :)
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 06.08.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod nene » 07 srp 2023, 15:53

Honzo, tak to máme radost, že jsme udělali radost, taky jsme ho dneska obírali, v dešti a studeném větru, ale už nám začínal plesnivět, spěchalo to. Něco se obrat podařilo, jestli přestane pršet, tak ještě jedna sklizeň bude. :) Jinak - množí se hřížením neskutečně snadno, na jihu se snažíme vyklučit už čtvrtý rok jeho odkopky a stejně se nám vždycky na jaře objeví (tam ho likvidují ptáci takovým způsobem, že nemá smysl s ním zabírat místo, po roce pěstování jsme to odmávali).
My zase byli letos šťastní z Black Jewelu od tebe - konečně pořádně zarodil a musím uznat, že manželka a její vzpomínky na dětsví nelžou, oběma nám to moc chutnalo, na příští rok vyhnal už tři pruty, pomalu ale jistě se rozrůstá S14 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ostružiny

Příspěvekod Hofis » 07 srp 2023, 16:17

To mě moc těší! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Flori » 13 zář 2023, 16:07

Ještě k ostružinám( kyselejším) s borůvkami - letos jsme zkusili marmeládu a je vynikající..Borůvky ale byly z lesa.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod speedy » 23 říj 2023, 16:12

Tip pro ty, kteří mají už důvodný pocit (myslím to v dobrém a při čtení zde na téma :D ) že z těch samých Arapaho a Navaho a z dalších beztrnných podobných ostružiníků ... jsou poněkud už nezdravě zchoulostivělí, že? S6

Teprve asi před 3 týdny a po asi více než 10 letech a víceméně náhodou jsem rozklíčoval, co mně to roste mj. na zahrádce za ostružiník? Že musím chodit kolem něho opatrně, nejlépe jen našlapovat a ze vzdálenosti 5 metrů?
Rád on divoce odnožuje a tak když přece jen se musím s motyčkou víc přiblížit a na likvidaci, tak hledám něco ... co by posloužilo jako ochranný skafandr?
Ještě, že ostružiník má snahu být vzpřímený nebo stačí lehká opora. Tedy tolik sám o sobě on nepoléhá: i když moc rády by poléhaly jeho potom boční výhony a které, pokud by nebyly zavčas redukovány a na hodně krátko, tak by lezly i na několik metrů délky!

*** Ostružiník dřípený (dřípatý): už před lety, když Na Zázvorce v prvních letech začínali a byl i prostor s panem šéfem si poklábosit, tak mne on (byl podzim) zavedl do kopce k chalupě, no a tam jsem stál s údivem před asi 2 a 1/2 metru vysokou horou obludou. Ta obluda byl neznámý ostružiník, všude samý trn, opravdu všude samý mocný trn a ty jsou zahnuté "šikovně" dozadu, takže spadnout do tohoto ostružiníku ... tak se ven už sám a bez pomoci nedostanu! :D17

Ovšem, ten velký plus a na ten jsem byl upozorněn: keř byl doslova obsypán sice jen o něco většími ostružinami než jsou ty i jinak větší některé z lesa a, to hlavní, lahodné takové té původní opravdu ostružinové chuti!

Odnesl jsem si slabý proutek odkopku. Za ty poslední roky jsem zjistil, že uhlídat tento ostružiník a aby se nerozlezl je úmorné, proto se ho neodvážím ani tolik hnojit a tak ho mám jen asi do 1 metru výšky a něco málo, navíc ho tak i zastřihuji včetně těch bočních výhonů (tady na velice krátce).
No a co se týče plodů, tehdy na té Zázvorce se trefil dobrý rok! Jindy záleží na průběhu počasí k podzimu, do toho vliv případného sucha už přes léto, nasazené plody nestihnou dozrát případně jsou od sucha malé nebo přímo zaschlé ... nebo od dešťů a případně i od prvních mrazíků jsou plody rozblemcané.

Hledat blíže co to je za ostružiník jsem asi před měsícem začal proto, na rovinu, že mám občas už záchvaty abych ho zrušil. Jenže mám k němu až nostalgický vztah (pamatuje tátu) a je to přece jen tady kolem mne rarita. Ono lze se také dočíst, že tento ostružiník pro své nezvykle (na ostružinu) členité listy se pěstuje i na okrasu. Jako ta rarita. Je to navíc podstatou asi stále divoký ostružiník a z něj bylo vyselektováno několik málo odrůd.

Tož, pochlapte se někdo (jak to mám napsat pro slečny a paní?), pořiďte si skafandr ... nebo určitě alespoň silné kožené rukavice ... a ten ostružiník dřípený si někde zasaďte ... třeba i jako živý plot, to aby vám liška nechodila za slepicema? :D
https://botany.cz/cs/rubus-laciniatus/
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Ostružiny

Příspěvekod kasta » 23 říj 2023, 17:39

Ostruzinik dripeny nemam, ale mam nejakou uplne obycejnou ostruzinu, koupenou v Tescu (takze asi z Polska) - klasicka, plaziva, trnita, kulaty listy. Tady v ty susine ma mensi, ale luxusni sladky plody, chutnaji temer jak moruse.
Mam i nejaky ty beztrny velkoplody, ale ve srovnani s touhle mi vubec nechutnaji, uz je ani nemnozim a rozsiruju si jen tuhle
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Ostružiny

Příspěvekod speedy » 23 říj 2023, 20:05

kasta píše: ... ma mensi, ale luxusni sladky plody, chutnaji temer jak moruse ...

