Ostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ostružiny

Příspěvekod Stanley_51 » 14 dub 2021, 21:24

Lenkalor píše: Bohužel, byla zavirovaná (metlovitost), takže šla spálit.

Japonská ostružina trpí metlovitostí a to tak, že velmi. Také jsem ji kvůli tomu musel zlikvidovat (ač mi to bylo velice líto ).
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Ostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 14 dub 2021, 21:32

Tak to je škoda! Myslela jsem si, že je to náhoda a že z jiného zdroje to bude dobré. :| No, zkusím to na podzim ještě jednou a když bude znovu špatná, tak mi Japonka nebyla souzena.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 08 črc 2021, 20:39

Polar berry - Už jsem ji chtěla vyhodit, až poslední květy dobře odkvetly, 99 % plodů je nevyvinutých. I to jedno procento je lepší než loni, tak ji ještě jeden rok nechám, nepřekáží.
Obrázek
Obrázek

Arapaho - má dost nasazeno
Obrázek

Oregon Thornless - je to Adéla
Obrázek

Triple Crown -ranější a méně vzrůstný než Oregon T.
Obrázek

Columbia Star - první násada, vypadá plodně
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod robo » 24 črc 2021, 11:38

Prosím o pomoc s určením odrůdy. Z obchodu Jahodárna Brožany mi místo Oregon Thornless poslaly jiný ostružiník který jsem nakonec zasadil a nechci ho mít jako no name. Hlavní určující znak je že kvete růžově. Z jejich nabídky by to mohl být Black satin (dočetl jsem se že kvete růžově) a nebo Navaho ale ten právě nevím jestli kvete růžově (můj Navaho Big and Early růžově kvete). Dále z jejich nabídky zbývá už jen Thornfree, Lochnes a Polar berry, ale ty by měli kvést bíle.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Ostružiny

Příspěvekod robo » 01 srp 2021, 10:30

Prosím chtěl bych se zeptat jestli vám Navaho kvete růžově nebo bíle? Našel jsem tady jednu fotku a tam se mi zdá že kvete bíle, ale není to moc vidět. Přece jenom ta růžová u ostružiníků je hodně světlá.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Ostružiny

Příspěvekod Hofis » 04 srp 2021, 15:09

Robo, mám Navaho, i jsem se šel explicitně kouknout, jestli tam není nějaký zapomenutý květ, ale není. Za chvíli to bude zrát, u Arapaha už jsem letos měl i první plody. Jsem si ale tak na 90% jist, že kvete bíle. Letos mě totiž překvapil růžovou barvou květů jiný ostružiník, a sice ten, který jsem koupil před lety při mém posledním nákupu v Kruhu jako „Velkoplodý beztrný ostružiník". Přišel takovej minichcípáček a teprve letos poprvé zakvetl. Ten kvete opravdu růžově. A jelikož mám všechny ostružiníky pohromadě určitě by mě to v tom kontrastu s ostatními tak nepraštilo. Takže jsem si opravdu skoro jist, že Navaho kvete bíle. Ale fotku na potvrzení poslat nemohu. A mohu se mýlit. :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3807
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod robo » 05 srp 2021, 20:24

Hofis moc děkuji. Když tak se připomenu za rok až budou ostružiníky zase kvést. Zatím budu ostružiník mít za Black Satin. Ona ta růžová je opravdu světlá a pokud se na to člověk nezaměří tak si ani nevšimne. Ještě jednou díky.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Ostružiny

Příspěvekod Jožka » 15 srp 2021, 16:34

Ostružin bude taky hodně.
Obrázek

Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1200
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Satan » 11 zář 2021, 07:21

Včera na Zahradě Čech jsem koupil Tayberry Buckingham.
Pěstujete někdo na netu jsem se o pěstování nic nedočet,
Je mrazuvzdorná ?
Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil Satan dne 20 říj 2022, 07:56, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod pavell » 11 zář 2021, 09:22

V Lumigreenu píšou že je odolná do -34, tak snad dobrý.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Ostružiny

Příspěvekod Petra75 » 14 říj 2021, 13:32

Pro Bullets a Lenkalor:

Posílám slíbené foto zakrslé ostružiny Brazelberry Baby Cakes..pěstuje se ve větším květináči, výška do 1 metru..Plodí 2x za rok na loňských a poté i na nových výhonech..poprvé mi plodila začátkem července a poté koncem léta nebo podzim. Plody jsou po uzrání sladké, velmi dobré a velikosti XL..mám ji letos prvním rokem, takže to není ještě její plnej výkon..

Brazelberry Baby Cakes:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Bullets » 15 říj 2021, 09:34

Kolika litrový máš květináč? Já malinu fláknul do 30l a rozjela se teda neskutečně :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 566
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Petra75 » 15 říj 2021, 10:48

Určitě mám menší jak 30 litrů..příští rok zasadím asi do většího..mám 35l pěstební nádobu, tak zkusím to přesadit sem..jak malina, tak ostružina jsou obě dost velké a předpokládám že ještě vyrostou o něco..vyjmu je z nádoby a podle velikosti kořenů se rozhodnu, jestli přesadit.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod haco » 17 pro 2021, 20:48

poznate niekto ostruzinu Prime arch freedom?

mala by byt rannejsia (o 10 dni) a sladsia ako Triple Crown, pricom je 2 x rodiaca

https://www.youtube.com/watch?v=TjCLNmW2ilQ
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Ostružiny

Příspěvekod Martin1986 » 24 led 2022, 12:44

Dobrý den,

potřebuji poradit. Na zahradě 3 roky úspěšně pěstuji ostružiník beztrnný, letos poprvé pořádně zarodil a ze 4 keříků bylo cca 40 kg ostružin, což je neuvěřitelné, viz. obrázek níže.
Co je ale problém, že zhruba v polovině září celý ostružiník zrezl, prakticky přes noc. Jednoho dne jsem si všiml, že při větru jde z ostružiníku oranžový mrak, překvapilo mě to a zjistil, že ostružiník je doslova obalený, kompletně, nebyla tam jediná nenapadená větev. zespodu listů kompletně oranžové. Ostřihal jsem proto všechny keře až úplně u země a nechal 10 cm pahýly. Ostřihané větve jsem odvezl pryč.
Vím, že boj s ostružiníkovou rzí je mnohdy předem prohraný boj, a proto přemýšlím, že bych ostružinu nahradil jinou odrůdou. Můžete mi prosím někdo poradit, jestli existuje nějaká rezistentní odrůda proti rzi? Případně, pokud se někomu podařilo vyhrát tento boj se rzí. Jenom pro představu, v okolních zahradách je množství tůjek, jalovců a z toho důvodu mám rzí napadenou i hrušeň. Takže cokoliv je náchylné na rez, je téměř nemožné na mé zahradě pěstovat.
Děkuji za Vaše zkušensoti

Martin
Obrázek
Martin1986
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků