Aronie

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aronie

Příspěvekod mifin » 28 úno 2022, 22:38

Mám Brilliant taky z ekozahradnictví, plody vůbec neodpovídají popisu. Jsou červené pořád, děsně mrňavé a podle mě velmi nechutné/nepoživatelné a to mám klasickou černou aronii v omezeném množství rád. To co jsem koupil jako Brilliant, je nejspíš nějaký mizerný semenáč.
Jejich popis: Ačkoliv je na internetu běžně zobrazována tato odrůda s červenými plody, jako jeden z jejích rodičů (jde o křížence červenoplodé A. Arbutifolia a černoplodé A. melanocarpa), tak naše zkušenost se sazenicemi od 6ti různých pěstitelů z různých koutů Evropy je taková, že plody při plné zralosti jsou až tmavě fialovočerné. Není tedy pravděpodobné, že mohlo dojít k záměně. Plody jsou však velké a chuťově zajímavé a dle našeho názoru chuťově i velikostí úrody předčí klasické odrůdy NERO apod."
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Aronie

Příspěvekod Rei » 28 úno 2022, 23:10

mifin píše:Mám Brilliant taky z ekozahradnictví, plody vůbec neodpovídají popisu.."

Ale jsou červené, jenže já mám odtud Brilliant Nero. A popisek byl psaný tužkou na papírku... Pak jsem tam koupil obyč nero, za dobrou cenu jako kryt plotu a já jakožto neznalec nepoznám rozdíl... Ale poslední "pokus" byl myslím Spomyšl a plody nejsou červené, ale ani černé, takže to nějáká změna je. Rostlina je mladá, tak uvidím časem jak se vybarví :wink: Už ani další pokus dělat nebudu, raději si namnožím Hugin, ten mi vyhovuje.
Rei
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 20 úno 2022, 23:00
Bydliště: V kraji Jihočeským 476 m n. m.

Re: Aronie

Příspěvekod radek.god » 10 kvě 2022, 20:11

Tak to je zajimave, vsude jsou fotky s cernymi plody :-o
Kazdopadne chut caje je vynikajici S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aronie

Příspěvekod Bullets » 11 kvě 2022, 11:33

Uvidíme co ta naše. Letos vypadá že pokvete a pokud se zadaří dočkáme se prvních plodů (schválně jakou budou mít barvu :D )
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Aronie

Příspěvekod meyer » 19 lis 2022, 00:42

Aronie je rostlina ideální pro léčivé sirupy stejně jako Josta a černý rybíz. S6
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Aronie

Příspěvekod haco » 19 lis 2022, 22:59

az na to ze ich u nas kvoli zvieravej (ne)chuti nikto nechce pit S13 . skusili sme spravit dzem - tam ta trpkost takmer nie je citit, uvidim ci ho vyuzijeme...
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Aronie

Příspěvekod mirka » 20 lis 2022, 00:02

U nás 2 rok má úspěch likér, 1l už vypito a 1/2l darován S6
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Aronie

Příspěvekod meyer » 24 lis 2022, 22:03

Jak píšu o tom sirupu - v sekci Recepty jsem přidal příslušný návod - popis jak na to a jak jej užívat.
Žádná svíravost nebo jiná negativa se tam nevyskytují, pouze a jen léčivé účinky, to je podstata aronie. Díky. E3
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Aronie

Příspěvekod Vadi58 » 19 črc 2023, 17:16

Ahoj! Pred 3 rokmi som vysadil tieto 3 kríky aronie a tento rok jeden krik je v dosť úbohom stave. Neviete mi poradiť, čo to môže byť a hlavne ako to napraviť?
Obrázek

Obrázek
Vadi58
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 21
Registrován: 26 srp 2020, 10:32
Bydliště: Nové Zámky, 114m.n.m.

Re: Aronie

Příspěvekod minka » 13 srp 2023, 13:15

Má o dost světlejší listy, než ty ostatní ,možná přihnojit, třeba chybí nějaké minerály.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Aronie

Příspěvekod mirka » 15 srp 2023, 21:00

Obrázek
Včera jsem udělala 7,5l likéru z aronie dnes natrhala 2l chci zkusit udělat sirup za studena, jestli se zadaří tak udělám ještě jednu várku.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Aronie

Příspěvekod mirka » 20 srp 2023, 22:22

Tak jsem udělala sirup s aronie za studena a celkem se vyved je toho 5l, má sladko/ kyselkavou chuť a má nadhernou barvu. Mozná udělám ještě jednu várku.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Aronie

Příspěvekod minka » 21 srp 2023, 09:12

Mirko, z kolika keřů máš sklizeno? Tobě to ptáci nežerou, nebo to máš zakryté?
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Aronie

Příspěvekod speedy » 12 zář 2023, 22:44

Něco je s aronií dnes blbě … ale co? Moje dosavadní zkušenost:
S rodiči (já kluk) jsme aronii (pravděpodobně Nero a co jiného?) pořídili hned jak se o tom začalo psát v Zahrádkáři. Tedy asi před 50 lety. Já jsem z Podkrkonoší, 430 m n. m. a červená jílovačka.

