Ostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ostružiny

Příspěvekod J500j » 18 čer 2012, 12:46

Pítrs píše:http://www.shop.zahradnictvolimbach.sk/Drobn%C3%A9-ovocie/%C4%8Cernica-Rubus-fruticosus-BLACK-BUTTE

Ta Karaka Black je taky tak velká ?
Jsou si v něčem podobné, nebo je ještě více nej než "BLACK BUTTE" ?

Karaka9
Obrázek
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: Ostružiny

Příspěvekod J500j » 18 čer 2012, 13:00

[quote="Stanley_51"]Pořád tady řešíte nějaké cizokrajné ostružiny a zda přežijí zimu. Já mám úplně obyčejné, ale nepamatuji se, že by byly po některé zimě poškozené. Úroda každoroční a hojná. Ovšem noname.


Vážené dámy a páni milas, Stanley_51, Alena, Pedro, jujto, Ivi, a všetci či už optimisticky alebo pesimisticky pristupujúci k mojim príspevkom obľadom Black Butte. Prečítal som si množstvo Vašich pripomienok a názorov v oblasti pestovania rôznych záhradných rastlín či už na KIWIFORE alebo porade a všetky oceňujem. Čítal som aj predchádzajúce príspevky o odrode Reuben ktorý nemám ja pričom pokus o pestovanie v našich podmienkach zo strany niektorých z Vás považujem za taký istý prínos ako môj s Black Butte. Dokonca aj Navaho a mnohé ďalšie boli niekedy novosťami a po odskúšaní v našich podmienkach sa niektoré presadili. Ja som sa rozhodol vyskúšať jednoducho novú černicu Black Butte. V súčasnosti po presadení rastie a silnie ďalej – zatiaľ len toľko že prežila presadenie.

Fotografie KarakaBlack ktoré som si dovolil zavesiť na tomto fóre som dostal emailom z Limbachu s textom: „.....v prílohe je zopár fotiek Karaka Black z našeho záhradníctva, môžete ich použiť ako uznáte za vhodné, hoci aj zavesiť na fórum.
Miroslav Gavalec, Záhradníctvo Limbach“

S pozdravom Jano
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: Ostružiny

Příspěvekod jujto » 19 čer 2012, 00:41

Gratulujem k uspechu a som rad, ze sa tomu zatial dari, rovnako, ako za kazde prakticke skusenosti s odrodami cernic, ci cohokolvek ineho.
Mam sklony doverovat im viac, ako popisom pri odrodach u predajcov. Ak opomeniem nie zrovna najnizsie ceny u niektorych druhov rastlin v Limbachu, myslim, ze su medzi predajcami, ktori su informaciami asi najblizsie skutocnosti. Okrem informacii stoji za nahliadnutie aj sortiment, v ktorom maju veci, co ma na slovensku v ponuke malokto, alebo nik.
Ci je ta - ktora odroda niecoho vhodna aj do nasich mikroklimatickych podmienok uz musime pretestovat sami.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 28 čer 2012, 19:58

Bristol už pěkně zraje,je chutný,sladký ale chutna trochu jinak jako klasická malina.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod Pepe » 28 čer 2012, 20:32

Takze cernica ORKAN je plna plodov uz len aby zacali dozrievat...

Obrázek

Lochness od p. Kolu tiez nezaostava na to, ze minuly rok to bola mala sadenicka...

Obrázek


zopar plodov uz bolo ciernych tak som nevydrzal a ochutnal, urcite by potrebovali este par dni, ale neboli nejako vyrazne kysele...

Obrázek
Pepe
 

Re: Ostružiny

Příspěvekod J500j » 02 črc 2012, 14:44

Super. Dobre to vyzerá. Ak sú to rastlinky z minulého roka tak ak prežije môj BLACK BUTTE a zostanú mu po zime nejaké živé ročné výhonky tak by to mohlo u mňa tiež tak nejak vyzerať.
Aktuálny stav BLACK BUTTE - v súčasnosti môžem povedať že si nesťažuje a darí sa mu.
S9 Foto dodám v blízkych dňoch. S3

Jano
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: Ostružiny

Příspěvekod bradhal » 20 črc 2012, 16:27

Zdravím.
Pěkně vám to roste. No já tu mám dva roky klasickou trnitou, jestli na ní něco bude, tak do pěti plodů. Soused ji má obalenou. Sehnala jsem konečně Bristol, ale po přesazení zůstal nějak sedět, pak ho něco přes noc napůl ožralo, takže plody letos nebudou žádné. A Taybery má plody ve velikosti jeden cm, přestože je zalévaná.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Ostružiny

Příspěvekod Pepe » 24 črc 2012, 22:59

Plody Orkan dosahuju niektore velkosti cez 4cm skoro az 5cm, ale su dost dlho kysle aj ked su cierne a oproti Lochnessu co mam su vodovejsie, cize Lochness mi chuti viac.
Akym sposobom a kedy sa mnozia cernice? Uvazujem, ze by som z nich rozmnozil a skusil na chate kde by mali skoro podobne podmienky ako ma Paloo ci sa im tam bude darit...
Pepe
 

Re: Ostružiny

Příspěvekod jujto » 25 črc 2012, 21:06

Najlepsie korenovymi odrezkami. Asi takymi ako ceruzka. Asi tak hrubymi a asi tak dlhymi. Zahrnie sa zeminou a asi 1 cm sa necha trcat. Podu udrziavat vlhku. Ja som vybral tie moje kyselace a kde ostali korienky (ze korienky, koreniska ako hrom) v zemi, vsade mi vyhana. Dovtedy rastli pekne kompaktne z jedneho miesta. Musel zasiahnut roundup. Aj tak sa im nechce. Videl som na youtube ako to jeden pan takto mnozil a celkom uspesne. Po mojich skusenostiach tomu aj verim.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 30 črc 2012, 19:51

Moonvile,jak dopadla prosím ochutnávka zbylých plodů Reubenu?
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod Alena » 30 črc 2012, 20:20

Ještě k tomu množení - Pepe, mně přijde nejjednodušší prostě konec výhonu třeba zrovna teď spustit k zemi, zahrnout a on už si bez problémů zakoření. Takhle jsem se už narozdávala ostružin, které si zakořenily i bez mého přičinění :lol:
Letos kupodivu ani po těch deštích zatím moc neplesniví a jsou krásně sladké ( tady u baráku; na zřícenině samozřejmě všechno zmrzlo až k zemi a obrůstá).
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod caver » 31 črc 2012, 20:39

Obrázek
Kamarád z Walesu přivezl dvě tyhle krasavice - Karaka Black :D
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Ostružiny

Příspěvekod paloo » 31 črc 2012, 20:54

caver píše:Obrázek
Kamarád z Walesu přivezl dvě tyhle krasavice - Karaka Black :D

Niektorym na forku zmrzne usmev na tvari :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Ostružiny

Příspěvekod Pepe » 31 črc 2012, 21:12

Alena píše:Ještě k tomu množení - Pepe, mně přijde nejjednodušší prostě konec výhonu třeba zrovna teď spustit k zemi, zahrnout a on už si bez problémů zakoření. Takhle jsem se už narozdávala ostružin, které si zakořenily i bez mého přičinění :lol:
Letos kupodivu ani po těch deštích zatím moc neplesniví a jsou krásně sladké ( tady u baráku; na zřícenině samozřejmě všechno zmrzlo až k zemi a obrůstá).


Praveze som jeden koniec Lochnessu pichol takto do zeme a aj zacal tvorit nieco ako "koren", ale potom to zacalo schnut cca meter tak neviem ci nebude lepsi odkopok ked dorodia... S4
Pepe
 

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 01 srp 2012, 19:31

Dnes jsem ochutnala první plod Navaho,chutná dobře je sladký,uvidím jestli budou dobré i další,mám ji dost nevhodně umístěnou.Na podzim musím přesadit,jen škoda,že není vhodná do zony 5.Navaho bigandearly může být ještě zajímavější,ale zona pěstování také od 6.
http://www.lubera.com/shop/brombeere-lu ... 43809.html
http://www.lubera.co.uk/luberacouk/178- ... 45732.html
Naposledy upravil Ivi dne 12 lis 2012, 09:25, celkově upraveno 1
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 75 návštevníků