Broskve!

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 29 led 2020, 11:00

fahrweed píše:Dobrý den, Díky.

Ahoj a vítej na kiwiforu E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod fahrweed » 31 led 2020, 15:38

fahrweed píše:Dobrý den,
líbí se nám broskvoně s plochými plody a zdá se, že jejich pěstování by nemuselo být až tak náročné... Nikde se mi však nepodařilo dohledat, jak moc jsou u těchto odrůd vzrostné stromy v závislosti na podnoži...
Díky.


Dovolím si ještě vlastní dotaz rozšířit - s jakými "plochými" odrůdami broskvoní máte zkušenosti?

Stanley: Díky za uvítání. Objevil jsem kiwiforum teprve před nedávnem a velmi mile překvapen, jací jsou tu odborníci S6
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Broskve!

Příspěvekod Kykouš » 31 led 2020, 21:01

Dovolím si ještě vlastní dotaz rozšířit - s jakými "plochými" odrůdami broskvoní máte zkušenosti?





Já mám na zahradě tři stromky placatejch broskví a jednu placatou nektarinku. Nejstarší jsem kupovala jako odrůdu Pan Tao a je na broskvovém semenáči, je jí asi 7 let a má korunku max. 2,5 m. Je fakt, že já brosve řežu jak ras :D Pak jsem měla ještě stejně starou Sendwich gelb, taky na semenáči a ta tuhle slušně přerůstala, ale že by to byl strom jak hrom to ne. Sendwiche mi minulej rok totálně zlikvidoval drtník, takže ho už bohužel nemám, byl výbornej, žlutomasej a měl i trochu kyselinky, což ty bělomasý nemaj.
Další mám vysazený stromek Saturn, Ordigan a tu nektarinku Flatarinu, těm budou teď tři roky. Saturn roste stejně jak Sendwich gelb, Ordigan a Flatarina jako Pan Tao :-) Vše mám na semenáči.
Zimě jsou v mých podmínkách odolné všechny jmenované, vždy jsou obsypány plody, takže musím dělat u všech dost razantní probírku.
Kadeřavosti se mi zdá nejodolnější Pan Tao.
Jestli máte málo místa a chcete zkusit tuhle broskev, tak si myslím, že třeba 3m jí budou stačit :-)
Kykouš
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 12 črc 2019, 12:51
Bydliště: Kolín, 260m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Alena » 02 úno 2020, 18:33

Jak se tak včera jarně oteplilo, začala jsem na zahradě okamžitě kýchat, i podívala jsem se na sousedovu lísku - a je to tak, už kvete, mrcha! Tož jsem ihned namíchala Sulku a šla postříkat broskvoně :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod fahrweed » 06 bře 2020, 20:19

Nakonec jsme si předvybrali Saturn na B-VA-2, takže by měla zůstat spíš menší. Chci se ale zeptat - bude ji stačit polední sluníčko? Bude v rohu, kde bude za pár let stín dopoledne i odpoledne, takže na ni bude svítit nejsilnější slunce, ale třeba jen 3 hodiny denně...
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Broskve!

Příspěvekod Tibor » 08 bře 2020, 15:38

Broskyne patria medzi najnáročnejšie ovocie čo sa týka svetelných a tepelných podmienok. Bez dostatku slnka a tepla nedopestuješ sladké a aromatické broskyne. Akurát tak chlpaté šťavnaté zemiaky s kvôstkou. Je to aj odrodová záležitosť. Sú odrody ktoré aj vo vyšších polohách dávajú dobré ovocie, takých je pomenej, naopak nieje nič neznáme že broskyne ktoré v dobrých oblastiach dávajú prvotriedne ovocie dávajú v horších podmienkach akurát tie chlpaté zemiaky. Veľa robí aj nenechať strom preplodiť ako to má broskyňa vo zvyku, ale to už je o inom...
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod fahrweed » 11 bře 2020, 17:01

Já právě vím, že jsou broskve náročné, ale nejsem schopen říct, jestli je to už málo nebo ještě pořád dost slunce. Bude to závětrná strana tak uvidíme. Koupili jsme ten Saturn, o kterém jsme psali. Ustřihl jsem korunku (byl to čtvrtkmen) a chci z něj zákrsek s kotlovitou korunou. Uvidíme, jak se jí bude dařit...

Kdyby někdo chtěl rouby Saturnu, ať se staví v Olomouci - korunku máme ve váze.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Broskve!

Příspěvekod Jožka » 11 bře 2020, 18:45

fahrweed píše:Já právě vím, že jsou broskve náročné, ale nejsem schopen říct, jestli je to už málo nebo ještě pořád dost slunce. Bude to závětrná strana tak uvidíme. Koupili jsme ten Saturn, o kterém jsme psali. Ustřihl jsem korunku (byl to čtvrtkmen) a chci z něj zákrsek s kotlovitou korunou. Uvidíme, jak se jí bude dařit...

Kdyby někdo chtěl rouby Saturnu, ať se staví v Olomouci - korunku máme ve váze.

Broskve je nejlepší očkovat až v srpnu.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Lenkalor » 12 dub 2020, 16:13

Loňské pokusné rouby.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod pavell » 12 dub 2020, 23:20

To teda čumím, netušil jsem že se dá broskev roubovat.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Broskve!

Příspěvekod Radim K » 13 dub 2020, 00:19

Jsi dobrá Mičurinka, Lenko S6 :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Broskve!

Příspěvekod Pavel_CZ » 13 dub 2020, 05:56

pavell píše:To teda čumím, netušil jsem že se dá broskev roubovat.

Daji, ale je to loterie. Jeden rok ma clovek uspesnost ze 2/3 a jiny sotva desetinu. Zatim se mne nepodarilo rozlousknout, jak uspesnost ovlivnit, ale vypada to, ze hodne zalezi na teplote (aby byly pres den aspon dvacitky). Taky mivam vetsi uspesnost s mladym, zelenym a kolikrat jeste dutym drevem.
Jak ale pisu, broskve roubuju jen v krajnich pripadech, ockovani je daleko uspesnejsi
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod Jožka » 13 dub 2020, 06:40

Pavle máš pravdu, roubovat broskve nebývá moc úspěšné, určitě je lepší očkovat.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod paloo » 13 dub 2020, 07:09

Očkovanie je najjednoduchšie ale keď vrúbeľ cestuje poza oceán neni iná možnosť.Je zaujimavé,že tento rok mi ako prvé kvitnú neskoré odrody ako Cresthaven a Suncrest :shock:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod mates » 13 dub 2020, 07:10

Na zahrada.cz je k ockovani/roubovani samostatne tema, dle nekterych prispivajicich to vypada, ze to roubovani tak uplne loterie neni. Ja bych chtel zkusit neco udelat s vymladkem z podnoze po cca dvoutretinove likvidaci redhavenky kaderavosti, vzhledem k terminum zkusim v lete ockovani a kdyztak roubovani za rok. Lence tez gratulace.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: vaclav sejkora a 28 návštevníků