Vše obvykle bývá zaplaceno něčím, u tebe je tam ta poléhavost (jako komplikace) a ten můj dřípený je zase tak trnitý, že jinde nevidět.
Můj první beztrnný byl Navaho, byl na to potom úspěšný příští rok (po zasazení na podzim) a já byl z toho nadšený, také tou nepoléhavostí a vitalitou: takže jsem začal zvědavě dokupovat ten rok hned další odrůdy ... a přišly dva tři roky tady u mne sucha a když už něco z naděje, tak se ty velký černý ostružiny od slunce upekly. A příroda ty různé odrůdy u mne postupně sama a asi moudře zredukovala, Navaho je u mne ale držák.

Co se u mne dál ještě a aby stálo za pozornost plevelí, tak je ta různě inzerovaná stáleplodící odrůda ostružiníku (dnes už může být více odrůd a u mne jsem jméno zapomenul) ovšem je velké zklamání: u mne žel prvním rokem na podzim ostružiny nestíhají dozrát a žel je to už pravidlo, no a ten druhý další rok příroda na jaře v rozkvětu a můj ostružiník je vymrzlý. Ještě jsem za ty roky ostružinu neochutnal! Takže akorát od kořenů potom vyrazí další nové "roští" ale plody na podzim opět nedozrají. A tak dokola.
Letos jsem tomu dal poslední šanci, přesadil jsem to do stínu, domnívám se že spící ostružiník zimu přežije ale zlikviduje ho při probouzení jarní sluníčko proložené ráno mrazem: takto se možná už dočkám ostružin alespoň jednou, jako u běžné ostružiny.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Ostružiny

Příspěvekod EvaOstrava » 24 říj 2023, 00:38

Já ostružiny mám s pořádnými trny a mohutnými šlahouny, je to stará odrůda. Mohly by fungovat jako ostnaté pletivo. Ale plody jsou moc dobré a občasná akupunktura neškodí. No, spadnout bych do nich nechtěla. Jednou spadl soused mezi růže a sám se z těch trnů opravdu nedostal. Byl už v letech.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Ostružiny

Příspěvekod Josef » 24 říj 2023, 20:05

Speedy: Bylo by dobré v první řadě si zde doplnit, kde vlastně zahradničíš, v jaké lokalitě a asi v jaké n.v. Pak teprve Ti zde může někdo něco doporučit a nebo poradit. To máš jako já z Vysočiny bych měl něco někomu radit, kdo bydlí třeba v Brně, Praze, Znojmě nebo Mikulově. Každá lokalita je jiná a má svá specifika. A i tak se to ve stejné lokalitě v každé jiné části v něčem liší. Nic ve zlém, ale bylo by to dobré. Druhá věc, má vůbec smysl pěstovat takovou odrůdu? Jen se ptám? Ten kdo má malé děti, nebo malá vnoučata, která běhají po zahradě, asi by takovou rostlinu na své zahradě nechtěl. Dnes je spousta dobrých odrůd, které mají tady pěstitelé vyzkoušené snad ve všech lokalitách a někdo Ti určitě rád poradí a předá své zkušenosti aby jsi se mohl také těšit ze svých výpěstků a konečně, jak píšeš, se dočkat kvalitních plodů .
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Ostružiny

Příspěvekod speedy » 24 říj 2023, 20:26

Josef píše:Speedy: ... v jaké lokalitě a asi v jaké n.v. Pak teprve Ti zde může někdo něco doporučit ...

Josefe a v dobrém, už jsem to tady u sebe psal (na webu) vícekrát kde zahradničím. Jak se dívám na tvůj příklad, tak vidím že je to možné doplnit ke svému nicku, jako to máš ty :D Takže se polepším!
A na poradění jakou odrůdu ostružin jsem se tu přece já neptal: sdělil jsem že z vícero odrůd u mne v podstatě přežilo jen Navaho (nehledě na divoký ostružiník dřípený), z toho je přece zřejmé že mám podmínky ztížené a jak víme, tak navíc ostružiny obecně jsou právě choulostivější než maliny. Takže jsem to nepokládal za nutné se o sobě tady více rozepisovat.

Ta stáleplodící ostružina je varování, do těžších podmínek choulostivá a pokud jsi tu napsal, proč potom pěstovat takovou ostružinu (když možná a to jen možná zaplodí jen jedenkrát a nikoli dvakrát) tak jsi to pochopil zcela správně :D Já už ostružinu koupil, je to pro mne živá bytost a tak jí dávám šanci co to jde. Závěr: kdo má problém se stáleplodícími malinami tak se stáleplodící ostružinou to asi bude ještě horší!
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Ostružiny

Příspěvekod Josef » 25 říj 2023, 09:59

Speedy: Děkuji Ti moc za rychlou odpověď. Rozumím Ti, že když se má člověk rozhodnout něco vyhodit ze zahrady tak je to většinou velká otázka. Hlavně když je to i dar. Moc dobře to za ty roky znám. Víš, já už to za ta léta beru tak, že když si vezmeš v úvahu čas, práce, dnes hlavně voda, o penězích nemluvím, je to koníček, tak já osobně už volím tu druhou variantu i když sám mám pochopitelně ke všemu živému, včetně rostlin, nesmírnou úctu. A ještě k tomu když vezmu, že člověk nemládne, vše pak trvá déle a hůře, je to prostě složité.
Jestli jsem přehlédl, v jaké lokalitě zahradničíš, tak se Ti omlouvám. Přeji Ti, aby se jen vše dařilo a měl jsi radost ze zahrady a svých výpěstků.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 84 návštevníků