Aronie

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aronie

Příspěvekod nene » 10 pro 2018, 14:37

https://www.tenhoven-bomen.nl/struiken/ ... t-appelbes

"V dubnu až květnu objevují bílé květy následované jedlých červených bobulí později barvení na černou." (překladač :) ).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aronie

Příspěvekod pavell » 10 pro 2018, 14:43

Super, díky nene už jsem myslel že mi poslali něco jiného.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Aronie

Příspěvekod svazenka » 30 kvě 2019, 13:31

Loni na podzim jsem vysadila keřovou arónii Nero asi 30 cm vysokou. Byly to takové dvě větvičky, které však na jaře vykvetly a mají už plody. Bohužel jsem ho dala na místo, kde mi bude asi vadit...proto se chci zeptat, jak velký keř to tak bude a jak rychle roste, pokud ho někdo má. Díky.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Aronie

Příspěvekod nene » 30 kvě 2019, 14:53

Bude tak velký, jak se mu dovolí - máme jeden v místě, kde ho pravidelně zaštipují srny, za patnáct roků "vyrostl" do 60cm :) . Samozřejmě úroda úměrná velikosti.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aronie

Příspěvekod fahrweed » 01 úno 2020, 16:58

Koukám, že Aronie není úplně frekventované téma, ale zkusím to tu se svým dotazem.
První, co mě trochu mate je, že různá zahradnictví uvádí různé názvy, a sice Aronia melanocarpa a Aronia prunifolia. Je mezi nimi nějaký rozdíl? Omlouvám se za laický dotaz.
Dále jsem si všiml, že z kultivarů tu byly po stránce chuti diskutovány zřejmě jen Nero a Viking.
Posunuly se někam vaše zkušenosti?
Kromě Nero a Viking vidím v nabídkách ještě Hugin, Aron nebo Brilliant.
Díky.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Aronie

Příspěvekod fahrweed » 15 bře 2020, 12:21

Protože jsem těsně před objednáním, chci se připomenout, jestli někdo nemá se zmíněnými odrůdami zkušenost, případně srovnání napříč. Děkuji.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Aronie

Příspěvekod moonvil » 15 bře 2020, 19:49

Mám Nero a Viking a vypadají a chutnají dost podobně. Asi bych je nedokázal odlišit, ale jelikož plody dále zpracováváme, tak je to celkem fuk.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aronie

Příspěvekod fahrweed » 17 bře 2020, 10:07

Moonvil - já taky předpokládám jen další zpracovávání... domníváte se, že by v tomto směru nebyl valný rozdíl ani u černých aronií bez udání odrůdy, tedy zřejmě zplanělých?

A do jaké výšky vám ty aronie dorůstají?
Potřebuji je na krátký živý plot výšky cca 2 m, ale občas čtu, že lidem doroste jen 120 cm. Viděl jsem i zapěstované aronie s kmínkem 120 cm, tak už váhám i nad zasazením keře a kmínku k sobě :)
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Aronie

Příspěvekod moonvil » 17 bře 2020, 13:51

Jedl jsem kromě těch mojich dvou jen jednu, která rostla kdesi v polích u cesty a taky byla dobrá - pokud teda má člověk rád tyhlety hořkotrpké chutě.
Pravokořenné keře mají po dvou letech v zemi cca 150cm a rozhodně ještě porostou, 2m určitě letos překonají.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aronie

Příspěvekod fahrweed » 04 dub 2020, 12:12

Můžu se ještě připomenout s dotazem, zda může být nějaký rozdíl mezi Aronia prunifolia Nero a Aronia melanocarpa Nero? Nacházím je v jednom profi zahradnictví pod těmito názvy vedle sebe. Myslíte, že jde jen o chybu nebo např roubovance..?
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Aronie

Příspěvekod moonvil » 04 dub 2020, 20:33

Čert ví. Já mám Nero spojené s melanocarpou, na webech prodejců se někdy dočteš neuvěřitelné věci...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aronie

Příspěvekod Radim K » 04 dub 2020, 21:08

Jak psal Michal, čert ví. Od dob Mičurina prošly Aronie tolika selekcemi a kříženími, že už nikdo není schopen rozlišit, co je ještě melanocarpa a co už prošlo s křížením s arbutifolií a co se Sorbus aucuparia nebo snad ještě jiným jeřábem. Údajně novější genetické rozbory považují ty "klasické" odrůdy aronií, jako je slovenská odrůda Nero a také Viking, za křížence Aronia melanocarpa a Sorbus aucuparia. Takže správný název by tak měl být x Sorbaronia mitschurinii.

Aronia melanocarpa jako taková je nízký keřík, pocházející ze SV USA a už od počátku dvacátého století, tedy od dob Mičurina se kříží a kříží a selektuje a selektuje... Takže žádný čistokrevný název k žádné odrůdě patřit nebude.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aronie

Příspěvekod fahrweed » 21 kvě 2020, 22:02

Dnes jsme slavnostně zasadili Aronii Brilliant (vlevo) a Nero (vpravo). Brilliant byl v zemním balu, Nero v kontejneru. Ten rozdíl mezi bujným Nerem a prořídlým Brilliantem je daný těmi kultivary nebo není Brilliant úplně ve formě? Čím případně přihnojit, aby se mu pomohlo? Díky!

Obrázek
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Aronie

Příspěvekod fahrweed » 29 srp 2020, 12:33

Navazuju rovnou na svůj předešlý příspěvek. Dnes sklizen Brilliant viz foto (pokud odrůda odpovídá). Pustil se nám do něj kos, takže manželka zasáhla a co zbylo, sklidila. Je rozhodně chutnější než Nero, který už vypadá scvrklý (možná jsme se sklízením zaspali) a je více trpký - ten půjde na zpracování.
Brilliant má jen natrpklý chuťový ocas, jinak je to trochu nasládlá, celkem šťavnatá "bobule". Misku na fotce jsme snědli za syrova. S6


Obrázek
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Aronie

Příspěvekod BXL » 03 zář 2020, 13:47

Scvrklý nevadí,aspon nemusíš dlho sušiť.Do čaju akurát na zimu na podporu imunity.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků