Aronie

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aronie

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 zář 2011, 10:32

je to v Lednici směr Valtice po pravé straně na konci je zastávaka před ní je vjezd do areálu Lednické univerzity. Na přiložené mapce je zelená šipka . Ta znázorňuje polohu kde jsou v sadu křížence jeřábu s oskeruší, tatarka a hlohy :mrgreen:
Obrázek
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aronie

Příspěvekod Kometa » 30 zář 2011, 11:35

Jsem z Prahy (byť z části, kde se ulice jmenují podle oblastí na moravě, ulice Valtická je hned vedle :D ), takže by se mi ten výlet za bobulkama docela prodražil, ale pokud tam někdo půjdete, nebyl byste ochoten mi za nějaký poplateček zaslat vzorky ovoce poštou?

Ovšem dají se pak tyhle ovocné stromy někde zakoupit? Má kříženec jeřábu s aronií nějaké jméno? Děkuji
Kometa
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 26 zář 2011, 23:26
Bydliště: Západ Prahy, 350 m.n.m, chladný vítr z polí

Re: Aronie

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 zář 2011, 13:27

Tak to bude asi dost velký problém. Zítra jedu do ADAVA a pojedu kolem toho stromku na mapě. Myslím si však že už tam plody nebudou a kdyby náhodou byly tak budou dost seschlé. už je po sezoně. V Lednici už jsou plody dávno pryč. Když jsem tam byl tak už bylo hodně plodu snědeno a ostatní byly dost vysušené. Mrkni se k Radimu Peškovi www.stareodrudy.org mel by je mit v nabídce. Granatnaja je hodně dobrá, jedl jsem v Lednici Likernaja a ta byla taky výborná. Odrůd je více a všechny jsem zatím neměl možnost okoštovat :wink:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aronie

Příspěvekod Alena » 30 zář 2011, 13:59

Zdeňku, ale u pana Peška je na stránkách u odrůdy Granatnaja uvedeno, ž e je to kříženec jeřábu obecného a hlohu, ne jeřábu s aronií. http://www.stareodrudy.org/ovocny-strom ... ja/45.html Jak to tedy je? Mám v tom teď guláš. Taky už delší čas uvažuju o tom, že si ji jednou koupím... až bude místo a tak :roll:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Aronie

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 zář 2011, 14:03

tak guláš v tom mám taky asi budu muset najít ruské stránky a popisy. Boris mi říkal, že jsou to křížence Jeřábu s Aronii. Jeřáb je v těchto kříženích i podle tvaru listu a ted babo rad jak to je správně :?:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aronie

Příspěvekod Alena » 30 zář 2011, 14:12

Tak tady píšou (nevím, jak je to věrohodné) http://thefruitblog.blogspot.com/2007/0 ... orbus.html , že Granatnaja je kříženes jeřábu a hlohu, Likernaja jeřábu a aronie.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Aronie

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 zář 2011, 14:30

Alenko tak si asi našla to co hledám na ruském webu :


'Eliit'--Sorbus aucuparia x Pyrus sp.
'Zoltaja'--Sorbus aucuparia x Pyrus sp.
'Titaan'--'Burka' x Malus sp. x Pyrus sp.
'Granatnaja'--Sorbus aucuparia x Crataegus sanguinea
'Likjornaja'--Sorbus aucuparia x Aronia melanocarpa
'Burka'--Sorbus aucuparia x [Sorbus aronia x Aronia arbutifolia]
'Dessertnaja'--'Likjornaja x Mespilus germanica
'Rubinovaja'--Sorbus aucuparia x Pyrus communis
'Krassavitsa'--Sorbus aucuparia x Pyrus communis
'Nurmes'--Sorbus aucuparia

Když se na to koukám tak na křížení použili kde co. Od hrušky přes Aronii, Hloh, Německou mišpuli i Obyčejnou jeřabinu.
Takže pravdu mají všichni :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aronie

Příspěvekod Kometa » 30 zář 2011, 17:59

Takže Granatnaja ze stareodrudy.org je dobrá? To je pro mě asi ta nejpodstatnější informace.

Byla jsem dnes ve Františkánské zahradě v Praze ochutnat něco, co je asi Aronie. Černé plody, kulatější listy barvící se do červena. Klidně bych je tam poobědvala, kdyby se tam na mě lidi nekoukali tak pohoršeně :evil: Ale že bych je toužila mít vlastní, to tedy ne.

Koho by to zajímalo tak tady je diplomová práce o chemických vlastnostech jeřábů, je tam taky popis některých kříženců, bohužel to neni moc zaměřený na chuť.
http://dspace.knihovna.utb.cz/bitstream ... sequence=1
Kometa
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 26 zář 2011, 23:26
Bydliště: Západ Prahy, 350 m.n.m, chladný vítr z polí

Re: Aronie

Příspěvekod Tchorik » 02 říj 2011, 23:13

Mame aronii, ktera roste na plantazi na Sumave - kterou jsme poridili letos v zime. Potrebuje zmladit, ale docela plodila a ja jsem asi divna, ale me i chutnala - obzvlast, kdyz si predstavim, co zdravi prospesnych latek do sebe cpu S1 Manza vzdycky rika, ze hmmm, dobre, to bude asi hodne zdrave S1 Dekuju, ale uz nechci... Ale mam tam dost mista a Granatnaja nebo Likernaja by me docela zajimala - kdyby nekdo odnekud objednaval, rada se pridam a prispeju svym dilem na poctovnem S11 Mimochodem Likernaja je mi podle nazvu sympatictejsi S6
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Aronie

Příspěvekod Alena » 02 říj 2011, 23:17

Tchoříku, ale likér se nakonec nechá udělat v podstatě ze všeho!
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Aronie

Příspěvekod Tchorik » 02 říj 2011, 23:55

Ali, to mas sice pravdu, ale uplne nejbombastictejsi, je ovoce, ktere po alkoholu chutna, aniz by se s nim cokoliv delalo - krome utrhnuti ze stromu nebo sebrani ze zeme... Zatim me zaujalo nashi - mam asi Hosui (skleroza mi nedovoluje si vzpomenout, jak se to spravne pise) a chutnalo fakty rumove S20
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Aronie

Příspěvekod Alena » 03 říj 2011, 09:44

Fakt ti Hosui chutná? Tak to se těším, až mi zaplodí. Zatím to tedy tak nevypadá, zřejmě ho přesazení na naši chalupu tak znechutilo, že to dává najevo naprostým nezájmem. A aronii mám zatím malinkou, jsem zvědavá, kdy na ní něco vyroste. No, ona stejně není moc k jídlu... Je třeba si při tom fakt intenzivně představovat, jak je zdravá... Až začne plodit, zřejmě ji budu mrazit a pak dávat do čaje, to je asi nejpoživatelnější forma konzumace :roll: Ale na podzim je hezká - no, to ale já moc neocením, neb jsem ji šoupla na úzký proužek za stodolu, kam není vidět...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Aronie

Příspěvekod Tchorik » 03 říj 2011, 11:09

Abych byla upřímná, Hosui jsem ochutnala zatím jeden pidi plůdek, ale chutnal mi. Uvidíme, až zaplodí doopravdy, taky to vypadá, že se jen tak nedočkám, málem mi ho v květináči zlikvidovali mravenci. Aronie me chutná, já jí můžu. Kdybych jí měla víc, tak si jí dám klidně ke svačině, ted jsem jí ozovávala na Šumavě a byla už pěkně vyzrálá a pro mě dobrá. Jen přemýšlím, jak ji zmladit, je tam jeden starší stromek, během těch 10 let, co tam nikdo nejezdil se o něj nikdo nestaral, tak by to asi potřeboval... Na jaře? Co myslíte? Ale byla bych ráda, kdyby pak i aspoň trochu plodila :D10
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Aronie

Příspěvekod Alena » 03 říj 2011, 11:37

Není to peckovina, takže bych ho prosvětlila nebo zmladila jako jabloně a hrušně v předjaří. Raději asi nějak postupně, neořezat hned všechno. Ale zkušenost s tím konktrétně nemám, na staré zahradě jsem ho kromě výchovného řezu nikdy nezmlazovala, nebylo to třeba. Ale soused si ho jednou ošmikal fakt děsným způsobem a jeřáb (aronie) rostl pak jak divý.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Aronie

Příspěvekod Tchorik » 03 říj 2011, 12:21

Jj, asi to vezmu tak nějak, jak se mi bude zrovna chtit, uvidime... S1
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků