Ostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ostružiny

Příspěvekod Stanley_51 » 25 led 2012, 15:46

Ivi píše:Tchoriku,máš ale postřeh,vůbec jsem tomu nevěnovala pozornost.

Těm fotkám ani pozornost nevěnujte, většinou je to jen ilustrační záběr pro všechny odrůdy. Vyučilo mě to na záběrech asimin a argut. Prodejce vyfotí tu nejlepší odrůdu a fotku pak cpe ke všemu, jen aby to zaujalo kupce.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 25 led 2012, 18:56

Naposledy upravil Ivi dne 26 led 2012, 19:11, celkově upraveno 4
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod Alena » 25 led 2012, 21:14

Tchoříku, já ty lidi v životě neviděla - jen jsem zahlédla ty ostružiny za plotem, když jsme projížděli vsí. Oni bydlí na opačném konci vsi, to už nejsou sousedi :mrgreen: A sousedi bohužel nic nepěstují - nejvíc toho tam mám já, oni se furt diví, co mi to tam roste za divný kytky a že ten černej bez bych měla vykopat a tak :D4
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod jujto » 25 led 2012, 22:22

Prime Ark (APF-45) je odroda vyslachtena aj vyselektovana v Arkansase v USA, rovnako ako aj ostatne APF selekcie (APF-41, APF-77), ktore este iba cakaju na pridelenie mena, zverejnenie a uvedenie na trh. Tu je zaznam o testovacich vysadbach v Kentucky z roku 2010.
Reuben (HPB3) pochadza zo slachtenia v Arkansase, no semena boli dopravene z Arkansasu do Anglicka a tam vysadene. Z nich bola vyselektovana odroda Reuben (ak teda hovoria ludia z Hargreaves a slachtitel z Arkansasu, ktoreho som videl aj na inych videach, na Youtube pravdu). A to som zachytil aj informaciu o tom, ze je to jeden zo sposobov ako vyselektovat odrodu vhodnu pre dane klimaticke podmienky (uz si nepamatam ci som to cital, ci pocul videa, presiel som toho v poslednej dobe o nich dost).
Nevravim, ze to neni mozne, len ze je to malo pravdepodobne.
Co sa tyka odporucani do oblasti v USA, tak na stranke, ktoru si uviedla maju vsetky tri USA primocane (dvakrat rodiace) odrody najnizsie odporucania (zones 4 az 7), z toho vyplyva, ze by mali byt otuzilejsie, nez napriklad odroda Navaho a ta sa u nas bezne pestuje. Otazne je, kolko plodov z druhej urody stihne do prvych mrazov dozriet.
Vsetky v USA uznane primocane odrody, ktore som videl hodnotene tu, maju v trojstupnovej stupnici odolnosti (nizsia je lepsia) odolnost rovnu 1. Odrody Triple Crown, Navaho, Natchez, ktore sa u nas pestuju, ju ma rovnu 2. Ale su aj take, ktore maju rovnu 3, ako napriklad v Limbachu ponukana Black Butte. Neviem co si pod pojmom "Hardiness" (odolnost) v USA predstavuju a ci tam hra ulohu a v akej miere aj odolnost voci mrazu vazne netusim. Ale naplna ma to nadejou.
Papier, vsak znesie vsetko, co potom internet... A navyse to aj tak nehovori zhola nic o odrode Reuben. Tolko z mojho doterajsieho setrenia. ;)
Rozhodne tym nikam ani proti nikomu nemierim. To len ten chrobak v hlave mi neda pokoja odkedy som na nu prvy krat natrafil.
Vyskusame, uvidime.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Ostružiny

Příspěvekod jujto » 25 led 2012, 23:09

Nasiel som o tom aj pribeh na strankach University of Arkansas (v texte casto "U of A"). Takze sudruhovia z USA o tom zda sa dobre vedia a vystavuju to aj svetu.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Ostružiny

Příspěvekod moonvil » 25 led 2012, 23:34

Jiří, myslím, že už jsi udělal ve věci průzkumu odrůdy Reuben maximum. Teď už to opravdu chce jen vyzkoušet - nejlépe v různých lokalitách a podmínkách.
Téměř jistě nepůjde o žádný podvod, ty odrůdy z Arkansasu jsou řádně zdokumentované a pokud má Reuben stejný původ, akorát s tím, že byla vyselektována v Anglii, tak by to mělo být ok.
Riziko vidím snad jen v tom, že během nepříznivého roku nemusí stihnout část úrody dozrát, s tím se musí počítat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ostružiny

Příspěvekod jujto » 26 led 2012, 14:42

Jedine, co ma znepokojuje je to, ze su na obrazkoch a videach, vacsinou tie prvorocne odrodene vyhony na buduci rok (zrejme po odstrihnuti vyrodeneho dreva) zostrihnute dost nizko. To ale moze byt okrem omrznutia sposobene aj dlhsou vegetacnou dobou v jeseni, alebo tymi foliovymi krytmi z videi. Tie na poli, u ktorych recni ich slachtitel Dr. John R. Clark, uz ale vyzeraju byt odrezane vyssie, cize to podporuje teoriu o odstrihnuti vyrodenych casti vyhonkov, pri pestovani na dve urody. Tiez sa mi paci, ze nemaju plody v tak hustych strapcoch s kratkymi stopkami ako ten kyselac, co mam doma. Pocitam dni, kedy sa ozve ten clovek z ebay. ;)
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 27 led 2012, 11:18

Jujto,podívej se na ten můj čtvrtý odkaz co jsem přidala.V červnu až červenci se mají zkrátit 1-1,2m vysoké pruty,aby se dobře rozvětvily.A pěstování uvádějí stejné jako u malin typu Ada Medea a ostatní,buď nechat plodit jen na podzim(tak to dělám já)nebo nechat část výhonu a mít dvě sklizně.Nechávám jen plodit na podzim,tedy větve seříznu u země,zdá se mi,že je pro podzimní úrodu lepší,když se keř nemusí vysilovat první úrodou.Kdoví jak to bude u Reubenu.
PS:už mě zinkasovali,tak teď jen vydržet do 9.2. kdyby to mělo nejpozději přijít.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod jujto » 27 led 2012, 17:21

No to je prave to. Zber druhej urody konci prvymi mrazmi. Usek medzi tym, kedy zacne druha uroda u nas a kedy pridu prve mrazy, by ale musel pravidelne byt dostatocne dlhy. Tiez som niekde v sposoboch rezu tejto odrody nasiel zmienku o tom, ze ak pestujeme na dve urody, v predjari sa vyrodena cast minulorocnych vyhonkov odstrihava. Moze to vsak byt aj tak, ze pokial sa pestuje na dve urody, ta prva, diky zatazeniu urodou na ukor rastu, vlastne oneskoruje nastup druhej a tym padom ju aj znizuje. Objednane mame, mozme testovat. :D
Ved jeden - dva korene na zahradke za chalupu, sa v pripade jednodnoveho primrazku z jari, ci z jesene, mozu este vzdy nejakym sposobom pred nim ochranit. Vo velkovysadbach uz to je zlozitejsie. Podla mna to najprv takto otestuju na ludoch s roznymi miroklimami v ramci europy a potom pri pozitivnych vysledkoch sa pustia to dodavat aj plantaznikom. Len malo komercnych pestovatelov je ochotnych skusat nieco nove tzv. naostro. Takto si to maju moznost aj velkopestovatelia testnut vo svojich podmienkach. Potrebuju, aby sa odroda dostala do povedomia. Ak je to ovsem naozaj taka kvalitka ako tvrdia.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Ostružiny

Příspěvekod jujto » 27 led 2012, 17:30

U malin je to takto vyhodne. V druhej vlne rodivosti uz maliny necerviveju (aspon papierovo). Do cernic mi cerviky nelezu (alebo ich tam iba nevidim :)), takze asi uprednostnim dlzku obdobia, po ktore sa z nich daju oberat plody, pred ich kvantitou. Ale je mozne, ze to bude aj - aj. No a ked tu prvu odrodu znicia zimne, alebo jarne mrazy, este stale ostane sanca, ze bude druha.
Mam to hlavne koli detom. Najma pre deti od 0 do 100 rokov. ;)
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 31 led 2012, 12:22

Navaho taky vypadá dobře,na jaře jsem si koupila sazenici,ale bohužel mi nevyrostla tak vysoká jako na videu níže.Doufám,že mi alespoň bude letos poprvé plodit,pokud ji ty mrazy co přišly nepoškodí.Jediná útěcha,že si ověřím jeji mrazuvzdornost.
http://www.youtube.com/watch?v=c1FTu4PJ ... re=related
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod jujto » 31 led 2012, 20:13

Sice nemam Navaho, ale ten moj kyselac hodil slahune hrubsie ako palec a dlhe 5 - 6 m. Ale mam ho len druhy rok, prvy sa asi iba snazil prezit.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 01 úno 2012, 08:52

Jujto,moje objednávka byla expedovaná,no to bude zázrak jestli cestou někde neumrzne. :?: :(
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod jujto » 01 úno 2012, 13:52

Fiha, to je skor ako mne. A objednaval som myslim skor. Asi na mna pozabudol. Idem sa mu pripomenut.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 06 úno 2012, 11:49

Jujto,tak ostružiny dnes dorazily,přes sobotu a neděli zřejmě kdesi ležely,jinak by tu nebyly dnes.Dobře zabalené,ale z jednoho kontejneru se vysypala část substrátu,který byl už suchý,druhá nevysypaný substrát.Těžko posoudit životnost,listy samozřejmě suché,ale ne na troud,stonky vypadají jakžtakž.Hned jsem je namočila a nechale v chladnější místnosti.Tak jsem zvědavá jestli se vzpamatují.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků