Aronie

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aronie

Příspěvekod moonvil » 13 zář 2023, 04:25

Aronii musím stejně jako skoro všechno ostatní bohatě zamulčovat a pravidelně vydatně zalévat, jinak by z ní nebyly ani ty polovysušené bobule, které nakonec sklízíme. Šťávy to moc nemá, vína by z dvou třímetrových keřů bylo tak 5L, ale jako příměs do džemů z jiných ovocných druhů se to použít dá. Síťování je nezbytné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aronie

Příspěvekod kasta » 13 zář 2023, 07:41

no ja jsem aronii vysadil taky s tim, ze je vhodna do prirodni zahrady, bezudrzbova, nic nechce a je kazdy rok uplne obalena plody :) realita byla dost jina a plody mi ani moc nechutnaly tak jsem ji tam nechal pro ptaky, ty ji maji radi.

ale letos jsem na ni kupodivu nasel docela dost plodu a byly i celkem dobre. trham je rovnou z kere, rozkousu, vysaju stavu a zbytek vyplivnu. kerik je porad maly, celkem rady ji totiz okusujou srny.

tak jak to tady ctu, zkusim ji dat taky vic pece, nejaky ten mulc, pletivo a uvidime :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Aronie

Příspěvekod speedy » 13 zář 2023, 08:47

nene píše:... Ale když se černající plody uvaří na slunci, tak nepomůže nic.

Dík všem za názory, já jsem se obával taky S12 Ještě mne napadlo, jak je ta žlutooranžová síťovina na brambory, tak se to pokusit přes léto zastiňovat ale zase jak to tam uchycovat a nepolámat to kolem, že, slunce vystřídá průtrž mračen a síťovina ztěžkne, hm, příští rok se možná pokusím.

A to už se pokouším poslední roky zastiňovat dodatečnou výsadbou ovocných stromků mini plantáž kanadských borůvek, tam se ale navzájem tlučou nároky na půdu tedy na pH, takže tam zkouším mj. višeň.
Letos je to trochu lepší, ale poslední roky silně od slunce zasychají ranější ostružiny, maliny už dávno jsem přestěhoval do polostínu (až stínu) na konec zahrádky ... ale i ty se rády v třícítkách "uvaří" a asi jen od vzduchu. No a angrešty? Tak ty postupně a už i ty vzrostlé keře přesazuji pod ovocné stromky také do polostínu. To samé rybíz s černou Jostou. Co zkouším na plody černou moruši, tu už ale nepřesadím, tak se jí ve vedrech připalují od slunce listy a těm dozrávajícím plodům to také viditelně vadí. Co tak prochází, tak jsou muchovníky a které dozrávají daleko dříve a plody letní pařáky už na keři nestihnou. To samé platí pro ještě ranější zimolezy. Dříny?, ty černé (tmavé) nejsou ale plody se také nějak zmenšily. A rády by někdy zaschly než plně dozrály.

Asi máme nakročeno k pohledu, co jsem vídával v létě vyprahlé žlutohnědé zahrádky ve vesnicích u moře? Začal jsem se pokoušet plánovat zahrádku tak, aby se stromky a keříky vzájemně stínily, ovšem za cenu že se mohou rozmoci různé houbové choroby, takže začít preventivně stříkat a třeba i ty zastíněné ostružiny s malinami, ach jóóó ...
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaossik a 103 návštevníků