Pořízeno bylo: 2 ks keříků a 2 ks roubovanců na jeřábu vykopaném v lese. Píšu o tom tady proto, že tehdy těch asi prvních 15 - 20 let ty bobule byly větší, velmi šťavnaté, šťavnaté a to zdůrazňuji!, no a proto také zasyrova slušně poživatelné.
My jsme z toho dělali doma šťávu. Ta silně barvící šťáva z bobulek tehdy chtěla téct už při tom sklízení ... takže ruce jsme měli docela černé a vůbec pozor co s oblečením. Po takových bobulích se ptáci mohli utlouct!

Jenže po čase, a bylo to postupné, najednou ty bobule přestaly chutnat, šťávy ubylo a poživatelné to bylo jako jíst nějaké trpké dřevo. Ptáci ztratili zájem. Jediné, kdo bobule čas od času od nás chtěl, tak byli soukromí pokusníci, tj. výrobci domácích zdravotních likérů a co si v lihu nechali vyloužit z bobulí to barvivo rutin.

Ty plody (s prominutím) zparchantily stářím aronie? Proto jsem nakonec a už více než 30 letou výsadbu zrušil. S radostnou nadějí jsem po čase pořídil tj. zhruba před 10 lety keříky nové: jak odrůdu Nero tak nové odrůdy Hugin a Viking. Že v nejhorším případě nechám ten keřík, co bude nejchutnější.

Nakonec se ukázalo že nové keříky dnes už od sebe nerozeznám … a nerozeznám je ani chuťově (rok od roku se drobné rozdíly mění) … a bobule jsou to v podstatě pořád ty piliny bez šťávy. Ptáci o ně projevují zájem až počátkem jara tj. ze zoufalosti. Dříve v 2. ½ srpna bývalo od ptáků vymeteno. A pozor, to platí i pro další aronie různě dnes vysazené u mne v okolí!
*** Jak je to možné? Tehdy asi před 50 lety (na začátku) bobulky byly dobré šťavnaté a dnes na tom samém místě (jako že lokalitě) to je chuťová hrůza a jedno, jestli z toho echt starého původního keře nebo z keře úplně nového!
A to jsem se pokoušel dříve přes léto zalévat, různě na zkoušku mulčovat a hnojit a poslední asi 2 roky jsem zkusil i borax, Marno.

Známý, dříve černého jeřábu neznaje, před několika málo lety objevil náhodou aronii někde pod Vysokým nad Jizerou, chudák prý trčela z nějaké pozdější navážky rmutu, přesto měla bobulky prý velké a štavnaté(!) … jenže potom on u mne a když jsem mu dával ochutnat z oněch mých 3 druhů, tak jeho nadšení rázem opadlo a jen křivil hubu.

Lituji těch, proto sem také píšu, kteří si dnes pořídí aronii a dle různých příspěvků (i tady) potom porůznu jsou zklamaní. Já jsem také dnes zklamán. A to tehdy dávno jsem měl plány dělat ze štávy z aronie také víno, takové na španělský způsob, tehdy by to bylo bez problémů ale dnes tak ani náhodou.
*** Ostatně dnes za asi 80 Kč bylo lze sehnat sedmičku vína z aronie v Kauflandu, z Polska a myslím že docela slušné. Dalo se koupit také toto víno od jednoho českého výrobce, dle mne propadák a protože to víno bylo spíše jen růžové – a to víme jak mocně ta šťáva barví, takže to bylo asi víno dělané také z těch bobulek co jsou dnes bez šťávy a chutná to jako piliny?
Co s tím, co ještě zapokusničit, tak už nevím. Proto sem také píšu! :D
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Aronie

Příspěvekod nene » 12 zář 2023, 23:37

Před padesáti lety (a ještě tak před patnácti lety) jsme na sebe museli na zahradě, kterou máme u potoka, křičet, protože přes proudící potok nebylo slyšet slova, týden bez deště byl vzácností a teplota 26°C byla "šílený vedro" :) . Aronie měly dost vody a opravdu tekly. Trochu pomůže zapěstovat aronii do tvaru stromku a stříhat ji tak, aby měla větví a plodů přiměřeně. Ale když se černající plody uvaří na slunci, tak nepomůže nic.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaossik, kasta a 91 návštevníků