Ostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ostružiny

Příspěvekod Bullets » 24 úno 2022, 08:49

Díky za info. Zkusím teda něco tento rok vymyslet protože zrovna ty maliny bych rád měl ve vícero kusech :) kluci po nich jeli jako po uzeném :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Markoevans » 06 dub 2022, 15:26

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na Vaše skúsenosti s cernicou odrody Dirksen. ĎAKUJEM.
Markoevans
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 05 dub 2021, 13:16

Re: Ostružiny

Příspěvekod robo » 09 čer 2022, 19:18

Hofis prosím podívej se jestli ti Navaho kvete růžově. A ještě poprosím ostatní kdo máte odrůdu Thornfree jestli vám také kvete růžově.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Ostružiny

Příspěvekod Hofis » 09 čer 2022, 19:34

Robo, telepatie funguje, dnes jsem objevil na Navaho první rozkvetlý květ a hned ho také pro tebe vyfotil. Nějaké jemné růžové odstíny tam skutečně vidět jsou, zde je foto... :wink:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 09.06.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod robo » 09 čer 2022, 20:11

Ooh děkuji, S6 no na druhou stranu mě to netěší, že jsou růžové protože teď nevím jestli mám Navaho nebo Black satin. Ale to nevadí protože obě odrůdy jsou určitě výborné.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Ostružiny

Příspěvekod Josef » 11 čer 2022, 09:13

Sloupovitá odrůda Navaho začíná na Vysočině teprve nyní kvést a má jemně narůžovělé květy. Ostatní beztrnné odrůdy se začínají teprve jemně otvírat, trnitá odrůda Willsonův ranný je již po odkvětu, spíše dokvétá. Všechny mají opět úžasnou násadu. Tento rok vypadá velice dobře u všeho ovoce. Doufám, že to tak i vydrží nadále včetně za poslední dobu i dešťových přeháněk, které to vše velmi dobře podpořily.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Ostružiny

Příspěvekod Hofis » 12 čer 2022, 13:32

U mě tedy Navaho relativně poléhá, musím vyvazovat. Zcela bez vyvazování roste Arapaho, která je i o dost ranější než Navaho, má zcela vzpřímený růst a je celkově vitálnější a odolnější než Navaho a má i chutnější a větší plody. Ale Navaho je zase o dost pozdnější, takže ji zatím nechávám. Ale pravděpobobně budu postupně nahrazovat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod nene » 12 čer 2022, 14:58

Tak to je veselé :wink: - my máme Arapaho a Navaho vedle sebe, koupeno v Bojkovicích u Peška. Navaho vytváří velmi silné výhony (nejsilnější měl vloni průměr pět centimetrů), vzpřímené, samostojné, přivázané jsou jen k tenké tyčce, hlavně proto, že když dosáhne tří metrů a zafouká, tak se bojíme, že by se mohlo zlomit. Arapaho je u nás trošičku krotší a mírně slaběji rostoucí obdoba Navaha (ale víc odnožuje). Taky v podstatě samostojné, jen posichrované tenkou laminátovou tyčkou. Navaho u nás - na jihu - zraje nepatrně později než Arapaho, rozdíl tak pět dnů, ne víc.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ostružiny

Příspěvekod Hofis » 13 čer 2022, 11:08

Hehe, u mě je to přesně naopak a odrůdami jsem si tentokrát opravdu jistý, tedy jestli si člověk ještě vůbec může být v dnešní době něčím jistý, že? Takže spíše pokud nedošlo k záměně u distributora, je to u mě přesně naopak. Stanoviště je prakticky shodné, mám je vedle sebe, 2 ostružiníky Navaho a jeden Arapaho. Navaho dělá tak max. 2-3 silné a velmi dlouhé šlahouny, které sice rostou ze začátku vzpřímeně, pak se ale vlastní vahou ohýbají vrcholky až k zemi. A to nechci, nechci mít všude Navaho... :lol: Naproti tomu Arapaho u mě dělá větší množství silných a vzpřímených šlahounů, které se i sami udrží v relativně vzpřímené poloze a až k zemi se většinou neohýbají. Na Arapahu už mám teď v Praze malinké plůdky, Navaho teprve začíná naplno kvést. Je pravda, že Arapaho má asi ze všech nejlepší místo, ale ne až zas tak o moc. Takže u mě tak... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod mates » 14 čer 2022, 13:57

ostružiny u mě, od prostředku do prava postupně japonská, arapaho a úplně vpravo čačanská beztrnná, její šlahouny jdou až do levé části fotky

Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod vlado69 » 14 čer 2022, 14:53

Markoevans píše:Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na Vaše skúsenosti s cernicou odrody Dirksen. ĎAKUJEM.

Moje nejrannější odrůda, bujnë rostoucí, náchýlná na rez, chuťově průměrná.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 330
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Ostružiny

Příspěvekod Stanley_51 » 23 čer 2022, 21:58

Koupil jsem v Lidlu ve výprodeji ostružiník Thornfree. Máte s ním někdo nějakou zkušenost ? Jelikož vím, že v překladu to znamená beztrný, mám pocit, že to je zase jen nějaký lidlovský fake.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Ostružiny

Příspěvekod robo » 27 čer 2022, 21:17

Stanley určitě nejde o fejk mrkni sem. http://jirivyslouzil.cz/databaze_ovoce/ ... ostruziny/
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Ostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 27 čer 2022, 21:53

Thornfree máme už dlouho. Je to asi první beztrná ostružina, která tu byla k dostání a protože se velmi snadno množí, tak se rychle dostala mezi pěstitele. Dělá i odnože od kořenů třeba 1,5 metru od prutů. Je silně roste rostoucí, bezproblémová a nejpozdnější z asi 6 odrůd, které máme. Ukončuje sezónu, plodí do zámrazu. Pokud je dost slunce a tepla, tak je dobrá až výborná, sladkokyselá. Když je studený podzim, tak je prostě kyselá. Mívá dost velké plody, pokud není vyloženě sucho.
Ale máme tu původní variantu, třeba jsou teď jiné klony a bude ještě nějak vylepšená.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Hofis » 08 črc 2022, 21:18

Minulý rok na jaře jsem sadil Arapaho do VDF, tady je fotka toho vzpřímeného růstu, jen tak pro představu. Je opravdu význačný, zcela bez opory. Na jaře odříznu odplozený suchý prut a přihnu místo něj ten nový prut k opoře na plody. A nový opět poroste do nebe.... :)
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 08.07.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta, Lenkalor a 136 návštevníků